Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Kürt Açılımı Karadeniz Kaçılımı

05 Eylül 2009 Cumartesi

Kürt Açılımı Karadeniz Kaçılımı

 

Çanakkale’deki şehitliği gezerken en çok dikkatimi çeken Diyarbakırlı Maho’nun mezarı oldu. Demek ki bu vatanı savunurken sadece Türk’ü ile değil Kürt’ü, Çerkez’i, Arap’ı, Laz’ı, Manav’ı kısacasıyla tüm inananlarla birlikte savunulmuş.

Kürtler de bu vatanı kabullenip milli mücadele yıllarında omuz omuza düşmanlarla çarpışmışız. Onların da bu vatan için emekleri var.

Ancak geçmişte Kürtler eğitimiz ve ilgisiz bırakılmış. Bu eğitimsizlik ve ilgisizlik zamanla büyümüş ve fitnenin de araya girmesiyle bazı Kürt vatandaşlarımız vatanına karşı asi olmuşlardır.

Eğer zamanında Güneydoğu’ya istenilen seviyede eğitim verilseydi ve oradaki vatandaşlarla ilgilenilseydi durum bambaşka olurdu. Bunlar olmadığı için; terör orada zirveye çıkmış, töre denilen çağdışı kurallar her zaman kabul edilir olmuş, kızlar veya kadınlar değersiz olup başlık parası ile adeta satılmış, kapkaç olaylarına karışanlar çoğunlukta onlar olmuş, namus cinayetleri doğal hale gelmiş, uyuşturucu ticareti oralarda çoğalmış.

Bunlara rağmen bazı Kürt vatandaşlarımız hiç kendilerini eleştirmiyorlar ve hatayı hep devlette buluyorlar.

Aslında burada iki suçlu aramak gerekir; biri zamanında Kürtlere gerekli ilgiyi ve eğitimi vermeyen devlet ve Kürtleri kışkırtan dış güçler.

Kürtler böyle olunca devletin her türlü nimetlerinden sonsuzca yararlanmak istiyorlar. Çünkü kendilerini haklı görme gibi kör bir düşünce var. Her zaman devlet onlara bakacak ve onlar devlete bir şeyler vermeyecekler.

Bu anlayış aslında yıkılması gerekli. Kürtler de bu vatanın birer parçası ve onlar da ekonomiye, kültüre, eğitime, sanata kısaca her şeye katkıları olmalı.

Size şimdi Kürtler’in devlet her zaman bize bakmalı zihniyetini ortaya çıkartan iki delil sunacağım. Bunlardan biri kaçak elektrik konusunda. Aşağıda IEA (Uluslar arası Enerji Ajansı)’ndan alınan tabloya bakarsak hangi bölgede, ne kadar kaçak elektrik kullanıldığını göreceksiniz.

Şehir                                     %

Diyarbakır                          62.7
Şanlıurfa                             66.7
Hakkâri                                               62.5
Mardin                                59.3
Van                                       58
Şırnak                                   52
Batman                                51
Muş                                      50
Bitlis                                     48

Yukarıdaki verilere bakacak olursak Türkiye ortalaması tahminen %20 iken Kürt halkının yaşadığı bölgelerde bu oran en az %48, en fazla da %63’ü bulmakta.

Yeşil kart dağıtımından da en çok Güneydoğu Anadolu yararlanmış durumda. Bölge illerinde hemen hemen her iki kişiden biri yeşil kartlı. İşte nüfusa göre, illerin yeşil kart oranları;

Bingöl’de nüfusun % 50’sinin yeşil kartı var. İlin nüfusu 243 bin, yeşil kartlı kişi sayısı ise 118 bin. Bingöl’ü sırasıyla Siirt (il nüfusunun % 47.7’si) , Hakkari (il nüfusunun % 47.6’sı), Van (il nüfusunun % 47.3’ü),Ağrı (il nüfusunun % 45’i), Adıyaman (il nüfusunun % 41’i), Batman (il nüfusunun % 39.3’ü), Bitlis (il nüfusunun % 39.2’si), Şırnak (il nüfusunun % 38.7’si), Iğdır (il nüfusunun %37’si), Kilis (il nüfusunun % 35.7’si), Muş (il nüfusunun % 35.5’i), Mardin (il nüfusunun %33’ü), Kars (il nüfusunun % 32.6’sı), Diyarbakır (il nüfusunun %32.3’ü) ve Tunceli (il nüfusunun %31’i) izliyor. (Kaynak: http://www.kaynamanoktasi.com/turkiyenin-yesil-kart-haritasi)

Kürtler’e bu kadar müsamahalı davrandıktan sonra hâlâ devlete karşı gelmelerine bir anlam veremiyorum.

Kürt açılımı diyerek o bölgeye hükümet sekiz bakanını gönderirken Karadeniz’de büyük bir afet yaşandı ve oraya bir bakan gitti. Vatandaşının da bir derdini de çözemedi.

Karadeniz’de insanlar kendi çabalarıyla bir şeyler yapmanın gayreti içinde iken Güneydoğu’da hep devletten bir şeyler bekliyorlar.

Güneydoğu’da okulu, fakülteyi, hastaneyi sadece devlet yaparken diğer bölgelerde vatandaş kendi imkânlarını da sunmakta ve hatta tek başına yapmaya gayret etmekte.

Diğer bölgelerde insanlar üretken iken oranın halkı sadece gününü öldürmekle geçiriyor.

Hükümet Güneydoğu’ya bu kadar önem verirken nedense diğer bölgelere ve bilhassa Karadeniz’e bu kadar sessiz kalıyor?

Karadeniz’in en önemli ürünlerinden biri olar fındık şu an piyasada 3.80 TL’ye satılması Hükümetin Karadeniz’e vermiş olduğu değeri gösteriyor. Eğer böyle bir ürün Güneydoğu’da olsaydı 3.80 TL. gibi bir fiyat olur muydu? Kesinlikle olamazdı. Zaten böyle bir şeyin mümkün olması durumunda oranın halkının yapacağı ilk iş dağa çıkmak olurdu.

Demokrasi açılımı adı altında zaten ülkenin bir sürü nimetlerinden faydalanan ve buna rağmen büyük vefasızlık gösteren bazı Kürtler’e karşı daha da haklar vermeye çalışan Hükümet diğer bölgelere bilhassa Karadeniz Bölgesine bu kadar kör ve sağır kalabilir.

Aslında Karadeniz Bölgesi’nin ülke nimetlerinden faydalanmamasının en büyük hatası ve vebali bölge milletvekillerinin.

Bölgesine yatırım yapılması için dilenci durumuna düşen milletvekilleri devlet bütçesinden yeterli miktarda bölgeye aktaramaması onların ya iş bilemezliğinden ya üstlerine karşı aşırı bir bağlılıktan ya da makamlarına karşı zaafından kaynaklanmaktadır.

Bazı Kürt vatandaşlarımız ayrılıktan söz ederken diğer insanlarımız kesinlikle böyle bir sözü ağzına almazlar. Çünkü bizler bölücü değil yapıcığız.

Hükümet ne kadar onlara karşı müsamahalı davransa da biz yine bu ülke için terörist değil nice şehit ve gaziler yetiştiririz.

NOT:  HES’lerle İlgili Cevap Hakkı adlı yazımızda İşadamı Halil İbrahim Şengün Bey’in bazı iddiaları yayınlamış ve bu iddialarına cevap bulabilmek için bazı sorular sormuştuk. Sayın Hocamız sağ olsunlar bize cevap göndermişler ama 6. Sorumuzun tamamına 8. Sorumuza kısmen cevap vermiştir. Ancak diğer soruların da cevabını kendilerinden beklemekteyiz. Eğer o sorulara da makul cevap verilirse kendilerine köşemizden cevap hakkı vereceğiz. Biz cevapları bekliyoruz.  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8568 defa okunmuştur
kars
bedir safa
kars'ın diğer illerle zikredilmesi hoşuma gitmedi. kars'ın etnik yapısını bilmeden yazmışsınız. son genel seçimde bu şehirden meclise giden 3 milletvekilinin 2 si akp den 1 i mhp den seçildi. dtp den değil dikkat edin: mhp den.
07 Ekim 2009 Çarşamba 00:28
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
üvey evlat
mağdur
çok fazla şey söylemeye gerek yok.her şey apaçık ortada.üvey evlat muamelesi gören dalından fındığı , bahçesinden çayı,sofrasından aşı çalınan lar mı yoksa tek eksiği kuş sütü eksik olanlar mı?
07 Eylül 2009 Pazartesi 16:31
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Doğu Karadeniz de ekonomik terör uygulanıyor
Mustafa Özdil
1- Kürtler Fakir bırakıldılar 2- Kürtler eğitimsiz bırakıldılar. Ağrı'da askerlik yapan bir dostum. Buradaki insanlar eğitimin iyi bişey olduğunun bile farkında olmayacak kadar cahiller demişti. 3- Kürtler teröre maruz kaldılar 4- Dış güçler tarafından para ile (Soros fonları) satın alındılar. Tüm bunlar neticesinde 25 yıl içinde ortaya bu bölünme tablosu çıktı. Belki aynısı karadenizde uygulansa aynısı olurdu, bilemeyiz. Burada suç %80 hükümetlerdedir. Siyasi iradededir. Bölgesnin eğitim ve ekonomik durumu düzeltilememiştir. Sebebi ise AB ve Amerikan politikalarına tam teslimiyettir. İşin en vahimi en dindar gözükenlerin en amerikancı çıkmasıdır. Karadenizliye neden sahip çıkılmıyor. Kimbilir belki benzer politikalar bizim için uygulanmıyor!. Doğuda terör ile boşaltılan köyler bizde yine fındığa çaya para vermeyerek boşlatılması sağlanmıyor mu? Köylerimizin çoğunda 20-25 sene sonra adam kalmayacak. Aslında aynı terör bizde de var ama işi kansız hallediyorlar.
07 Eylül 2009 Pazartesi 10:00
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
iyiye kotu kotuye iyi
Mustafa Kara
Simdi bu yaziyi yazan buyugumuze tesekkur ediyorum.Karadenizide cok iyi biliyorum,akdenizide,egeyide,doguyuda.Dogu bolgeleri haric eger bolgenin bir sorunu varsa halk kendi imkanlariyla bunu halletmeye calisir.Kendi ceplerinden oderler yollarini kendi yaparlar.Su an Trabzonda bir tane fabrika yoktur var olanda kucuk fabriklar yani is imkani yok derece berbat ama bu insanlar devlet bize yardim etmiyo diye isyan etmiyo.Gerektiginde baska memlekete gidiyo,gurbetin derdini cekiyo,ekmegini kazaniyo.Yani imkanlari yillardir kendi imkanini kenidileri olusturuyolar.Bence artik bu kurtler cok oldular.Ulkenin kacakciligi bunlarda,kari kiz satma bunlarda,kapkac bunlarda,yani helal olmayan her sektor bunlarda bence biraz kendilerini sorgulasalar iyi olur.Ben orta asyada yasiyorum simdi burda bile pis islerde olan yine kurtler artik burda bile kurtmusun turkmusun diye bize soruyolar ve asla kurtleri sevmiyolar.Bunlar bile bikti kurtlerden.Insan ihanet ederse af ona yardim etmektir.
06 Eylül 2009 Pazar 15:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Hey gidi karadeniz
Cihan oztunc
Bu son derece sığ ve dar görüşlü yazıya oturup edebi bir dille cevap vermeyi gereksiz buluyorum,Ahmet Altan hergun sizin gibilere özgür Türkiye risaleleri yayinliyo, okumanı tavsiye ederim.bir millet hak ettigi gibi idare olunurmuş, bu millet ne iyilik yaptida Allah Tayyip Erdoğan'ı gönderdi anlamıyorum,bazan bu milletin Tayyip Erdoğan'ı hak etmediğini düşünüyorum,Karadenizli zengin mutahitlere selam olsun
06 Eylül 2009 Pazar 13:44
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri