Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Kadınlardan Kesinlikle Yönetici Olamaz, Ama…

06 Ekim 2009 Salı

Kadınlardan Kesinlikle Yönetici Olamaz, Ama…

Duyar gibiyim böyle başlık attığımdan dolayı bazı feministlerin bağırıp çağırdığını.

Ben bu söylediğimin arkasındayım ve basa basa da söylüyorum; kadınlardan kesinlikle yönetici olamaz ama iyi bir eğitici olabilirler.

Çünkü yönetici olmak bir yetenek işidir.

Bu yetenek de kadınlarda maalesef yok.

Sadece onlara belli yetkiler verilir ama onlar da yetkilerinin dışına çıkacak inisiyatif kullanamazlar. Çünkü onların belli çizgileri ve sınırları var.

O çizgileri ve sınırları aşmaya çekinirler.

Aslında bulundukları kurumları sekteye uğrattıklarının farkında da değiller.

Yöneticilik yapan kadınlar proje de üretemezler. Sadece kendine verilen çerçevesinde hareket ederler. O çerçeve onların kalın kırmızıçizgileridirler.

Yöneticiler liderlik, otoriterlik, kriz anında soğukkanlı olabilme, analitik düşünme, hızlı karar verme, duygusallık, inatçılık, detaylara önem verme, başarı hırsı, mükemmeliyetçilik, empati sahibi olmak, iş -  yasam dengesi kurabilme gibi özellikleri taşırlar.

Kadınlar lider olabilir mi? Koca bir hayır.

Ya otoriter… Toplumlara karşı veya çalıştığı kurum içinde olamaz ama evinde isterse iyi bir otorite kurabilir.

Herkes biliyor ki, kriz anıda kadınlar hemen panik halindedirler. Ne yapacaklarını şaşırmaları doğaldır yapılarından dolayı. Soğukkanlılığın zerresi yoktur kadınlarda.

Peki, olayları çözümleyecek analitik kapasiteleri var mıdır? Pek nadir, belki de hiç.

Hele hele karar verme konusunda o kadar çiğdirler ki, bir mağazaya gitseler bir türlü beğenmezler. Kararsızlık buralarda zirve yaparken iş ortamında nasıl hızlı karar verebilecekler ki?

Her zaman duygusaldırlar kadınlar. Gözlerindeki yaşlar hemen hazırdır akmak için. Duygu her zaman mantıklarının önündedir.

Haa inatçılık konusuna gelirsek buna hiç kimse hayır diyemez. İnatçılık konusunda kimse kadınların ellerine su dökemez.

Hele hele detaylara önem verme konusunda kadınlar kadar üstün bir varlık yoktur. Her şeyin mükemmelini ararlar ve mükemmelini yapmak için büyük çaba sarf ederler. Bu onlar için çok güzel bir özellik.

Çoğu kadınlar başarılı olmak için çok hırslıdırlar. Yeter ki inat etsinler, hırs etsinler. Ama bu iyi bir yönetici olduğunu göstermez. Sadece kendine verilen işleri mükemmel yapma konusunda çok iyidirler.

Empati konusunda da iyidirler. Bu empati duygusallıklarından gelmektedir. İşte bu duygusallıklarından dolayı işyerindeki durumları özel hayatlarını etkiler.  Hayatının her anında iş vardır, kendilerini bir türlü işten uzak edemezler.

Kadınlar iyi bir yönetici olamazlar ama her zaman iyi bir yöneticiyi yetiştirirler.

Son peygamberi doğuran yetiştiren ve kıyamete kadar tüm insanları etkisinde bırakmasına vesile olan bir anadır.

Bir Fatih Sultan Mehmed’i doğurup yetiştiren ve İstanbul’u fethetmesine vesile olan bir anadır.

Bir Alparslan’ı doğurup yetiştiren ve Türkler’e Anadolu kapılarını açmaya vesilen olan da bir anadır.

Yunusları, Mevlanaları, Akşemseddinleri ve birçok insanlığa faydası dokunan insanları doğuran ve yetiştirenler hep analardır, kadınlardır. 

Ayrıca iyi bir yöneticinin arkasında hep bir kadın vardır.

Kadınlar her zaman iyi bir yöneticinin yetişmesinde ve zirveye ulaşmasında rol oynar.

Kendileri iyi bir yönetici olmasalar da.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5542 defa okunmuştur
erkekten asla yonetici olmaz nedenleri
asya344
erkekten asla yonetici olmaz nedenleri guzel bir kadin goruncee taviz vermeye baslar Eger evlilik hayatinda problemler yasiyorsa isine yansitir kibirlidir guvensizdir herkeze kuskuyla bakar o yuzden yanlis karar verir genelliklee bir bayan yaninda fikir uretemez cunku gozleri baska yerdedir. genellikle hijyen kurallarina uymazlar bir yonetici cok bakimli olmalidir
19 Nisan 2012 Perşembe 08:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
oyle hıssetmıssınız
betül DURSUN
evet yazıya baslarken mantıklı yonler dusundum ama içerığe gırınce daha cok becerıksızmısız gıbı hısstettım ınanın herseyı basarabılırız hele bu zamanda bence bır kadın 10 erkeğin basarısına es deger hatta fazla bıle gelır evet elımıze su dokulmez her konuda basarıda ve basarısızlıkta oda nazar boncugumuz
07 Ocak 2011 Cuma 01:23
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kızdım şimdi
gülçin
daha yazının sonunu getiremedim dayanamadım fena kızdım 2 sene müdürlük yaptım sağlık problemlerim yüzünden bırakmak zorunda kaldım ama hiçte dediğiniz gibi değildi herşey mükemmel yürüyordu YÜRÜTÜYORDUM hala kurum amirlerim beni arayıp yeriniz aranıyor diye yakınıyorlar benden sonra yerime gelen erkek arkadaş çuvallamış vaziyette maalesef
16 Mart 2010 Salı 20:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
aykurt
ibrahim
evet evliliğimin 10.yılına girerken anlamlı bir yazı oldu benim için.kadınlar iyi bir yönetici olamaz.fakat erkekler de arkalarında bir kadın olmadan ne yönetici olabilirler ne de başarılı olablirler.bir avukat olarak bile bazan kendi eşim kendi avukatım olmakta bana yardım etmektedir.bu yazıyı kadınalrın lehine olarak değerlendiriyorum. kadınlarımızı kızdırcak bir yanı yok.
22 Ekim 2009 Perşembe 12:43
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
POLEMİK
Mücahit
Sadece polemik ortamı oluşturup BOLCA tıklanmak ve yorum almak amacı olan bu yazıya ne kadar da takıldık değilmi? YAZAR AMACINA ULAŞTI.
10 Ekim 2009 Cumartesi 20:16
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri