Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Eski Köye Yeni Âdet

01 Ağustos 2010 Pazar

Uzun zamandır yazmayı düşündüğüm bir konu vardı. Son zamanlarda camilerimizde belli bir köşeye sıra sıra dizilmiş sandalyeler veya tabureler var.

Bu sandalye ve taburelerde genelde ihtiyar amcalarımız namaz kılıyorlar.

Eğer bir kişi cidden zorunlu olursa sandalye veya taburede de namaz kılabilir, yere uzanarak da.

Bizim dinimiz cidden kolaylık dinidir.

Allah’a ibadet etmek için çok uğraşa gerek yok.

Sağlığınız izin vermiyorsa kolayı nasılsa öyle ibadet edebilirsiniz.

Ancak bazen bizler bu konuyu o kadar istismar ediyoruz ki, belimiz ağrısa, bacaklarımızda hafif sancılar olsa, dizlerimizin üzerine oturamıyorsak hemen sandalyeye oturarak namaz kılarız.

Hiç zorluğa gelemiyoruz.

Biraz ağır ifadelerde bulunacağım ama bazı ihtiyar amcalarımız maaş kuyruklarında epey zaman bekliyorlar lakin namaz konusuna geldiklerinde hemen kolayına kaçıyorlar.

Sevap kazanmak biraz meşakkat ister.

Kolaya kaçmamalıyız.

Ben bu yaşıma geldim hiç böyle namaz kılmayı görmedim.

Tamam, olabilir, dizlerinde sorun vardır, eğip bükemiyorsundur..

Ama bu demek değildir ki, bir sandalyeye veya tabureye oturup da namaz kılacaksın.

Ben ilahiyatçı değilim ama öğrendiğim bir kural var; Eğer, namaz kılma konusunda sağlık yönünden zorluk çekiyorsanız, hiç olmazsa farz namazlarda mutlaka ilk rekâtında kıyamda durur, diğer rekâtlarını da yerde oturarak kılarsınız.

İşte ben bu satırları yazarken İlahiyatçı dostum Doç. Dr. Numan Malkoç bana üstad Mehmet Şevket Şevket Eygi Hocamız’ın bu konuyla ilgili yazısını elektronik posta yolu ile gönderdi.

Üstadın söz konusu yazısını birlikte okuyalım:

Camilere Sandalye Dolduruyorlar

1400 yıllık İslam tarihinde görülmemiş bir hadise ile karşı karşıyayız. Konu şudur: Camilerin arka tarafına haddinden fazla sandalyalar konulmuştur ve yaşlı kimselerin bir kısmının sandalyada oturarak namaz kılması istenmektedir. Bu sandalya işi kendi kendine oluşmamıştır. Bazı imamlara baskı yapılmış, sandalya sayısını çoğaltmaları istenmiştir. Ne lüzumu var efendim diyenler, üstü kapalı bir şekilde tehdit edilmiştir.

Müslüman 80 yaşında... Yaş icabı dizlerinde biraz kireçlenme var ama rükua, secdeye varabiliyor. Bu zat namaz kılarken secde etmelidir. Etmezse namazı sahih olmaz.

Dizlerindeki romatizma secde etmesine imkân vermeyecek derecededir. Bu takdirde yere oturarak namaz kılar.

Birileri, bir zihniyet camilerimizi kiliselere benzetmek istiyor! Bir başka zihniyet, Cuma namazından sonra sünnet ve âhir zuhur namazının kılınmasını istemiyor.

Bunlar BOP'çu mudur?

Dinimizde reform yapılmak isteniyor.

Camilerde eskiden olduğu gibi bir iki tabure olabilir. Kasıtlı olarak koydurulan fazla tabureler ve sandalyeler kaldırılmalıdır.

Ehl-i Kitab da cennetliktir diyenler camilerimize karışmasınlar. Fıkıh kitaplarımızda, camilere sandalye konulmaz diye bir hüküm yoktur diyen çokbilmişlere kanmayınız.

Resulullahı, Kur'anı, İslam'ı inkâr ve tekzib eden Yahudiler ve Hıristiyanlar da ehl-i necat ve ehl-i Cennettir diyenlerin imamlık yapması caiz olamaz.

Böyle kişilerin kıldıkları namaz, itikatlarındaki büyük bozukluk dolayısıyla sahih değildir. Böyle kimselerin ardında namaz kılınmaz. Kılındıysa, o namazların iadesi gerekir.

Fiziken secde edemeyecek derecede hasta ve mâlül kişiler dışındakiler secde ederek namaz kılmalıdır.

İslam dini tek hak dindir, onda reform, yenilik, değişiklik yapılamaz.

Fazlurrahman'ın tâtiliye mezhebi sapık bir mezheptir.

Genç Kur'an kursu kadın öğretmenlerinden ve vâizelerinden müteşekkil bir koro kurup bunun erkeklere konser vermesi haramdır. Böyle şeylerŞeriat-ı Garra-i Ahmediyyeye aykırıdır.

Mardin'in Kasımiyye medresesinde papazlarla bir müftünün toplanıp diyalog yapmaları, çan ve ezan sesleri içinde havuz üzerindeki (sözde Sıratmış!) köprüden geçmeler hep bâtıldır, sapıklıktır.

Ehl-i Sünnet dünyasının büyük müftülerine, ulema ve fukahasına soralım: Böyle tiyatrolar İslam dinine uygun mudur, yoksa küfre kadar giden hokkabazlıklar mıdır?

Bütün dindar ve şuurlu Müslümanların dikkatini, bu anlattığım konulara çekmek istiyorum.

Dinî kültürü, ilmihal ve fıkıh bilgisi yetersiz olan kimselerin sandalyede namaz kılmalarını teşvik etmek bir zulümdür, bir aldatmacadır.

Cuma namazlarından sonra zuhr-i âhir namazının kılınmasına engel olmak zulümdür. Çünkü cumanın şartlarının hepsi bu devirde var mıdır konusunda ihtilaf vardır, dindar halkın zuhr-i âhir kılması nur üzerine nurdur. Ey zalimler!.. Halkın namaz kılmasına niçin mani oluyorsunuz?

Vaktiyle Mısır'da Fâtımîler zamanında teravih namazını cemaatle kılmak yasak edilmişti diye okumuştum. Bugünün Türkiye’sinde cumanın sünnetinin ve âhir zuhur namazının kılınmasının engellenmesi de böyle bir zulüm ve aşırılıktır.

Zaten kılmayan kılmıyor, kılanlardan ne istiyorsunuz?

Camilerdeki sandalyeler konusunda bir kitapçık yazan muhterem Enver Baytan Hocaefendiyi, bu kitapçığı yayınlayan Vakit gazetesini tekrar tekrar tebrik ediyorum.

Sinsi metotlarla camileri kiliselere benzetmek isteyenlere teessüf ediyorum.

Müslümanlar uyumayınız.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5472 defa okunmuştur
RAMİZ
ömür
UĞUR DÜNDAR KANITLARIYLA PROGRAM YAPIYOR,CEZMİ BEY HANGİ KANITIYLA YAZI YAZIYOR?
22 Ağustos 2010 Pazar 09:04
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
allahım yaa sabır
ömür
CEZMİ kardeş ALLAH,MUHAMMED,BU MÜBAREK GÜNLERİN AŞKINA sana bir sorum var,cevaplarmısın bilmem ama ben cidden merak ettim bak.O MAAŞ KUYRUKLARINDA BEKLEYEN KAÇ EMEKLİYİ CAMİYE KADAR TAKİP ETTİNDE,TÜM SUÇU ONLARA ATAR ŞEKİLDE YAZI YAZDIN?cidden merak ediyorum.bununla ilgilide hem osırada beklerken,hemde camide namaz kılar hallerinin KANITI olan GÖRSELİN VARMI?EE Bİ DEYİVER HELE.ondan sonra seninde ömrünü yemeye devam ederim:)
22 Ağustos 2010 Pazar 09:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Vurgun...
Ramiz Deliorman
Cezmi Bey, Uğur Dündar gibi olacaksınız yakında her vurgun olayını sizin araştırmanız isteniyor... Allah bahtınızı açık etsin, cesaretinizi artırsın...
22 Ağustos 2010 Pazar 00:48
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kpss
monna roza
2010 kpss deki kopya olaylarından haberiniz var mı?yoksa araştırıp yorum yapmanızı bekliyorum.
21 Ağustos 2010 Cumartesi 16:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bank Asya vurgun...
Ramiz Deliorman
Cezmi Bey, özellikle deniz feneri hakkında birçok bilgi hem de perde arakası olmak öğrendik sizin vasıtanızla... Deniz Feneri gibi bir vurgun da şu sıralar Bank Asya'da yaşanıyor... Bununla ilgili bizlere aydınlatıcı bilgi verirseniz hora çekmiş olacak aziz mübarek ayda... Saygılar...
17 Ağustos 2010 Salı 23:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri