Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Bana Cumhuriyet Gerçeklerini Anlatın..!

26 Aralık 2011 Pazartesi

"Mustafa Kemal’in İçki Sofrasında Hayali” başlığıyla yazdığım yazıdan dolayı farklı tepkiler geldi.

Gelmesi doğaldır çünkü Mustafa Kemal ismi hâlâ bizim için hassas bir konu.

Mustafa Kemal deyince aşırı bir hassasiyet ortaya çıkıyor ve insanlar da yalan yanlış bilgilerle kafaları karıştırıyor.

Bir şey saklandıkça ve ona normalden fazla hassasiyet gösterilince insanlar onu daha çok merak ediyorlar.inonuc.jpg

Neden Mustafa Kemal saklanıyor?

Sonuçta bu bizim içimizden doğan bir Devlet Adamı.

Sevabıyla günahıyla bize ait bir lider.

Mustafa Kemal ismini kimse inkâr edemez.

Osmanlı’dan sonra Türk tarihine damgasını vuran bir isim.

Ama neden bize gerçek Mustafa Kemal öğretilmiyor?

Sevabını bildiğimiz kadar günahını da bilmeliyiz.

Korunmadan ve mertçe bize Mustafa Kemal anlatılmalı.

Ben bunu istiyorum.

Tüm gerçeğiyle aydınlatılmalı Mustafa Kemal ve onun yaşadığı dönem.

imagescasbj83p.jpgİstiklal Mahkemeleri de aydınlatılmalı, Dersim olayı da.

15 bin kişinin katledildiği Zilan Katliamı da açıklanmalı, İskilipli Atıf Hoca’nın niçin öldürüldüğü de.

Menemen olayı da tüm çıplaklığıyla aydınlatılmalı, Topal Osman Ağa ile Ali Şükrü Bey’in katledilmesi de.

Tüm belgeler gün yüzüne çıkmalı.

Meclis tutanakları didik didik edilmeli.

Eğer her şey gün yüzüne çıkarsa kimse Mustafa Kemal’i bu kadar merak etmez ve yalan yanlış bilgiler ortalarda dolaşmaz.

zilanmassacre.jpgHatta Mustafa Kemal’den sonraki İnönü döneminden saklı kalan konular da konuşulabilmeli.

Sabahattin Ali’nin katli de araştırılmalı, Nuri Demirağ'ın önünün neden ve nasıl kesildiği de.

Nazım Hikmet’e CHP tarafından yapılan haksızlık da araştırılmalı, bir dönem neden İnönü’nün resminin paralarda yer aldığı da.

Ne var, ne yok bilinmeli.

Benim art niyetim yok.

Sadece saklı tarihimizin bilinmeyen sayfalarının sandıktan çıkartılması gerektiğini savunuyorum.

Sonuç olarak Mustafa Kemal’i de İnönü’ye de fanusa koyup korumaya çalışmakla, gerçekte onları korumuşolmayız, bilakis onlar hakkında olur olmaz isnatlarda bulunulur ve oluşan kafa karışıklığı belki de onların haketmedikleri konularda da suçlanmalarına sebep olur.

Mustafa Kemal tarihimizin bir gerçeği.

Bu gerçek, bütün çıplaklığıyla bilinmeli.

İşte burada tarihçilerimize büyük görev düşüyor.

Benim körü körüne kimseye bir düşmanlığım yok.

Benim rahatsızlığım tarihimizin doğru öğretilmemesinden.

Not: Bu yazım ikinci baskıolarak yazıldı. Daha önceki yazımda kendisine hürmet gösterdiğim (ve hâlâ da mesleğinden dolayı göstereceğim) Emine Pişiren Hanımefendi’nin yazısını yayınladım diye çok tepki aldım. Hem Emine Hocam’dan aldım hem de Hocamın yazısını sevmeyenlerden.

Sayın Emine Pişiren Hanımefendi’nin yazısına tepki olarak farklı ve biraz da aşırı yorumlar geldi. Yorumu yapanlar haklı olabilir. Benim köşem her fikre açıktır. Önemli olan kimseye hakaret edilmesin, istihza yapılmasın.

Artık müsamahalı olmalıyız. Her fikri benimsemesek bile tepkimizi legal yollardan göstermeli ve kimseye hakaret etmemeliyiz.

Ben, Sayın Hocamızın daha müsamahalı olmasını beklerdim. Mesajını yayınladım diye bu kadar tepki göstermesini beklemiyordum. Ben onun da fikrinin ne olduğunu okuyucularım bilsinler istedim. Bir kere güzel bir kalemden çıkmış bir yazıydı. Benimserim veya benimsemem önemli değil. Önemli olan zıt fikirlerin de olduğunun bilinmesi.

Emine Hanımın bu kadar tepki göstermesi, olayı mahkeme boyutuna kadar taşımak istemesi anlaşılır gibi değil. Hatta resmini yayınladım diye çok farklı tepki göstererek sadece beni değil bazı okurlarımı da rahatsız etmesi kendi vakarına ters bir durum... Hiç ummadığım bir tepkiyle karşılaşmam beni ziyadesiyle üzdü.

Sayın Emine Hocam haddim değil size nasihat etmek. Siz olgun ve değerli bir meslek erbabısınız. Kabul etmeliyiz ki, artık bazı şeyler değişti. Eskisi gibi değil. Türkiye’de her şey tartışılır olmaya başlandı. Yeri geldi Dersim tartışıldı, yeri geldi İnönü tartışıldı, yeri geldi Topal Osman tartışıldı. Artık Mustafa Kemal gerçeği de tartışılabilmeli. Bazı tabuların yıkılması gerekli. Hiçbir şey gizli saklı kalmayacak. Yakın bir zamanda tüm gerçekler ortaya çıkacak. Bize yalan yanlış öğretilen tarih bir gün gelecek toprağa gömülecek ve gerçek tarihle yüzyüze kalacağız. Bu durumdan kimileri memnun olur, kimileri de olmaz. Önemli olan tarihimizin tüm çıplaklığıyla bilinmesi ve gerçeklerle yüzleşilmesidir.

Artık halkımızın, gerçekleri kaldırabilecek olgunluğa eriştiğine inanmamız gerekiyor.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6258 defa okunmuştur
tarihçi
2+2=5
osmanlıyıda tartışalım..emevileri de abbasileride halifeler döneminide..az bucuk iman insanı tanrısızlığa derinlemesine bir felsefe insanı tanrıya götürürmüş cezmi bey herşey tartışılsın tabiki ama bunu bırakın uzmanları tartışsın yarım akılla karşıt görüşle bu işler olmaz..Tarihi değerlendirirken mevcut şartlar yapılmadan hedef gösterilen her görüş tehlikelidir..
29 Aralık 2011 Perşembe 15:08
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Sayın Pişiren'e
b.a.
saygıdeğer hanımefendi yazdıklarınız kendi içinde çelişmektedir.sonuç itibariyle kabilci ya da muaviyeci kavramı yokken atatürkçü kavramı halk arasında yer etmektedir.zaten kimse de kabilin ve muaviye'nin yaptıklarının doğruluğunu savunamaz,atatürk ile kabil kıyaslamasını da çok adil bulmuyorum.MEB.nın dağıttıkları kitaplarda da zafer ve yenilgiler dışındaki olaylardan da bahsedilmesi gerektiğini düşünüyorum.Atatürk'e ülkemize sağladığı faydalardan dolayı saygı duyarım, fakat okullardaki gibi kişisel vasıflarını ezberleyip, ahlaki açıdan meleklekleştirecek kadar yüceltilmesini doğru bulmuyorum.
27 Aralık 2011 Salı 21:34
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bağlasan durmaz
eniştedir eşref
kemalcikcikler alınmış.her firavunun yalakaları olmuştur.firavunlar zaten korkanlar ve yalakalar sayesinde büyür.ama hepsinin karşısına dikilecek bir Musa hep çıkmıştır.ıvır kıvır yapmayın,nereye istiyorsanız oraya kadarda geriye gidin.böyle aklanamazsınız anca komik duruma düşersiniz.putunuz yıkılacak,siz biraz daha direnin...
27 Aralık 2011 Salı 21:16
Beğendim (2)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Yalayacak kemik Bulamayan
Vatandas Osman
Gafil desem gaflettekiler kizar. Afrikali bile aya cikti siz hala Atatürk ile ugrasiyorsunuz. Yalayacak kemik mi bulamadiniz acaba? Piyasada kemik cok ama; hele de sin gibilere yiginla!
27 Aralık 2011 Salı 19:53
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
HAKLISIN KARDEŞ HAKLISIN
e_pisiren@hotmail.com
Daha önceki yazınızı avukatlarıma vermiştim.Kaldırmışsınız o yazıyı, teşekkür ederim.Çünkü o yazım posta kutusunda sizin şahsınıza yazılmış bir dost iletisiydi.Genele olsa, şimdiki gibi yazardım. Size tek bir şey soracağım ve bu konuyu burada kapatacağım. Ama öncelikle size teşekkür etmeliyim. Uzun süreli suskunluğumda kim maskeli Atatürkçü onu sayenizde belirledim.Haklısınız. Her şey tartışılmalı, herkes eteğindeki taşları dökmeli. Hatta daha da gerilere gidilmeli,mesela; cahiliye devrine, Hz. Muhammedin ailesini öldürenlere, Hz.Ademe Kadar gidilmeli. Kabil neden öldürdü kardeşi Habil'i???Öyle ya ilk cinayeti işledi ve ardından ölümler başladı.Değil mi, efendim? Gidelim ve gerçekleri dökelim gün ışığına. Nasıl olsa güneş balçıkla sıvanmaz.Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Emine PİŞİREN Saygılarımla
27 Aralık 2011 Salı 17:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri