Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

24 Kasım'da "Öğretmen" Olmak

26.11.2009 22:12

24 Kasım'da "Öğretmen" Olmak

23 Kasım günü "Uğraş Dur Türkiye" adlı yazımı girdikten sonra bir öğretmen dostumdan bana “Niye Öğretmenler Günü ile ilgili veya öğretmenlerle ilgili niye bir yazı yazmadınız?” diye ince bir sitem geldi. Dostum haklıydı.

Öğretmenlik çok kutsal bir meslektir. Hatta meslek değil bir sanattır. Çünkü adam yetiştirmek herkesin harcı değil. Bir şeyler öğretmek ve toplumu biçimlendirmek hep öğretmenlerin eseridir.

Boşuna da dememiştir Hz. Ali Efendimiz "bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi" olurum diye.

Herkes öğretmen olamaz ama öğretmen olmak isteyenlere de nedense ülkemizde türlü türlü engeller çıkartırlar.

Kendisini bu güzel mesleğe adamış olan nice okuyanlarımız öğretmen olamamanın sancısını çekiyorlar.

İsmini vermek istemeyen değerli okuyucumun birisi bu sancıyı çok güzel kaleme almış. Beni çok etkiledi.

Hiç çekinmeden içinden geldiği gibi tüm derdini kâğıda dökmüş. Böyle bir mektubu köşemde yayınlamamak da olmaz diye düşündüm.

Umarım bu mektup ses getirir de haksızlığa uğrayan kardeşlerimize bir an önce emeklerinin karşılığ verilir.

Sevgili Okurlarım, en iyisi lafı fazla uzatmadan bu mektubu sizlerle paylaşayım.

….

“Anneler gününde anne olmak, babalar gününde baba olmak, sevgililer gününde sevgili olmak, 23 Nisan’da çocuk olmak, 24 Kasım’da ÖĞRETMEN olmak……

Hiç düşündünüz mü çocuğu olmayan bir annenin anneler gününde neler yaşayabileceğini? Ya da bir babanın babalar gününde baba olup da evladının yokluğunda yaşadığı duyguları? Peki ya öğretmen olmak için gecesini gündüzüne katarak çalışan, bu uğurda önüne çıkan engelleri bir bir aşan, adeta kitaplarla hayatı paylaşan ve nihayetinde “öğretmen” olan birinin öğretmenliğinin ilk 24 Kasım’ında öğretmenler gününü kutlayacak bir öğrencisinin yokluğunda yaşadığı buruk sevinci….

Hayır!!!! Dediğinizi duyar gibiyim.

Evet, ben ne anneyim, ne de bir babayım. Ben ilk öğretmenler gününde öğrencisiz olan bu gününü kutlayacak öğrencilerden mahrum bırakılan, muzdarip binlerce öğretmenden sadece biriyim.

Ben sadece öğretmen olmak için çıkmadım bu yola. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olabilmek için çıktım. Oldum da. Elimde bu mesleği yapabilecek yeterlilikte olduğumu gösteren diplomam da var. Ama bu diplomaya sahip olmak da yetmiyormuş. Daha KPSS ‘ye girecekmişim. Girdim ve bir yıl da bu sınav için emek verdim. Karşılığında 78 aldım ya da onlar verdi! Ve ATANAMADIM!!! 80 alan meslektaşım atandı! Demek ki ben az çalışmışım, o çok çalışmış. Ben öğretmenlik yapamazmışım, o yaparmış. O benden 2 soru fazla yaptığı için atanmayı hak ediyor, bense 2 soru eksik yaptığım için hak etmiyorum.

Öte yandan KPSS’den 46 alan bir ana sınıf öğretmeni de atanmayı hak ederken 99 alarak bu sınavda birincilik elde eden bir fizik öğretmeni hak etmiyor! Eeeee nerde kaldı puan üstünlüğü, KPSS’nin seçiciliği, adaleti! MEB böyle bir sistemle herhalde manavdan karpuz seçtiğini zannediyor. Bizim öğretmen olduğumuzun, eğitimci olduğumuzun farkında değil! MEB gibi bu kadar önemli bir kurumun tutarsız ve yanlış bir politika izlemesi maalesef çok acı bir durum.

Her yıl KPSS’nin ardından MEB branş bazında sıralamaları verirken bu yıl vermedi. Bu yüzden ben atanabilmek için önümde kaç kişinin olduğunu bilmiyorum. Belirsizlik yüzünden ne tam olarak atanmanın hayalini kurabiliyorum ne de ümidimi kesip kendime çıkış yolu arayabiliyorum. Acaba neden bu sıralamalar yayınlanmadı? Birçok kişin kafasında “yoksa el altından atama mı yapılıyor, burada da mı dayılar konuşuyor?” gibi sorular oluştu.

2009 Kasım aynıda öğretmen ataması yapacağız diye basın açıklamasında bulunan Milli Eğitim Bakanımız Nimet ÇUBUKÇU Kasım ayının son haftasında olduğumuzu unuttu sanırım! TV kanallarında çıkıp “Kasım ayı içerisinde 10 bin yeni kadrolu öğretmenimizin atamasını yapacağız” diyerek bizi neden ümitlendirdi? Ayrıca şu kelimeye dikkatinizi çekmek istiyorum “yeni”. Nedir yeni atama? Yani ne sözleşmeli ne de kadrolu olmayan işsiz bir öğretmenin atamasının yapılmasıdır. Ama MEB kelime oyunu yaparak yapmış olduğu kadrolu atama sonucunda kadroya alınan sözleşmeli öğretmenlerin 2. kez atanmasını da yeni atama olarak gösteriyor. Bu oyunun farkında olan sadece biz atama mağdurlarıyız maalesef. Çevremizdeki insanlar televizyonlarda yapılan açıklamalardan yola çıkarak “ bak yeni öğretmen ataması varmış, sen de atanıyor musun?” dediklerinde bizler onlara açıklama yapmaktan aciz bir duruma geldik. Ne biz anlatabiliyoruz gerçekleri, ne de onlar anlayabiliyor. Sonuçta ise kurulan cümleler “sen yine atanamadın mı?” oluyor.

Evet, Ağustos geçti, Kasım geçti. Ben yine atanamadım! Hayaller Şubat’ı bekliyor. Eylül’de Kasım’a 2 ay var, bu yaştan sonra baba parası yemek de bir hayli zor diyerek bari bir süre “ücretli öğretmenlik” yapayım dedim. Evet öğretmenliğin ücretlisi!!! Yani mevsimlik, gündelik işçi gibi bir şey. Girdiğin ders saati kadar para alıyorsun. Üstelik sigortan da yarım gün üzerinden yatıyor. Okulda kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu haklardan hiçbirine sahip de değilsin. Deyim yerindeyse ücretli kölesin! Bu kölelik için diplomanın da bir anlamı, değeri yok. Ben bu işi yüksek lisans diplomasına sahip eğitim fakültesi mezunu bir öğretmen olarak yaparken 2 yıllık tapu kadastro mezunu biri de bu mesleği yapıyor. Üstelik matematik gibi temel bir derse girerek!!!! Maalesef ülkemizin acı gerçeği bu. Eserinin altında imzası olmayan tek sanatçı olan öğretmenin ve öğretmenlik mesleğinin ayaklar altına alınmış hali. Bu öğretmenler ayağa kalkmak için mücadele veriyorlar. Kimi atanarak dizlerinin üstünde duruyor, kimi benim gibi ücretli kölelik yaparak yerlerde sürünüyor, kimi de büyük bir aşkla yoluna baş koyduğu öğretmenlik mesleğinden yönünü çevirmek zorunda kalıyor. (Arkadaşlarımdan biri çok başarılı bir öğretmen iken gelecek kaygısı yüzünden polis olmak zorunda kaldı. Ama o öğretmen olmak için yaratılmış bir insan, bu mesleği en iyi şekilde icra edebilen biriydi.)

Öğretmenlik gibi bir mesleğin ücretlisi varken ve önüne gelen herkes bu mesleği yapabilirken neden diğer mesleklerin de ücretlisi olmuyor acaba? Mesela ücretli doktor, ücretli hemşire, ücretli polis, ücretli avukat………….. Öğretmenlik bu mesleklerden daha aşağı bir meslek mi?

Ben atanamamış binlerce öğretmenden sadece biri olarak az-çok duygularımıza tercüman olmaya çalıştım. Kimse görmese de biz bu ülkenin kanayan bir yarasıyız, görmezden gelindiğimiz sürece de kanamaya devam edeceğiz. Tek isteğimiz bize yapılan haksızlıkların giderilmesi. Hak hukuk konusunda çok hassasmış gibi bir tavır sergileyen yöneticilerimiz ve ilgili kurumlar artık bu haksızlığa son versinler. Bu konuda sesimizi duyurabilmek için ve “biz de varız, bizi de görün” diyebilmek için basın ve yayın organlarının desteğine ihtiyacımız var. Lütfen duyarlılığınızı gösterin ve desteğinizi bizden esirgemeyin. Bizler bu ülkenin aydınlık yarınlarını yetiştirmek için çabalayan el fenerleriyiz. Işığım boşa yansın, karanlıkta kaybolsun istemiyoruz.

Son olarak bir edebiyatçı sıfatıyla büyük şair Fuzuli’nin bir beyitini kullanarak MEB’e ve sayın bakanımız Nimet ÇUBUKÇU’ya halet-i ruhiyemizi anlatan bir beyit yazmak istiyorum.

Bizi candan usandırdı, cefadan MEB usanmaz mı?

Felekler yandı ahımızdan, muradımızın şem’i yanmaz mı? “

 

Not : Başta okurlarım olmak üzere tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik eder, sağlık ve afiyet dilerim. (Cezmi KOÇ)

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6686 defa okunmuştur
:(
gülçin
bir ülkeyi ayakta tutan savunması ve eğitimidir diye öğretildi yıllarca.HANİ?nerde eğitime verilen önem bakımından bitiğiz.ALLAH orduya zeval vermesin.kendi üniversiyesinde verilen eğitime itimadı olmayan bir ülkeyiz işte.dört yıl lisans eğitimi al stajını yap okulu bitir eee olmadı olamaz da KPSS gibi salak bir sınavı geçemezsen olmaz bu üniversitelerdeki hocalara araştırmacılara profesörlere doçentlere yapılmış hakaret değilde ne?hadi biz bize yapılana alıştık onu es geçelim ben atandım 3 yıldır çalışıyorum ama atanamayanın suçu ne?ben ondan daha mı zekiyim ?HAYIR.sadece sınavda daha rahattım bu bütün farkımız.olmaz olmaz böyle olamaz......
18 Mart 2010 Perşembe 19:27
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
4
mona roza
BU AÇIKLAMAYI YAPTIM ÇÜNKÜ BENDE BU ADALETSİZLEKTEN ŞİKAYETÇİYİM. HA ADALETSİZLİK KAYIRMA SADECE ATAMALARDA MI VAR HAYIR HÜSEYİN ÇELİK ÇALIŞKAN BİR BAKANDI VE HATALARI VARDI AMA ÇALIŞAN İNSANIN ÇOK UĞRAŞAN İNSANIN ELBET HATALARI OLACAK . KENDİSİ BAKANLIKTAKİ HER ŞEYDEN HABERDARDI. KAYIRMA VARDI AMA BU ONDAN HABERSİZ YAPILAMAZ YAPILAN KAYIRMALARDA SİSTEMİNİ KURMAK İÇİN YAPTIĞI TORPİLLERDİ. OYSA NİMET HANIM HERŞEYDEN Bİ HABER VE ÇALIŞMIYOR. BAKIN BİRAZ SONRA KENDİSİ MARDİN E GELECEK VE 2-3 GÜN BURDA KALACAK. OKUL AÇILIŞI İÇİN YARIN DÜZENLENECEK TÖRENE BİRKAÇ ARKADAŞINIZLA KATILIP BİZZAT ONDAN BİLGİ ALMAYA ÇALIŞIN. DEDİ.
09 Aralık 2009 Çarşamba 19:45
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
2
mona roza
BAKAN EĞİTİM KONUSUNDA YETKİN OLMADIĞINDAN AÇIKLAMALARA BAKACAK OLURSANIZ NET BİR İFADE KULLANMIYOR ÇÜNKÜ OLAYLARI YÖNLENDİREN O DEĞİL. BAKAN KUKLADAN FARKSIZ. *BU YIL SIRALAMALARIN VERİLMEMESİ SÜREKLİ YER DEĞİTİRMELER SİSTEMDEKİ AKSAKLIKLAR NET İFADELERİN KULLANILMAMASI MEB İN İÇİNDEKİ TORPİİL OLAYININ KANITI VE BİZ BU İŞİN İÇİNDE OLDUĞUMUZ İÇİN SOMUT KAYIRMA TORPİL BİLGİLERİ DE ALIYORUZ YALNIZ BİZ BU AŞAMADA BİR ŞEY YAPAMAYIZ. YAPMAYA KALKIŞSAK KAPININ OLACAKLARI TAHMİN EDİYORSUNUZDUR.
09 Aralık 2009 Çarşamba 19:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
3
mona roza
**YAPTIĞINIZ EYLEMLERİ BAKAN DİKKATE ALIYOR FAKAT MÜSTEŞAR BAKANI YANLIŞ YÖNLENDİRİP HEM SİZİ HEM BAKANI KANDIRIYOR. ** EMEK VERMİŞ BİR KİTLE OLARAK BENCE ÇOK SESSİZ KALIYORSUNUZ. EYLEMLERİNİZ SES GETİRMİYOR. HAKSIZLIĞIN ÜZERİNE GİTMİYORSUNUZ. YAPILAN ATAMALAR KANDIRMADAN ÖTEYE GİTMEDİ. ÖNCEKİ ATAMANIN SÖZLEŞMELİLERİN KONTENJANI KADAR AYRILMAYAN KADROLU ATAMA MÜSTEŞARIN TEZGAHIDIR. EK ATAMA DA YAPILMAYIP ŞUBAT ATAMASINDA DA KİSMİ BİR ATAMAYLA YİNE SİZLERİ SUSTURMAYA ÇALIŞACAKLARDIR. EK ALIM SADECE SİZİ SUSTURMAK İÇİN SÖYLENMİŞ POLİTİK BİR CÜMLEDİR. MECLİSTE SÖYLENMİŞ OLSA BİLE AHA ŞUBAT GELDİ DENİLEREK BU GEÇİŞTİRİLECEK VE SİZ ŞUBAT ATAMASIYLA YİNE YAPILAN HAKSIZLIĞA BOYUN EĞDİRİLECEKSİNİZ.
09 Aralık 2009 Çarşamba 19:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
1
mona roza
BU YAZI TERCİH YAPAN BİR ARKADAŞIN YAZISI :( bugün tercihlerimi onaylatmak için mem e gittim şube müdürü tercihlerime bakıp imzayı attıktan sonra kendisinin de edebiyatçı olduğunu söyleyince hoş bir diyolog oluştu. fırsatını bulmuşken ek atama ile şubat ataması hakkında bilgilerinin olup olmadığını sorunca şube müdürü şu açıklamayı yaptı: NİMET ÇUBUKÇU İŞİN EHLİ DEĞİL. ASLINDA BAKANLIKTA ONUN BİR ETKİNLİĞİ DE YOK. ŞU AN BÜTÜN İŞLEMLER MEB MÜSTEŞARI TARAFINDAN YÜRÜTÜLMEKTE. BAKAN HERGÜN BİR İLDE OLAYA HAKİM DEĞİL MEB DE HER ALANDA ŞU AŞAMADA ADAM KAYIRMA VB TORPİL OLAYLARI MEVCUT.
09 Aralık 2009 Çarşamba 19:43
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri