Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Laik Ordu'da Asker Olmak

03.01.2010 08:31

Laik Ordu’da Asker Olmak

Geçenlerde www.haberturk.com’da bir haber dolaşıyordu “Ordu laik diye askere gitmedi” diye.

Söz konusu haberde Enver Aydemir adlı bir genç 24 Aralık 2009 günü Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak “vicdani ret” konulu panelde konuşmacı olarak katılmak üzere geldiği İstanbul’da asker kaçağı olması dolayısıyla tutuklandı.

Enver Aydemir, zorunlu askerliği reddetiği için ilk olarak 31 Temmuz 2007 tarihinde tutuklanmıştı. Yaklaşık iki ay cezaevinde kalan Aydemir yapılan ikinci duruşmada iki gün içinde birliğine teslim olması istenerek serbest bırakılmıştı. Ama Enver Aydemir, birliğine teslim olmamıştı.

Türk gençleri genelde askerlikten kaçmanın sebepleri olarak savaş karşıtlığı veya siyasi nedenleri öne sürüyorlardı. İlk kez laiklik açısından bir retçi çıkmış oldu.

Şimdi bu olaydan sonra yeni bir tartışma daha ortaya çıktı; ordu laik olabilir mi?

Eğer devlet laikse onun tüm kurumları da laik olmak zorundadır. Bu anayasayla belirtilmiştir.

Her ne kadar şu anki anayasa Türk toplumuna endeksli olmasa da buna itiraz edecek kudretimiz yok.

Ancak laiklik kavramı çok itiraza açık bir kavram.

Yıllardır bu kavram yüzünden inançlı insanlar ezilmiş ve dini bir afyon olarak gören zihniyet dindarları gerici, yobaz olarak yaftalamaya çalışmışlardı ve hâlâ da bu devam etmekte.

Laiklik kavramı tartışmaya açık olduğu için ciltler dolusu kitaplar yazılmış bunun için.

Aslında laiklik ilk kez Fransa’da ortaya çıkmış. “Fransa'ya laik sistem 1789 Fransız Devrimi ideolojisiyle girdi. 1794'te tüm dinsel yapılanmanın devlet çatısı dışına çıkarılmasını 1795'te din adamlarının maaşının karşılanmayacağı, ibadet ve kült yerlerinin tanınmadığı, kamusal alanda herhangi bir inancın, kültün simgesinin kullanılamayacağı kararları izledi.”( Prof. Öktem'in, Doğu-Batı Dergisi'nde yayımlanan "Fransız Laikliğinin 100. Yıldönümü ve Türkiye" makalesinden alınmıştır.)

Laikliğin tarihine baktığımızda kiliseler her zaman devleti kullanmışlardır. Kiliseler o kadar zenginleşmiş ki bazı burjuva taraftarları buna karşı çıkmışlar.

Laiklikle beraber Batı’nın toplumsal gelişimlerinin yarattığı kapitalistleşme ve endüstrileşme, laik, demokratik ulusal siyasal yapılara yol açarken, Kilisenin siyasal iktidar üzerindeki dini gücü ve kaynaşması kırılmıştır. Buna karşılık, din insanların zihinlerindeki bir ideoloji olarak kavranmış, toplumsal ve ekonomik ilişkilerden soyutlanmıştır. Bu soyutlama, siyasal biçim açısından bağlayıcı ve emredici otorite olmaktan çıkartılan dinin, kişisel davranışlar, ilişkiler, tercihler açısından etkinliğini sürdürmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Bu bilgilerden de anladığımıza göre laiklik Batı toplumunda Kilise ile Burjuvaların (köylü, işçi ya da soylu sınıfına dahil olmayıp, sosyal statüsünü ve gücünü, eğitiminden, işveren konumundan ve zenginliğinden alan kentli kişi) kendi aralarındaki mücadeleden doğmuş.

Laiklik sistemi ile birlikte Batı’da kiliselerin gücü kırılmış ve Burjuvaların rahat hareket etmeleri sağlanmış. Yine laiklik sistemde ezilen halk olmuştur.

Fransa’dan çıkıp da gelen bu sistem Cumhuriyet’in kuruluşuyla birlikte Türk toplumuna da en sert bir şekilde yerleştirmeye çalışılmış.  

Bu konuya fazla değinmek istemiyorum. Herkesin malumu ki, İnönü zamanında yapılan mücadelelerde halka zorla Türkçe ezan okutulmaya çalışılmış, Kur’an Türkçeleştirilmeye çalışılmış, namazlar Türkçe olarak kılındırılmaya zorlandırılmış vs.

Kısacası dini vicdanlara sıkıştırmaya çalışılmış.

Böyle bir süreçten geçen Türk toplumu buna rağmen kendi inanç ve öz değerlerinden taviz vermemeye çalışmış.

Türk toplumu yeni bir devletle birlikte yeni bir sisteme geçerken bu sistem tüm kurumlarda uygulanmaya başlanmış.

En çok da Türk Ordusu bu sistemden nasibini almış.

Peygamber Ocağı denerek askere götürülen gençlerimiz burada ibadet konusunda çok zorluklar çekmeye başlamışlar.

Bir kişiyi hem zorla askerlik yapıp hem de onun inanç değerlerinden taviz istemek ne kadar saçma olsa gerektir.

Bendeniz 1996 -1997 yıllarında askerlik yapmış ve 28 Şubat sürecini en iyi şekilde yaşamış biriyim. Yukarıdan gelen bir emirle birlikte Tabur içerisinde bulunan mescidimizdeki tüm Arapça yazılarla birlikte orada bulunan takkeler, tesbihler ve Kur’an-ı Kerim’ler kaldırılmıştı.

Eğer Ordu beni zorla asker yaptırıyorsa benim hiçbir zaman dini inançlarıma engel olunmamalı. Ben sivilde nasılsam askerlik yaptığım Ordu’da da öyle olmalıyım. Ben Ordu’nun verdiği emirleri yerine nasıl yerine getiriyorsam Ordu’da bana inanç konularımda saygı ve kolaylık göstermeli.

Şimdi bazı sesler işitiyor gibiyim; “Ordu senin namazına, orucuna engel mi oluyor?” diye.

Sadece ben bunlara gülerek geçiyorum.

Çünkü ben çok defa kar’ın üzerinde, nöbetlerden kaçarak, bazı zaman da Komutanlarımın tepkisini alarak namaz kılmışımdır.

Ama şunu da söyleyeyim; Sadece oruç konusunda Komutanlarım sağ olsunlar bizlere çok yardım ettiler.

Ben isterdim ki, bu durum tüm ibadetlere şümul olsun.

İşte o zaman Laik Ordu  Türk toplumuna tam layık olur.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6160 defa okunmuştur
SATILAN MİLLET
Nurettin BİBER
cezmi abi Gerçekten size canı gönülden katılıyorum yazdıklarınız çok doğru, bu gün akp, mhp aynı tüzükte ilerliyor ve islamı köreltiyor islam iman müslümanlık kavramı çerçevesinde okadar çok dine darbe vuruluyorki resmen halk dinsizleşiyor ama bunu kimse anlamıyor son dönemlerde okadar medya hocası çıktıki fetula güleni bile geride bırakır hepsi insanların dini inançlarını nasıl kullanacaklarını'da iyi biliyorlar ne söyleyeceklerini iyi ezberlemişler 70 milyon müslümanım dese bile bunun 2 milyondan fazlası kuran'ı kerim okumamıştır bunu biliyorlar şimdide bir laf türetti bu safsatacılar o kuranda yok bu kuranda yok şu kuranda yok falan filan,nasılsa kimse bilmiyor yalan yalnış vaazlerle safsatacılar imanımızı çalıyor amerikadan geri gelmeyen sayın büyüklerimizde türkiyeye avrupa sempatizanlığı aşılıyor yeminle söylüyorum'ki vallahi bunların hepsi kuranın dışına çıkmıştır kalplerinde iman ve ALLAH sevdası peygamber aşkı yok bunlara .......... sadece acıyorum çok perişan olacaklar .
29 Nisan 2010 Perşembe 08:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Mustafa Kemal Atatürk
çiğdem
Ben Atatürk;'çü insanım ve askerlik yapmanın vatanı korumanın da bir ibadet olduğunuda çok iyi bilirim dinle siyaset yapıyorlar insanların dini inançlarını öz verilerini kullanıyorlar buna susuyorsunuzda askerlikte namaz kılamamanız mı olay oluyor temiz olan her yerde namaz kılabilirsiniz bu Kuran-ı kerimde de böyle yazıyor temiz ol temiz olan her yerde ibadetini gerçekleştirebilirsiniz yatmaya gittiğinizde yatağınızda yada dışarıya sigara içmeye çıktığınızda vs vs...ayrıca laiklik bir erkeğin bahanesi oluyorsa öyle erkek olmaz olsun vatan borcu namus borcudur böyle cahillerden utanıyorum ne yazık ki tarihini bilmeyen bir nesiliz ne yazık daha Osmanlı'nın dünyanın en güçlü ordusu olduğunu bilmeyen Osmanlı'nın neden yıkıldığını ve Atatürk ün öldüğü gece neye imza attıklarını bilmeyecek kadar cahil aciz insanlar var ne hyazık çok acı bir durum çalışmakta vatan korumkta ibadettir Kuran-ı Kerim'in Türkçesini bir kere okumanız yeterli
11 Ocak 2010 Pazartesi 18:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Lütfen Okuyunuz!!!
Cafer Yilmaz
Habername nin cok yorumlananlar bölümünde ki haberi:"TBMM`de masonik semboller" yorum bölümünde ki tüm yorumlari okuyunuz!!!
07 Ocak 2010 Perşembe 13:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Laiklik
Jacop Mc Clane
Atatürk olamasa idi askere değil hiçbir yere gidemezdi.
05 Ocak 2010 Salı 19:00
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
bizim alternatifimiz yokmu
Ali Işık
Oldum olası bu terimleri hiç sevmedim.Sevememde çünkü ben müslüman bir Türk genciyim. Ecdadım zaten bu terimlerin daha fazla içeriği olan Laikliği,hoşgörüyle,demokrasiyi erdemli toplum anlayışıyla yıllarca yaşamış ve uygulamış. Herdemde bağımsızlık ve yabancı kültüre karşıyız diyenler,laiklik ve demokrasi kavramlarını birkez daha düşünsünler derim. Cezmi kardeşim,yazından dolayı kutlarım. Eee birazda müslümanlar açılım yapsın değilmi.
05 Ocak 2010 Salı 06:47
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri