Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Ahlâkî Değişim ve Televizyon Dizileri

16 Mart 2009 Pazartesi

Diziler hakkında yazmış olduğumuz yazılarla ilgili olarak epey tepki aldık. Genelde tepkiler müspet yöndeydi ve bize hak verenler çoğunluktaydı.

 

Biz bu konuyla ilgili olarak ilk yazımızı girerken benim elektronik postama bir yazı düştü. Mevlana Çakıral diye bir kardeşimizin kaleme almış olduğu yazıda çok güzel tespitler yapılmış. Bu tespitleri sizinle paylaşmayı yeğledim.

 

Eğer diğer okurlarımızın da tespitleri varsa köşemizde paylaşabiliriz. Şimdi sizi Mevlana Kardeşimin yazısıyla baş başa bırakıyorum.

 

 

“Şöyle bir kendimize, kendimizden sonra dalga dalga genişleyerek çevremize bakalım. Tabi bakışımız amaçlı olacak. Hedefe kilitlenmeden bir amaç belirlemeden içsel ve çevresel gözlemler sonuç vermez. O nedenle yapacağımız gözlemin hedefine kilitleniyoruz. Hedef şu: “Hangi değerlerimiz yozlaştı veya aşındı? Çevremizde meydana gelen olayları değerlendirirken hangilerinde ahlaki bir sorun keşfettiniz?

 

Kısa bir yolculukla eminim ki ele avuca gelecek bir yığın sorun keşfi yapacaksınızdır. Mesela şu ikili ilişkileri ele alabiliriz. Eğitimin bu denli önem kazandığı ve hedefe ulaşmanın zorlaştığı, ciddi bir disiplin ve planlama gerektiren bir süreç olduğu şu zamanda ilk ve ortaöğretim çağındaki gençlerin aşkı muhabbetlerine göz atalım.

 

Daha ilköğretim çağında olup da aşk ve gönül derdine düşen, bunun yanında kaç kişiyle “çıkma” tarifi dâhilinde arkadaşlık kurduğunu dahi hatırlayamayacak kadar şirazeden çıkan binerce çocuğumuz var.

 

Eğitim ve öğretim çağının en verimli zamanında, kişilik ve karakterin şekillenip adeta betonlaştığı en önemli yaşta ne yazık ki gençlerimiz başka hayallerin peşinde koşup avunmaktadırlar.

 

Bu olanların belki de en acıklısı, en manasız geleni, en vicdan sızlatanı ne yazık ki bu tür ilişkilere onay veren anne babaların olmasıdır. Evet, yanlış okumadınız bazı ebeveynler çocuklarının bu tür duygusal ilişkiler yaşamasını adeta teşvik etmektedirler. Özellikle bu teşviklerin çok daha hassas ve adeta narin bir çiçek gibi korunmasının elzem olduğu kız çocukları için olması meseleyi daha dramatik hale getirmektedir.

 

Birçok veli, bu tür sıkıntılardan dolayı çocuklarıyla sorunlar yaşadığını, çocuklarının derslerinin ve sağlıklarının bozulduğunu bize yakınmaktadır. İzin vermek suretiyle hata yaptıklarını ise danışmanlığımız sonucunda anlamaktadırlar. Bizler bu konuda yeni bir bakış açısı geliştirmelerini önermekteyiz. Çocuklarınızın mutluluğunu, tanımadığınız, ne ve kim olduğunu bilmediğiniz, belli belirsiz ilişkilerin olduğu beraberliklere teslim etmeyin diyoruz. Kendi elinizle çocuklarınız üzerindeki etkinliğinizi bir başkasına adı konmamış ilişkiler adına teslim etmeyin.

 

Peki, ahlaki zaaf olarak değerlendirebileceğimiz böylesine tutumlar nasıl normal bir yaşam tarzı olarak algılayabiliyoruz? İşte mesele burada… Ve en can alıcı nedene geliyorum: Televizyon dizileri…

 

Her akşam nerdeyse bütün kanallarda kimin eli kimin cebinde belli olmayan, aynı zaman diliminde birkaç kaçamak paslaşmanın olduğu diziler ne yazık ki normalleştirmenin en büyük müsebbibidirler.

 

Dizi ismi vermeye gerek yok. Fakat betimlemelerimizle rahatlıkla hangilerini kastettiğimiz anlaşılabilir. Aynı çatı altında evli olmasına rağmen gözü ve gönlü başkasında olan bir eş, kızının kocasına göz diken bir anne ve bunun yanında daha ileriye götürüp kaçamaklar yapmak gibi bir senaryoyla kurgulanan diziler ilgiyle seyredildiğinden taze dimağlara ahlaki zafiyet virüs gibi yerleşmektedir.

 

Yazımızın başında bahsettiğimiz gözlemle fark ettiğimiz ve çevremizde meydana gelen ahlaki değişimlerin nedenlerini, sosyolojik kural olarak tek nedene bağlamıyoruz elbette. Ancak yaşanan sorunların birçok televizyon senaryosuyla benzerlik gösterdiğini unutmayalım.

 

 

Eleştiri ve önerileriniz için;

yazarcezmi@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6264 defa okunmuştur
iç kanatan yaramız
güldeste
tabiyki o çöküntü.düşünüyorumda acaba uzaydanmı geldik veya onlar mı uzaylı. yabancılaştık kendimize degerlerimize hatta benligimize. peki bu gidiş nereye. yaşamak ama nasıl ne ölçüde ve nekadar. açık mı kapalımı. utanarakmı yüzsüzcemi. yoksa ölümüne mi ölümü hesabı yok sayarak ölümüne mi. basma kalıplar denen şeyler neler hep bagnaz görüş dedigimiz düşünceler aslonan degilmi bizi biz yapan aile toplum bir bütün kavramını benimseten düşünceler
15 Mayıs 2009 Cuma 14:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
biz bu muyuz
*hikaye*Nur
şimdiki diziler hep aldatılan ve aldatan tiplemeler.Neden?bizim ruhumuzda mı vardiki bu olay dizilerle gün yüzüne çıkmaya başladı.Yoksa şu mu?bunlar meşru gibi mi gösterilmeye normal kabul ettirilmeye çalışılıyor ve hatta ne hikmettir ki bunları izleyip acıyanımız bile var.Hani ananneleri bağlı ahlaki değerleri olun bu namusu için ölen millet nerede?bu ahlaksızılığı şimdi tv denen kutucuk içinde evimiz taa içine sokan bizlerim ve buna dur diyecek olanda yine bi
19 Mart 2009 Perşembe 22:17
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
çığrından çıkan tv
Asude Göksu
Televizyonlar ipin ucunun tamamen kaçırmış ... topluma ve gençliğe olumsuz rol modelleri ve gayri ahlaki hayat tarzları dayatarak toplumsal çözülmeyi hızlandırıyorlar, ama televizyon kamusal alandır ve orada belirli ahlaki ilkelere riayet etmek zorundalar. Türkiye televizyon kanallarında ne yazık ki tamahkarlık ve hırs, ahlakı ve toplumsal yararı önceliyor.
18 Mart 2009 Çarşamba 13:01
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ahlakı değişim
ayse
insanların büyük bir kısmı akşam saatlerce televızyon karsısında otururken bir sayfa kitap okumak için ayıracak vakitleri yok.. hayatı televızyonda yasananlarla kabul edıyor ve artık öyle yaşıyorlar,yasamaya baslıyorlar.müslüman olduğumuz sadece kimlıkte... islamı hakkıyla yasayan kalmadı hal böyle olunca hayatlar diziye döndü...
17 Mart 2009 Salı 14:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri