Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Kazanan Türkiye Olsun…

25 Mart 2009 Çarşamba

Yerel seçimlere neredeyse sayılı günler değil saatler kaldı. Partiler olsun, adaylar olsun son rötuşları yapıyorlar. Adaylar ve Partiler son dakikaya kadar seçmenleri etkilemek için her türlü çabayı gösteriyorlar. Bakalım Pazar günü akşamı sandıklar açıldığında sonuçlar ne olacak?

Bu seçim aslında Ergenekoncular için bir fırsat. Bu seçimlerde hükümetin oy oranının düşmesi onları harekete geçirecektir. Hatta bu oy oranı birkaç puan olsa dahi.

İlk yapacakları erken seçim çığlıkları atmak. Her yerde erken seçimin zorunlu olduğunu söyleyecekler. Sebepleri ise hükümetin oy oranının düşmesi.

Hâlbuki genel seçimler ile yerel seçimler çok farklı. Vatandaş yerel seçimlerde sadece partiyi gözetmiyorlar, adayları da gözetebiliyorlar. Sağ görüşlü seçmenlerin alternatifi çok. Mesela Akparti’nin adayını beğenmeyen seçmen SP, MHP veya BBP adaylarına yönelebilir.

Ama bu durum CHP için fazla söz konusu değil. Ancak DSP az da olsa DTP olabilir. Böyle bir durumda oy düşme olayında CHP daha avantajlı gibi gözükebilir.

Yaptığım gözlemlerde Akparti için tepki oyları çok çıkabilir ve bu oylar yukarıda saymış olduğum diğer partilere de gidebilir.

Bu kanım genelde büyükşehirler için söz konusu değil ama küçük şehirler ve ilçeler için geçerli.

Sağ görüşlü seçmenler hiçbir zaman oylarının heba olmaması ve sol görüşlü bir kişinin büyükşehirde belediye başkanı olmaması için Akparti’nin adayına yüklenecekler.

Şu an seçimlerin gözdesi iki şehir; İstanbul ve Ankara. Bu iki şehri büyük olasılıkla Akparti’nin adayları alır. Zaten CHP’nin adayları geçmişten mimli. Onları sadece sol taban ile kararsızların bir kısmı destekleyecekler.

Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da büyük bir hezimet göreceği aşikâr. Sebebi ise geçmişinin çok kötü  olması ve Deniz Baykal’ın onu gözden çıkarması.

Deniz Baykal parti içinde sivrilen insanları hiç sevmez. Onun sadece derdi CHP başkanlık koltuğu. Zaten CHP’nin iktidar ve kendisinin Başbakan olma gibi bir derdi yok.

Kemal Kılıçdaroğlu Akpartililer’i sindirmesi ona çok puan kazandırmıştı halk nazarında. Ama İstanbul’da onun hezimete uğraması Baykal’ın çok işine gelecektir.

Bu tezimi de en çok destekleyen olay CHP’nin İstanbul mitinginde onun konuşturulmaması. Bir adayın mitingde konuşturulmaması aslında bu işin altında neler yattığını gösterir. Neler yatıyormuş gerçi biz de bilmiyoruz. Bakalım zamanla öğreniriz.

Ergenekon destekli Murat Karayalçın da önceden PKK’lılara destek olması ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı iken hiçbir icraatının olmaması onun için büyük bir dezavantaj. Bundan dolayı Karayalçın’ın oy oranı çok düşük olacaktır.

Ankara’da Melih Gökçek’i zorlayacak olan MHP adayı Mansur Yavaş olacak. Ankara’da Melih Gökçek’e olan tepki oyları Mansur Yavaş’a gidecek.

                Bu benim tezlerim. Bakalım yanılacak mıyım yoksa tezlerimde haklı mı çıkacağım? Şunun şurasında dört gün kaldı.

                Her nasıl olursa olsun ama seçimler Türkiyemiz için hayırlı olsun. Umarım kazanan Türkiye olur.

 

Eleştiri ve önerileriniz için;

yazarcezmi@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3942 defa okunmuştur
Artık Bitsin.
*hikaye*NUR
Başkalarını bilemem ama bu yıl seçim çalışmaları bana çok farklı geliyor.Bıktırdılar artık bence herkes kime oy vercekse kararını çoktan vermiştir ama tüm parti liderleri çocuklar gibi birbirlerinin dedikodusunda birbirlerini karalama yolunda.Bazıları oldukça seviyeyide düşürdü.Herker birbirinin kirli çamaşırını ortaya dökmeye çalışıyor nedir bu siyaset gerçekten bu kadar kirlendimi.Ne olursa olsun hayırlısı kim olacaksa o başa gelsin.Önemli olan bu ü
26 Mart 2009 Perşembe 17:25
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
seçim
umut
evet bazen umudumu kaybeder gibi olsamda hala ülkem için,geleceğim için güzel şeyler olacağına inanmak istiyorum.. şunuda eklemeden geçmek istemedim.siyasi görüş ne olursa olsun parti liderlerinin hemen hemen tamamına yakını koltuk sevdasında..memleket meselesi yaklaşık 50 sene önce bitti bu ülkede.kurtuluş savaşını yaşayanlar ne zaman öldü memleket sevdasıda bitti.neden?çünkü gelen nesil hazıra kondu.sıkıntı görmedi.bir istiklal marşını yazdıracak o
26 Mart 2009 Perşembe 16:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
seçimler
umut
sayın baykal'dan sadece muhalefet olur.kendisi sayın erdoğan'a cevap yetiştireceğim diye ülke için siyasi çözüm üretmeye vakit bulamıyor.sayın bahçeli ise daha çok büyümeli.evet milli değerlere önem veriyor geçmişimizin geleceğimize ışık tutması ilkesinde ama evet daha çok büyümeli..bilinçli seçmen bana kalırsa hala nereye oy vereceğinin kararını verebilmiş değil ve belkide ilk kez oylamaya katılım bu denli az olacak bu memlekette.. bazen umudumu
25 Mart 2009 Çarşamba 16:13
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
seçimler
umut
yorumunuza katılmamak mümkün değil.. ergenekon için üzgünüm beklentileri boşa çıkacak.çünkü bu seçimlerde akp'nin oy oranında çok fazla değişiklik olmayacak.ankarada sayın yavaş gökçek'i zorlasada yine kazanan sanki gökçek olacak..keşke mansur yavaş kazansa ankara'da.kendisinin yönettiği beypazarını görünce,biraz tanıma fırsatıda bulunca diyorumki bu memlekette hala iyiler var.ancaaaakk iyilerede meydan bırakılmıyor bununda farkındayım.
25 Mart 2009 Çarşamba 16:10
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tezadam
tezci
Bu senin tezin mi temennin mi? Kılıçdaroğlunun geçmişi neden kirli olsun tüm iftiraları belgelerle yanıtladı. Sizinde gözünüz var ama görmuyorsunuz galiba. Chpnin hiçbir mitinginde adaylar kürsüde konuşmadı zaten. Kılıçdaroğlu adım adım istanbulu gezdi ve onlara seslendi zaten artık sağ sol kalmamıştır. Nice sağ adaylara oy vermiş insanlar bugün kılıçdaroğlu diyor. Kılıçdaroğlu seçim sonuçları ne olursa olsun bu işten güçlenerek çıkacaktır.
25 Mart 2009 Çarşamba 13:01
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri