Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

12 Haziran’ın Analizi

13 Haziran 2011 Pazartesi

 

Türkiye çok farklı bir seçim yaşadı.

İlk kez bir parti üçüncü kez iktidar oluyor.

Ak Parti’nin bu seçimlerde birinci parti olarak çıkacağını herkes bildiği gibi oy oranları da hemen hemen kamuoyunun tahmin ettiği şekildeydi.

Ancak farklı bir durum vardı bu seçimlerde.

Her ne kadar Ak Parti oy oranını artırsa da milletvekili sayısında bir düşüş vardı.

2007 seçimlerindeki oy oranları ile 12 Haziran’da yapılan seçimlerin karşılaştırmasındaki tablo şöyle çıkıyor;

adsiz.20110613090027.jpg

Tabloya baktığımızda Ak Parti’nin oy oranı artmasına rağmen belirgin bir şekilde sandalye sayısında düşüş var. Bunun altındaki ana sebep YSK’nın yapmış olduğu yeni milletvekili yapılanması. Türkiye’nin Doğu tarafında milletvekili sayısı düşünce bunun Ak Parti üzerinde etkisi çok oldu.

harita2.jpg

Türkiye’nin 2011 seçim haritasına bakarsak Ak Parti’nin önceki seçimlere nazaran Türkiye’nin kıyılarında CHP’ye karşı bariz bir galibiyeti vardı. Ama bu seçimde Ak Parti, CHP’nin kaleleri durumundaki yerlerde büyük bir oy patlaması yaptı.

Bu ne demek oluyor?

Sahillerde CHP’nin söylemleri ve yerel bazdaki icraatları artık halk nezdinde fazla değer bulmuyor.

Haritanın tamamı neredeyse Ak Parti’nin rengine boyanmış olması demek Türkiye halkı istikrardan yana demektir.

CHP, her ne kadar oyunu ve sandalye sayısını artırsa da, bu fazla dikkate alınacak bir artış değil.

%5’lik bir artış CHP’yi kesinlikle yanıltmasın.

Çünkü, bu artışın altında büyük bir düşüş var.

CHP, aslında tüm solun oyunu almış durumda. Bu seçimde CHP’nin oylarını bölecek (paylaşacak)  etkili bir sol parti yoktu.

Bir de Kemal Kılıçdaroğlu’nun, beklenmedik bir performans göstererek bu artışta -az da olsa- katkısı oldu.

MHP’nin Meclis’e girme konusunda büyük endişeleri vardı.

Tabiri caizse MHP ite kaka Meclis’te 54 sandalyeye sahip oldu.

MHP’nin Meclis’e girmesi Türk siyasetinin selameti açısından çok iyi oldu.

Ancak, bu demek değildir ki MHP, halk nezdinde itibar edilen bir partidir.

Bu oy oranındaki düşüşten de anlaşılacağı üzere artık MHP tavanı kendine çeki düzen vermeli. Kendisine sunulan bu fırsatı çok iyi değerlendirmeli. Tavan ile taban arasında fark olmamalı.

Eğer bu fark devam ederse küsurat partisi olmaktan kendini kurtaramaz.

Bir de bazı köşe yazarlarının televizyonlarda “kaset olayı MHP’nin lehine oldu” dese de ben bu kanaatte değilim.

Eğer kaset olayı olmasaydı kararsız durumda olan seçmenler MHP’ye oy verirlerdi. Bu olaydan sonra MHP’nin kararsızlar karşısında itibarında zedelenme oldu. Bazılarının dediği gibi MHP’de kaset olayında kenetlenme olsa bile bu partiye oy atmayı düşünen bazı kesimler bu olaylardan dolayı temkinli oy kullanmışlardır.

Bu seçimde en büyük sürprizi bağımsızlarla seçime giren PKK güdümlü BDP yaptı.

Aslında BDP’nin oy oranında fazla bir artış yok ama YSK’nın yeniden vekil yapılanması bu partinin çok işine geldi.

BDP’nin %6,5 oranını almasından dolayı şöyle bir soruda akla gelebilir; Acaba BDP bağımsız adaylarla değil de direkt parti adına seçime katılsaydı %10 barajını aşabilir miydi?

Bu da incelenmesi gereken sosyolojik bir durum.

Bu seçimde en çok dikkati çeken durum da seçmenlerin çok akılcı bir oy kullanmış olması ve boşa giden oy oranında büyük bir düşüş meydana gelmesi. SP, HASP, BBP, DP gibi partilerin oy oranları bu seçimde fazla etki yapmamıştır.

SP’nin bu kadar düşük oy almasının altında yatan en büyük etmen Rahmetli Erbakan’sız seçimlere girmesi ve vizyonu olmayan bir liderin başta olmasıdır. Ayrıca seçmen oyların sırat köprüsüyle alakalı olmadığını çok iyi biliyor. Böyle söylemler kesinlikle bir partiye oy kazandırmaz bilakis oy kaybına sebep olur.

Ve’l-hasılında Türk Halkı temiz bir seçimle Ak Parti’yi üçüncü kez iktidara getirdi.

Ak Parti’nin bu büyük başarısında en büyük rolü Sayın Recep Tayyip Erdoğan oynadı. Hem siyasetin tüm kurtluklarını öğrendi hem de karşısında kendini zorlayacak bir rakip yoktu.

Bunların yanı sıra hem TSK’ya karşı hem de Ergenekonculara karşı duruşu da oyların yükselmesinde büyük etmen oldu.  

Ayrıca Ak Parti seçim propagandalarını en iyi şekilde kullandı. Yaptığı icraatlarının reklamlarını en güzel bir şekilde seçmenlere sundu. Hele ki en son yaptığı “bir daha” reklamının bile oy oranında etkili olduğu mutlak.

Ancak Ak Parti seçimlerde mutlak galip olsa da büyük eksikleri de var.

En önemli eksiği de Türkiye’nin ahlâk değerlerinde olsun, sosyal yapısında olsun, manevi değerlerinde olsun büyük bir kayba sebep oldu veya engel olamadı.

Bunda en büyük amil cemaatlere karşı mesafeli olması.

Türkiye’de sadece Fethullah Gülen gerçeği yok. Diğer cemaatlerin de gönlünü kazanmalıydı. Ve bu kanaat önderlerinin de fikir ve düşüncelerini göz ardı etmemeli.

Türkiye bu seçimde şunun farkında değil; aslına bakarsak vatandaşın partilere karşı hükmü olması gerekirken partilerin vatandaş üzerinde büyük bir etkisi var.

Halkın egemen olduğu bir sistemde yönetilmemiz gerekirken tam tersi bir uygulamayla, Türkiye’de partilerin ve parti liderlerinin Türkiye ve halk üzerinde büyük bir etkisi var.

Hal böyleyken hiçbir zaman seçimin galibi halk diyemeyiz.

Sadece halk kendisine sunulanı en iyi şekilde değerlendirmeye çalışmıştır. 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6224 defa okunmuştur
Nasıl kaybetmiş
metin sasmaz
Eğer iskenderpaşa grubunun açıklamaları yorumları iyi okunmuş olsa idi kaybettiği kanaatine varılmazdı. İskenderpaşa MHP yi iktidar yaparız demedi ki. Haydi barajı aşında...........Şimdi burdan ne demek istediği belli değil mi. Seçimden önce bunlar hep koşuldu. Oy artsa bile vekil düşecek denildi. MHP yardımcı olsun denildi. Ha olur olmaz. İkisine de bir fırsat verildi. Değerlendirilebilirse ne ala. Yok değerelendirilmez ise kesndileri bilir. Ama şu çıkan tablo tahmin edilen tablo idi ve amaç hasıl olmuş "bir fırsat doğmuş" tur. Ne mutlu o fırsatı değerlendirenlere...
14 Haziran 2011 Salı 13:39
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Serthat beyin kim olduğunu merak ediyorum...
A.Yazanel
Yorum yazan sayın serhat beyin kim olduğunu merak ediyorum. Zira her yazıda cemaatin kaybettiğini yorumunu kopyala yapıştır yöntemiyle hallediyor anladığım kadarıyla. Acaba size bu aklı kim verdi sayın serhat bey... Veya neden ısrarla böyle bir yorum yapma ihtiyacı duyuyorsunuz...
14 Haziran 2011 Salı 11:53
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yorum farkı
myaman
siyaseti okuyamayanların yorumları ne kadarda basit kaçıyor değilmi. mesela 10 sene sonra için ne gözüküyor ufukta söyleyebilirmisiniz.
14 Haziran 2011 Salı 00:00
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
İskenderpaşa
semavi
Serhat bey, İskenderpaşa kaybetti demiş.. Seçim sonuçlarını ve etkilerini ilerleyen zamanlarda daha iyi görebileceğiz ama en azından şimdilik şunu söylemek mümkün: Ak Partinin milletvekili sayısı (326) anayasayı değiştirmek için gerekli olan 367'nin veya en azından bu değişikliği referanduma götürmek için gerekli olan 330'un altında. AKP'nin yeni bir anayasa için meclise girecek partilerden mutlaka birinin desteğini alması gerekiyor... Ve bu desteğin CHP+BDP den olmayacağı kesin... (onlar da olur ama masaya özerklik gibi veya daha türlü türlü kartları koymak için fırsat kolluyorlar zaten..) Ama MHP den tamamı olmasa da sağduyulu, iyi niyetli 4-5 kişi nin destek vermesi bile referandum için yeterli...
13 Haziran 2011 Pazartesi 16:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Yazıya Dikkat:
turbo
Ancak Ak Parti seçimlerde mutlak galip olsa da büyük eksikleri de var. En önemli eksiği de Türkiye’nin ahlâk değerlerinde olsun, sosyal yapısında olsun, manevi değerlerinde olsun büyük bir kayba sebep oldu veya engel olamadı. Bunda en büyük amil cemaatlere karşı mesafeli olması. Türkiye’de sadece Fethullah Gülen gerçeği yok. Diğer cemaatlerin de gönlünü kazanmalıydı. Ve bu kanaat önderlerinin de fikir ve düşüncelerini göz ardı etmemeli.
13 Haziran 2011 Pazartesi 14:59
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri