Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Ergenekoncular, Sabahattin Ali'yi Nasıl Kullandılar?

29 Mayıs 2009 Cuma

Atatürkçü maskelerinin mağduru olan Sabahattin Ali işsiz kalınca memleketi Bulgaristan’a kaçmaya karar vermiş.  Ancak pasaport çıkartmak istemiş ama alamamış. Yasal yollardan çıkamayınca Bulgaristan’a kaçmaya karar vermiş. Ali Ertekin adlı kaçakçı tarafından para karşılığı Bulgaristan’a kaçmak için anlaşmışlar.

Ancak Ali Ertekin adlı kaçakçı tarafından Bulgaristan sınırında şaibeli bir şekilde öldürülmüştür. Sabahattin Ali'yi öldürdüğünü itiraf eden ve CHP üyesi ve Milli Emniyet mensubu olduğu iddia edilen Ali Ertekin, dört yıla hüküm giymiş; fakat birkaç hafta sonra çıkan aftan yararlanarak serbest kalmıştır.

O zaman gazeteler tarafından ölümü hakkında haberler yapılmış ve öldürüldü, öldürülmedi tartışmaları ortaya atılmıştır.

Demek ki, o zaman da bile basın iki taraflı olup birileri hükümetin sözcülüğünü yapıyormuş.

Otopsi yapılması istenilmiş ve ceset mezarından çıkarılmış. Otopsi yapıldığında ceset tanınmaz haldeymiş ama doktorlar kıyafetlerinden bu cesedin Sabahattin Ali’ye ait olduğuna kanaat getirmişler ama cesedi bulan çobanlar da çok farklı konuşuyorlardı. 

Cumhuriyet döneminin fail-i meçhul cinayetlerinden ilki olan Sabahattin Ali’nin ölümüyle ilgili cevaplanmayan bir sürü sorular var.

 

Ölümü hakkında bu güne kadar hiçbir gelişme yaşanmamış. Hâlâ da mezarı hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil.

 

Burada şunu belirtmek istiyorum; Ömrünü Sovyetler Birliği’nde geçiren ve kendi karısını eski kocasına haftada bir gün de olsa gitmesine razı olan Nazım Hikmet’i Türk vatandaşlığına geçmesini sağlayarak iade-i itibar yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay acaba bu CHP mağduru Sabahattin Ali’nin itibarını geri vermeyi düşünüyor mu?

 

Ben bu yazımda fikirlerimizin birbirine zıt olmasına rağmen neden Sabahattin Ali’den bahsettim?

 

Birincisi; Atatürkçülüğü, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu zamana kadar hâlâ tabu olarak görülmesinin bir delilidir Sabahattin Ali’nin hayatı.

 

İkincisi; Atatürkçülüğe sığınıp da oradan hem fikir, hem de maddi rant elde edenlere delildir Sabahattin Ali’nin hayatı.

 

Aldırma Sabahattin Ali, Aldırma..!

Senden sonra hiç bir şey değişmedi. Bıraktığın CHP ne ise günümüzdeki CHP de aynı.

 Onlar için fark etmez Atatürk’e hakaretten dolayı içeri atıldığın.

Atatürkçüler’in düzenlediği Cumhuriyet mitinglerinde Edip Akbayram senin Aldırma’nı oradaki onbinlere okudu. 

Mutlaka biliyorlardı senin bu dizeleri Atatürk’e hakaret suçundan Sinop cezaevinde yatarken yazdığını. Ama miting alanlarındaki onbinler biliyor muydu?

Sen yine de aldırma Sabahattin Ali..!

 

 Eleştiri ve önerileriniz için;


yazarcezmi@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4942 defa okunmuştur
AFFERİM SİZE
ALİ DURSUN
Sayın Okuyucumuz, Yorumunuz kriterlerimize uymadığından yayınlanmamıştır.
13 Haziran 2009 Cumartesi 02:45
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Sözde Atatürkçülere
çiğdem
yüzyıllar öncesi yaşanmış olaylar başta Peygamber Efendimiz zamanı olmak üzere Osmanlı döneminde yaşananlar günümüze kadar gelmiş ve bilinmekte ancak çok kısa süre önce yaşamış olan Atatürkün hayatı hakkında bilmediğimiz okadar çok şey varki bunlar gizleniyor Atatürkü putlaştırmışlar tapmak zorunda olduğumuz bir şey gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bunuda sözde Atatürkçü kesim yapıyor.
11 Haziran 2009 Perşembe 10:21
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bir aliden bir aliye zulüm var
eyyub uğur
İNNEHU LA YÜFLİHUZZALİMUUN. zalimler kötülük ederler ellerinden gelen budur ama zalimler iflah olmazlar insanlık için iyilik edene selam kötülük edenlere de lanet olosun şerlilerin şerlerinden yüce ALLAH)bizleri korusun
30 Mayıs 2009 Cumartesi 18:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ergenekon
Zaur Dadasov
Valaidebilaide ben bu ergenekon olaylrini anlamadim getdi Ya bunlarin kolu Azerbaycandada varmis deyirler))) Amma yene deyirem neler oluyor anlamiram Sizde kardesim guzel yazmisiniz Bencede Sabahetin bey aldirmamali
29 Mayıs 2009 Cuma 22:57
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri