Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Ben Eski Bayramları İstiyorum…

Salı :

Ben Eski Bayramları İstiyorum…

 

Arife günü yatağıma girmeden önce bayramlıklarımı başımın ucuna koyup zoraki uykuya dalardım. Bir an önce sabah olsa da babamla ve abimlerle erkenden kalkıp camiye gitsem diye düşünürken uykuya dalmak zor oluyordu.

 

Sabahın erken vaktinde anacığım önceden kalkar, herkesi kaldırır ve giyinmesine yardımcı olurdu. Sonra hep beraber caminin yolunu tutardık. Camimiz küçüktü, tıkış tıkış olurduk. Mahallenin tüm erkekleri o zaman bir arada olurlardı.

 

Huşu ile sabah ve bayram namazları kılındıktan sonra herkes camiden çıkar, tanış olan olmayan birbirleriyle bayramlaşırlardı. Biz çocuklar o zaman başlardık para toplamaya. Şimdiki çocuklar gibi para istemeye çekinirdik ama büyükler bizleri parasız bırakmamaya çalışırlardı.

 

Daha sonra ben, abimler ve babamlarla evimize giderdik ve annemizin hazırladığı kahvaltı sofrasında Allah ne verdiyse bir iştahla yerdik. O zamanlar günler uzun olduğu için oruç tutmak biraz meşakkatliydi. O Ramazan'ın ardında sabah kahvaltısını büyük bir iştahla yapmak normaldi.

 

Kahvaltıdan sonra evde herkes dağılırdı. Kimimiz oyun oynamaya giderdi, kimimiz de tanıdıklarla bayramlaşmaya. Bayramlar işte böyle geçerdi önceden.

 

Şehir dışına çıkmanın veya evden kaçmanın telaşı olmazdı, kim gelecek bizimle bayramlaşacak ya da biz kimlerin bayramını kutlamaya gidecek telaşı olurdu. O zamanlar şekerlerin tadı daha bir başka olurdu. Avuç avuç şekerlerimiz olmasa bile birer tane ağzımıza attığımız şekerler bize yeter de artardı bile.

 

Herkesin gülüşlerinde hiçbir sahtelik yoktu. Hep samimiyet vardı. Dostluğun gülüşü saçılırdı. Komşular birbirine bayramlaşma yarışındayken günümüzde ise ancak komşumuzu yolda gördüğümüzde bayramlaşıyoruz.

 

Artık baklavaları bile evlerde açmaz olduk. Kimselere kapıyı da açmaz olduk. Komşulukların dostluğu yerine televizyonların, internetin dostluğuna sığınır olduk.

 

Her şeyimiz sahteleşmeye başladı. Bakışlarımız olsun, gülüşlerimiz olsun, konuşmalarımız olsun. Karşı tarafa verdiğimiz samimi bir şeyimiz kalmadı. Ancak karşı tarafa  pastanelerden hazır alınmış birkaç lokma baklava verebiliyoruz. Onu da kapıyı açabilirsek…

 

 Not: Tüm Müslümanlar'ın Ramazan Bayramını en kalbi duygularımla tebrik eder, böyle güzel günlerin bizi ahd-e vefada, sevgide, kardeşlikte ve tüm güzelliklerde birleştirmesini yüce Mevla'dan niyaz eder, en nezih dualarınızı beklerim.

 

cezmikoc@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 10572 defa okunmuştur
iyi bayramlar.
Handan Elvan
Değişim dediğimiz, ama kendimize yabancılaştığımız içini boşalttığımız bir kavram daha bayram. Bizi biz yapan bizi bize bağlayan değerlerimizi daha ne kadar yitireceğiz. bayramlar en çok cocuklara gelirdi eskiden şimdi ise tek bir çocuk çalmıyor kapıyı yalnızlığımız o kadar büyüdü ki bayramlarda kar etmiyor artık. FARKETMELİ İNSAN FARKI DA FARKETMELİ! HAYIRLI GÜNLER VE BAYRAMLAR
11 Eylül 2010 Cumartesi 15:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Belki de..
Bilge
Aslına bakarsanız bayramlar değil değişen değil mi..Sanki bayramlar birer somutlarmış da eskiden dilimizde frambuaz tadı bırakırken şimdilerde ayva tadı bırakıyormuş gibi davranıyoruz bazen..Bizler değilmiyiz değişen..İnançlarımızdan uzaklaştıkca yaşayamaz olmadık mı teknolojiyi..Belki ben de kapıyı açmak istemeyenlerdenim bayram misafirlerine..Belki de o smimiyetsizliği ne kadar az görürsem o kadar iyi diye düşünüyorum..Kapı kapıya komşuculuk oynamak hadi siz eviizegidn ardınızdan biz geleceğiz edasında hızlı hızlı bayramlaşmalar..Görevden öteye gitmeyen merhabalaşmalar bayramlaşmalr..Sanki yorulduk artık..Teknoloji bizi öylesine yordu ki çalışmak omzumuza yüklenen yükler..Evvelden sahte de olsa insanlara tahammül edebilirken şimdilerde edemez olduk..Ruhlarımız yoruldu belki de kimbilir..Lakin bildiğim bir şey varsa bayramlar değil değişen..Büyüdük tadımız kalmadı.Sanki istersek henüz sorumluluğu büyümeyen çocuklara aynı tdı aldırbiliriz..Kapı kapı şeker toplasınlar ilk iş mesela...
09 Eylül 2010 Perşembe 16:56
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Eskidendi.....
Hatice
Sizinde dediğiniz gibi eskidendi Cezmi Bey, çok eskiden....Selam vermeye bile çekiniyoruz artık insanlara, keşke zamanı geri alabilmek mümkün olsa, keşke hep çocuk kalsak, keşke bayramları yeni ve temiz giysiler, ayakkabılar, toplanılacak şekerler ve paralar vs gibi ümitlerle beklesek... Herkezin bayramını kutlarım
27 Kasım 2009 Cuma 21:49
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
eski bayramlar
ceyda yıldız
katılıyorum eski bayramlar daha güzeldi.her geçen yıl kendi kültürümüzden kopuyoruz.yazıyı oldukça beğendim
27 Kasım 2009 Cuma 21:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
eski bayramlar
nevin
Ah ahhh nerde o eski bayramlar, mumla arasak bulamayız..dervir ile birlikle her şeyin tadı da değişti, ne güzel samimiyetle ifade etmişsiniz...yüreğinize, kaleminize sağlık....
22 Eylül 2009 Salı 12:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri