Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Kadın Moda Tüketim

27 Ocak 2011 Perşembe

Ünlü Fransız Düşünür Honore De Balzac’ın “Sevilen kadın bütün kadınların en güzeli değil midir?” sözü benim en sevdiğim sözlerden biridir.

Eğer bir kadın kendini sevdirmesini biliyorsa o erkeğin gözünde en mükemmeldir.

Leyla da öyle değil miydi?

Çirkindi ama Mecnun tarafından sevilen bir kadındı. Hatta Mecnun’un gözünde mükemmel bir kadındı.

Kadınlar biz erkekler için en büyük nimettir.

Bunu da Hz. Peygamber Efendimiz (salat ve selam O’nun üzerine olsun) şu hadis-i şeriflerinde ne güzel buyurmuştur;

Dünyanızdan bana üç şey sevdirildi: güzel koku, helal nisa (kadın), gözümün nuru namaz.

Bir erkek için kadınsız dünya düşünülemez.

Kadın, bir erkek için sığınılan bir limandır.

Yeri gelir ona derdini aktarır, yeri gelir tüm ihtiyaçlarını kadını giderir, yeri gelir onun toplum içinde müstesna yerde olmasını sağlar.

Kadınlar çok nazik varlıklardır. Çünkü Yaradan onları böyle yaratmıştır.

Hz. Peygamber Efendimiz (salat ve selam O’nun üzerine olsun) bunu ne güzel ifade etmiştir; “Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Hep seni hoşnut edecek şekilde davranamaz. Eğer ondan faydalanmak istersen bu hâliyle de faydalanabilirsin. Şayet doğrultayım dersen kırarsın. Kadının kırılması da boşanmasıdır.

Kadınlarla erkekler arasındaki fark duygu boyutundadır.

Kadınlar her zaman duygularını ön planda tutarlar ve mantıkları ikinci planda kalır.

Bundan dolayıdır ki, kadınlar sevilmeyi, beğenilmeyi isterler.

Bunlar kadınların hamurlarında vardır.

Eskiden kadınlar neyse şimdi de aynıdırlar.

Ama o zamanla bu zaman arasındaki önemli bir fark, kadınların toplum içerisinde kendilerini fazla hissettirmeleri ve onların bir kısmının İslâmî eğitimden uzaklaşmış olmalarıdır.

İslâmî eğitimden uzak kalmış günümüz kadınlarının bir kısmı, tüketim ve modanın esiri olmuş durumdalar.

Moda nedir?

Kadınların hiç ağzından düşürmediği bu kelime ne anlam ifade ediyor?

Türk Dil Kurumu’na göre moda; “Değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik ve belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük” anlamına gelmektedir.

Moda başkalarının ifadesiyle; Bir toplumda bir zaman dilimi içerisinde öne çıkan giyim tarzlarını ifade etmekle birlikte, sadece giyim değil genel davranışlar, sanat, mimari, edebiyat ve yemek gibi birçok konuyu da içine alan ve bir süre etkin olan toplumsal bir beğeniyi de anlatır.

Bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere moda geçici bir zevktir.

Bu geçici zevk daha çok tüketim endüstrisini harekete geçirmektedir.

Tüketim endüstrisinin sahipleri için kadınlar bulunmaz nimettir.

Bunlar kadınlardan fazlasıyla yararlanmak için her türlü yolu deniyorlar.

İster reklamlarla olsun, ister onların zaaflarından yararlanmak suretiyle olsun kadınlar hep bu tüketim endüstrisinin çarklarını harekete geçiriyorlar.

Bu bulaşıcı hastalık sadece dindar olmayan kadınları değil dindar kadınları bile ablukası altına almıştır.

Günümüz tesettürlü kadınları bile modayı yakından takip ederek absürt giysilerle ve aksesuarlarla toplumun içine çıkarak yabancı erkeklerin dikkatini çekmekte kendilerine göre beis görmemekteler.  

Kimse günümüz dindar kadınlarının sahabe kadınları gibi olmasını bekleyemez elbet.

Ama sahabe kadınlar gibi olmaya çalışmak varken neden tüketim endüstrisinin çarkının dönmesinde yardımcı olalım?

Belki onlar gibi yaşayamazlar, onlar gibi zühd sahibi olamazlar, onlar gibi abid olamazlar ama kendileri topluma neden örnek olmasınlar?

Günümüz dindar kadınlarının topluma örnek olmak için öncelikle anneliğin tadına varmaları gerekir.

İstanbul’u fetheden Fatihler’i, Süleymaniye, Selimiye camilerini inşa eden Mimar Sinanlar’ı, gökteki yıldız gibi olan sahabeleri hep yetiştiren analardır, kadınlardır.

Ne acıdır ki, günümüz kadınlarının bir kısmı bunları yetiştirmeyi düşünmeyip modanın o gizemli sokaklarında bilinçsizce dolaşmaktalar.

Kadınlarımızın bahsettiğimiz grubu bu moda girdabından kurtulup da şu hadis-i şerifin bilincinde olsalar hem dünyalarını hem de ahiretlerini kazanırlar.

 Ne buyurmuş Önderimiz ve Efendimiz (Salat ve selam O’nun üzerine olsun);

“Kadın dört şeyi yaparsa cennete girer; Beş vakit namazını kılarsa, Ramazan orucunu tutarsa, namusunu korursa, kocasına itaat ederse.”

İşte kadınlarımız için cennete girme reçetesi

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6620 defa okunmuştur
kadın moda tüketim
cicek cicek
ben de merak ediyorum erkek ne yaparsa cennete girer din gerçekten kadına bu kadar mı hak veriyor yoksa bize bu kadarı mı öğretiliyor
04 Şubat 2011 Cuma 22:11
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
peki erkek
bilge yılmaz
“Kadın dört şeyi yaparsa cennete girer; Beş vakit namazını kılarsa, Ramazan orucunu tutarsa, namusunu korursa, kocasına itaat ederse.” peki erkek ne yaparsa cennete girer her bulduğu kadına sarkıntılık ederse mi?bide buna değinseniz de erkekler örnek alsa .....yol gösterseniz de yapsalar ne olur hala kadın erkek ayırımı ya hangi çağdayız ki kadın erkek farkı yok kadın her zaman üstündür ve bir kadın erkeğe muhtaç değildir ama her erkek bir kadına muhtaçtır öncelikle var olmak için.....
04 Şubat 2011 Cuma 08:53
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
ben bir anneyim
bilge yılmaz
ben bir anneyim cezmi bey ne moda umrımda nede başka bişey ben anneyim ya hayatta sadece çocuklarını düşenerek tutunmaya çalışan dünyada onların gülüşünden başka güzellik tanımayan hasta olunca beraber hasta olan ..... ben türk kadınıyım aynı annem gibiyim..... onu örnek alarak yaşayan,onun izinden gitmeye çalışan.... çok şükürki anneyim.... Allah her türk kadınına anneliği tattırsın inşallah ki yaşarken yetiştirdiğimiz hayırlı evlatlar ülkemizi hep ayakta tutsun biz öldüğümüzde de evlatlarımız yaşatsın bizi..... dünya zevkleri umrumda değil beni ilgilendiren tek şey var çocuklarım çocuklarım ve yine çocuklarım
04 Şubat 2011 Cuma 07:19
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
islamiyette kadın
cicek cicek
kadınlar yazacağıma yanlışlıkla erkekler yazmışım pardon. islamda kadının hakları ve erkeğin eşine karşı görevleri nelerdir çok merak ediyorum kadın itaat edecek eşini memnun edecek eşine özel durumlarda hayır deme hakkı yok vs vs peki erkeğin eşine karşı görevleri ne? sonra tüketim çılgınlığına kapılmamış, sürekli 1-2 çeşit kıyafet giyen hem de kapalı bir bayan, eşinin dışarda her gün gördüğü kadınlarla nasıl yarışabilir aldatılmaktan kendini nasıl koruyabilir aldatılma derken kocasının başka bir kadından sadece duygusal olarak etkilenmesi de olabilir veya eşinden gizli nikah yapması da. (nikahın sahih olduğuna da inanmıyorum ya ama bu ayrı bir konu). bunları kapalı ve bekar bir beyan olarak yazdım. tenkid etmek için değil öğrenmek için soruyorum.
01 Şubat 2011 Salı 21:38
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
islamiyette kadın
cicek cicek
islamda kadının hakları ve erkeğin eşine karşı görevleri nelerdir çok merak ediyorum kadın itaat edecek eşini memnun edecek eşine özel durumlarda hayır deme hakkı yok vs vs erkeğin eşine karşı görevleri ne? sonra tüketim çılgınlığına kapılmamış, sürekli 1-2 çeşit kıyafet giyen hem de kapalı bir bayan, eşinin dışarda her gün gördüğü erkeklerle nasıl yarışabilir aldatılmaktan kendini nasıl koruyabilir aldatılma derken kocasının başka bir kadından sadece duygusal olarak etkilenmesi de olabilir veya eşinden gizli nikah yapması da. (nikahın sahih olduğuna inanmıyorum ama bu ayrı bir konu). bunları kapalı ve bekar bir beyan olarak yazdım. tenkid etmek için değil öğrenmek için soruyorum.
01 Şubat 2011 Salı 21:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri