Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

İlim Yayma Camiası’nın 12 Eylül’deki Rolü

01 Haziran 2011 Çarşamba

Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’e kendi partisinin bir il başkanı, “Keşke bir darbe olsa da ülke kurtulsa” demesi üzerine şu ibretlik cevabı almıştır; “Arkadaşlar, en kötü demokrasi, en iyi darbeden daha iyidir.”

Türkiye demokrasisi hep darbelerden çekmiştir.

Geçenlerde 27 Mayıs darbesinin yıldönümüydü.

Ve hâlâ bu darbeyi savunan zavallı CHP’li zevat var.

Böyle bir zevatın da çıkıp halktan oy istemesi ve halkın da onlara oy vermek için çırpınması çok düşünülecek bir durum.

Bendeniz hayatım boyunca birbuçuk darbe gördüm.

Bunlardan biri 12 Eylül dönemiydi.

İlkokul öğrencisiydim. Her şeyin idrakine varamıyordum ama bizim evin karşısında gece vakti hedef gözetmeksizin havaya silah çektiklerinde babamın “herkes yere yatsın” çığlığı şu an bile tazeliğini koruyor.

Halka çektirilen zulümler, Türkiye’de faili meçhul nice ölümler, hapishanelerde yapılan işkenceler, kendi adamlarını kayırma, askerin "İşleri siviller bozar ben düzeltirim" zihniyeti o dönemden kalma bir anlayış.

Ya 28 Şubat?

Sindirilmeye çalışılan muhafazakâr kesimler.

Demokrasi var derken manevi şiddetin en alasını onlar gördü.

Aslında 28 Şubat’ta bu zemini de hazırlayanlar yine bizlerdik.

Darbelerin niçin yapıldığını ve sonuçlarının neler olduğunu sadece okurdum.

Ama bu Pazar gittiğim İlim Yayma Vakfı’nın 7.’cisi düzenlenen İlim Yayma Mezun ve Mensupları Pilav Gününde konuşmacılardan darbenin nasıl gerçekleştiğini dinleyince daha iyi anlamış oldum.

Her yılın Mayıs ayının son Pazar’ı yapılan bu programa ben de davet edildim.

Hem eski dostları görmüş oldum hem de büyüklerimizden yakın tarihin bazı olaylarını öğrenmiş oldum.

Program ünlü Ekmekçizade Medresesi’nde gerçekleştirildi.

Medrese dörtgen bir avlunun içinde, üç tarafı odalarla çevrili. Kıble tarafında da mescid mevcut.

Avlusunda büyük bir dut ağacı ile malta eriği ağacı var.

Avlu düzenlenmesi çok güzel yapılmış bu tarihi mekânın her yanı rengarenk çiçeklerle bezenmiş.

Programa Türkiye’nin bürokrasi ve siyasi alanında tanınmış önemli isimleri katıldılar. Onların birçoğunun ortak özelliği, öğrencilik döneminde İlim Yayma'dan hizmet almış olmalarıydı.

Buram buram tarih kokan bu mekânda, yine birbirinden değerli kişilerin katıldığı bu programı şahsım adına çok verimli ve bereketli buldum.

12 Eylül’ün en şedit dönemlerinde İlim Yayma Vakfı, Anadolu'dan gelmiş mazbut gençler için en iyi sığınma merkezi olmuş.

Konuşmacılardan biri; “Türkiye iki kampa bölünmüştü. Biri solcular, diğeri de sağcılardı. Her iki gruba da silah sağlanarak birbirlerine kırdırılırdı. Bundaki amaç Türkiye’nin önünü tıkamaktı. İlim Yayma Vakfı, bu iki grubun dışında olduğundan bizler o dönemde buraya sığındık. Biz bu oyunlara gelmedik İlim Yayma sayesinde” diyerek İlim Yayma Camiasının farklılığına ve önemine işaret etti.

Diğer bir konuşmacı da kendisinin, şimdiki adı Çapa Öğretmen Lisesi olan Çapa Öğretmen Yüksekokulu’nda okuduğunu belirterek “Duvarına 'Masonlar, Solcular El Ele' yazısı yazıldığı için okulumuz kapandı. Bizler de Anadolu’dan gelmiş fakir ailelerin çocuklarıyız. Gideceğimiz hiçbir yerimiz yokken bir arkadaşımız vasıtasıyla Avukat Yusuf Türel Amcamızın yanına geldik. O bize sahip çıktı ve bizim burada, İlim Yayma Vakfı’nda barınmamızı sağladı.

Bu konuşmaları dinledikçe darbelerin ne kadar da nefret verici bir şey olduğunu ziyadesiyle anlamış oldum.

Ayrıca İlim Yayma Camiasının önemini bir kez daha idrak ettim.

Darbeler, bir çeşit böl parçala yut taktiğidir.

Türkiyene zaman istikrara kavuşsa önüne engeller konuldu.

Türkiye’nin büyüklüğünden ve gelişmişliğinden rahatsızlık duyan yerli ve yabancı merkezler boş durmuyor.

Şimdi de bu halka darbenin işlemeyeceğini bildiklerinden Kürt sorununu ortaya attılar.

Aslında Kürt kardeşlerimizin yıllar boyu devam eden sorunlarının çoğuna neşter vurulmaya başlandı. Her anlamda iyileştirme çalışmaları bugün Diyarbakır için açıklanan projelerden de anlıyoruz ki hız kesmeden devam edecek.

Sorun Kürt kardeşlerimizi istismar etmek isteyen çevreler. Onlar elbette boş durmayacaklar. Onlar, birlik ve beraberliğimizin zarar görmesi için var güçleriyle şer planlar yapmaya devam edecekler.

İnançlı ve devletine bağlı olan her Kürt kardeşimiz bu oyunlara gelmemeli.

Çünkü PKK ve yandaşlarının İslam’la alakası olmadığı gibi inançlarımızla dalga geçmektedirler.

Dış mihraklar ve onların maşası ne kadar istemese de Türkiye, Batı’nın korkulu rüyası olmaya devam edecek.

Kenetlenmemiz halinde hem bölgemizin, hem de dünyanın lider ülkelerinden biri olacaktır.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4612 defa okunmuştur
TEŞEKKÜR
ÜMİD ÇAM (ÜMİT KIRTASİYE)
ÇOK KIYMETLİ YAZARIM YAZINIZI OKUDUM VE BEĞENDİM SİZE KATILIYORUM.SELAM VE SAYGILAR
02 Haziran 2011 Perşembe 11:32
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
KOÇOĞLU
CENGİZ
RAHMETLİ BAŞBUĞU ASKERİYENİN İÇİNDEN GELME ALBAY RÜTBESİNE SAHİP BİRİSİYDİ GÖRDÜĞÜ İŞKENCELERE RAĞMEN KEŞKE DARBE OLSADA DİYİŞİ BİR BİLDİĞİNİN OLDUĞUNUN İŞARETİDİR TÜRKİYE OZAMANDAAMERİKAYI MUHATAB ALIYORDU ŞİMDİDE HİÇBİRŞEY DEĞİŞMEDİ DEĞİŞİCEK GİBİDE GÖRÜLMÜYOR...
02 Haziran 2011 Perşembe 08:52
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Teşekkürler..
S. CEYLAN
Cezmi Bey yazınız için gerçekten teşekkür ederim, yakın tarihimizle ilgili özet ve tatmin edici bir yazı olmuş.. Fakat Necmiye Hanım'ın Alparslan Türkeş ile ilegili hüsn ü zannına üzüldüm.. Alparslar Türkeş Amerika tarafından özel olarak yetiştirilmiş bir ajandır.. Bunu iyi anlamak gerek, darbeci zihniyet ilk kez Türkeş ile ülkemize girmiştir ve bugünkü MHP tam olarak onun istediği çizgidedir.. Bunlar başlangış olarak kabul edilebilir değil biliyorum ama, Kontrgerilla hareketini iyi anlamak gerek.. http://www.facebook.com/video/video.php?v=177414053094
01 Haziran 2011 Çarşamba 23:47
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
28 şubat yorum devamı
necmiye krtl
Yani şikayet hikaye(!) amaç psikolojik baskı.Okulda yapılan sorgulamalar yetmiyormuş gibi.Aldığımız kınama uzaklaştırmalar yetmiyormuş gibi.Amaçlarına ulaştılar o günlük,çok korkmuştuk.Başına neler gelebilir bilmiyorsun gece bahane ile evimi pols basabiliyorsa..Sabah o korkuyla arkadaşlarımızın evine sığındık.Okulun ilk yılı kapalı sonrasını açık oudum.Amam benim düşüncelerim hala aynı acaba neyi değiştireceklerini düşünmüşlerdi ki..o gece yaşadıklarıma şimdi olsa korkmam olayın arkasını da bırakmam ne hakla öğrenciye bunu yaşatabilirlerki.o gün savunulamazdın.Amam şimdi öyle değil .Demekki değişen özgürleşen bişeyler var görmek istemeseler de.Allah(c.c.)Ülkemize bunu tekrar yaşatmasın.Şunuda söylemeden geçemiycem:Yurtdışında Türkiye sevgisini aşılayan adanmış ruhlar var.Onlar birliğin ve beraberliğin sembolü olan bir kürt alimden ilham alıyorlar.İşte size Türk-Kürt dayanışması.(birileri bahaneler arasa da)Ben Türküm.Kürtlerde vatanımda yaşayan herkes te kardeşim.İstikrar sürsün...
01 Haziran 2011 Çarşamba 22:34
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
28 şubat psikolojisi
Necmiye Krtl
Rahmetli Alparslan Türkeş ,D. Bahçelinin şu haline ve darbecileri nasıl desteklediklerine yattığı yerde kemikleri sızlıyordur.önceki darbeleri bilmem o günleri yaşamadığım için.28 ŞUBATta üniversitedeydim.Herkesin yorgun ve sessiz olduğu bir gece kapı şiddetle çalınır.Açın kapıyı polis diyerek.Arkadaşlarla telaşlandık sonuçta yabancı bir şehirde yalnızsınız.Cesaretimi toplayıp kapıyı açmaya ben gönüllü oldumşne ile karşılacağımızı bilmeden.İki polis karşımızda coplarını gözümüze sokarcasına konuşuyorlar: Burası Kuran Kursu mu? biz:Ne münasebet biz üniversite öğrencisiyiz polis:(içeriyi gözleriyle kontrol ederek)çok gürültü yapıyormuşsunuz şikayet var.Erkek sesleri varmış. Alem mi yapıyorsunuz? sandalyeler hava da uçuyormuş?(!) Biz:Biz uyuyorduk kapının sesine uyandık ne gürültüsü ne erkeği siz görüyorsunuz.Burada alem yapılıyor gibi bir durum mu var? neyse polis ikna olur gider. ama tezatlığa bakarmısınız.hem Kuran Kursu mu diyor.Hemde erkelerle alem mi yapıyorsunuz diyor.devamı.
01 Haziran 2011 Çarşamba 22:19
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri