Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Mustafa Kemal ve Türkçe Ezan ve Türkçe Kur’an

23 Temmuz 2012 Pazartesi

Bazı fanatik Mustafa Kemal ve İnönü muhipleri tarafından çeşitli platformlarda dile getirilen bir söz vardır; “Atatürk olmasaydı Türkiye’de şimdi ezan okunmaz, namaz kılınmazdı.”  

Böylesi yalanı bazı ünvanlı kişiler de kullanmakta bir beis görmüyorlar. Gerçek Gündem Gazetesi yazarı Dr. Beşir Doster bir yazısında Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının 30 Ağustos 1922 tarihinde kazanmış olduğu Dumlupınar savaşından yola çıkarak; “30 Ağustos 1922 olmasaydı, 30 Ağustos 2011 günü minarelerimizden ezan sesleri duyulmaz, camilerimizde bayram namazı kılınmazdı” diye yazmış.

Böyle bir iddia ile halkı kandırmaya çalışıyorlar ama yanıldıklarının farkında değiller.

namazbile.jpgÇünkü bu halk Mustafa Kemal ve onun devamındaki İnönü iktidarları döneminde despot yönetimden çektiği kadar çile çekmemiştir.

Halkın Kurtuluş Savaşında çektiği acı, bunların döneminde çektiği çileden daha fazla değildir.

Türk halkı maddi olarak çilelere her zaman göğüs germesini bilmiştir. Ne var ki dinine, diyanetine yapılan saldırılar karşısında, bir de bu zulümler kendi idarecileri tarafından yapılmışsa kahrolmuştur.

Bu satırları okuyunca bazı laikçilerimiz tepki gösterecekler.

Şimdi size Mustafa Kemal döneminin gazeteci ve yazarlarından ve Mustafa Kemal ile ilgili 27 tane eser ortaya koyan Niyazi Ahmet Banoğlu’nun “Atatürk’ün İstanbul’daki Hayatı” adlı kitabından bir alıntı yapacağım.

Sizleri yazarın satırlarıyla baş başa bırakıyorum;

“Atatürk bir gün Dolmabahçe Sarayı’nın büyük muayede salonunda, saz takımını toplamıştı. Kanuni Mustafa, Mısırlı İbrahim, Nobar, Hafız Kemal, Hafız Rıza, Fahri hep orada idik. Atatürk, bir imtihan ve tecrübe yapmaya hazırlanmış görünüyordu. Elinde Cemil Said’in tercümesi Türkçe Kur’an-ı Kerim vardı.

Evvela Hafız Kemal’e verdi, okuttu. Fakat beğenmedi.

          -    Ver bana… Ben okuyacağım, dedi.niyazi~1.jpg

Hakikaten okudu amma, hâlâ gözümün önündedir; askere kumanda eder, emirler verir gibi bir ahenk ve tavırla okudu. Bunun da farkına vardı.

Kur’an’ı sırayla dolaştırmaya başladı. Hafızlara birer birer okutuyordu.

……

Türkçe Kur’an’ın, anlattığım bu tercümesinden sonra Fatih Camiinde ilk defa Türkçe Kur’an okudum. Bunu müteakip, Türkçe hutbeye sıra gelmişti.

Atatürk;

          -    Haydi bakalım. Türkçe hutbeyi de Süleymaniye Camiinde mukabele ile oku! Amma okuyacağını evvela tertip et, göreyim, dedi. Yazdım, verdim. Beğendi. Fakat:

          -    Paşam, bende hitabet kabiliyeti yok. Bu başka iş, hafızlığa benzemez, d edim.

          -    Zararı yok. Bir tecrübe edelim, buyurdu. Bunun üzerine tekrar sordum;

          -    Hutbeye çıkarken sarık saracak mıyım?

          -    Hayır, sarığı bırak. Benim gibi baş açık ve franklı!

          -    Ne diyeyim, inkılâp yapılıyor, peki! Dedim.

O gün hıncahınç dolan Süleymaniye Camiinde cemaat arasına karışmış yüz elli de sivil polis vardı.

Bu tedbirin isabetli olduğu çok geçmeden anlaşıldı. Ben Türkçe hutbeyi okur okumaz kalabalık arasından bilahare Arap olduğu anlaşılan biri sesini yükselterek;

          -    Bu namaz olmadı, diye bağırdı.

Fakat çok şükür, itiraz eden yalnız bu Arap’tı. Onu da, derhal karakola götürdüler.”

Bununla ilgili olarak da “İşte Zulmün Belgesi” adlı kitabında Burhan Bozgeyik şunları yazmıştır;

İşte bu şekilde itiraz edenin ilk durağı karakoldu. Ardından müthiş dayak faslı geliyordu. Tabii sonra da hapis.

İlk başlarda Ezan-ı Muhammedi’yi aslî şekliyle okuyan Müslümanlar dayak yiyerek paçayı kurtarıyorlardı. Çünkü ortada bir kanun olmadığı için Temyiz Mahkemesi mahkemelerin verdiği kararları bozuyordu. Jakoben (tepeden inme) kadro, bu durumun da çabucak “çaresini!” buluverdi. TCK’nın 526’ıncı maddesine şu fıkra ilave edildi:

“Arapça ezan ve kamet okuyanlar üç aya kadar hafif hapis veya on liradan iki yüz liraya kadar hafif para cezası ile cezalandırılırlar.”

O zaman da on lira ile iki yüz lira arasına kadarki para milletin ekseriyeti için büyük paraydı. İşin tuhafı fakir halk parayı nasıl ödeyecekti? Zira aynı zamanda hapse konularak çalışmaktan men ediliyordu.

İşte yukarıdaki satırlarda da gördüğünüz gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra tek parti dönemi bitene kadar halkımız nice çileler çekmişler.

 Yukardaki alıntıda İslam dinine ait uygulamaların nasıl değiştirilmeye ve deforme edilmeye çalışıldığı görülüyor.

Artık anlasın ki; Türkiye’de okunan ezan ve yapılan ibadetler Mustafa Kemal sayesinde değildir. Bilakis bu halk direnmeseydi, şu an ucube bir ezan ile saçma sapan uygulamalar ortaya çıkacaktı.

Çekilen çilelerin baş mimarlarının kimler olduğu bellidir.

Bu milleti kimse kandıramaz, artık bu millet yavaş yavaş gerçekleri öğreniyor.

Gerçekler gün yüzüne çıktıkça da bu halk kimin ne olduğunu gayet iyi anlayacak.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 12262 defa okunmuştur
mustafa kemal ve türkçe ezan
eyyup uğur
cezmi kardeşim o devrin tanıklarının anlattıklarını yazmış yalansa başka kaynaktan sende reddiye yazarsın biz her şeyiyle dini kurallara uyarak devletin tüm icraatlarını islam süzgecinden geçirerek 600 yıl yaşamış bir milletiz evvelisi saymadı tabi şimdi ne olduda islam öcü oldu kimin marifeti bu kendi milletinin dinini beğenmeyip de gavura özenen nesil
25 Temmuz 2012 Çarşamba 20:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Muhtar Gökay Bey
kadir bekçi
Niye bu kadar kızıyorsunuz! Yazarın beğenmediğiniz görüşlerini sakin bilimsel bir şekilde çürütün. Şahsım adına söylüyorum, bütün harfleri büyük yazarak, imla kurallarına uymadan yazdıklarınızı anlamakta güçlük çektim. Mazi hep güzelliklerle, hep iyiliklerle dolu hep kahramanlıkla dolu bir zaman dilimi değildir. Hz Ademin oğulları yaniilk dedemizin oğulları ikinci dedelerimiz HABİL ile KABİL bile mücadele etmişler ve maalesef KABİL katil olmuştur. İslam tarihinde de Türk tarihinde de tüm dünya milletlerinin tarihlerinde olduğu gibi şanlı sayfalarda vardır yüz kızartıcı sahnelerde. Mesela zatı aliniz Mustafa Armağan'ın zamandaki son yazsısını okursanız (ABD GEMİSİNE VELCOME" diye mahya yazanların kim olduğunu görürsünüz. Laik CHP, ABD gemisini mahya ile karşılamıştı)Kızmayın üzülmeyin. Gerçek ne ise onu kabullenmek hepimizin vazifesi peşinde
25 Temmuz 2012 Çarşamba 11:23
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
önce
kemal ulutaş
Editör ark. yazımı silmişsin ama şunu söyleyim bu kadar ...... insana yazarlık yaptırırsanız daha çok yorumlar silersiniz.bu site sahibine de seslenmek isterdim ama neyse.
24 Temmuz 2012 Salı 19:42
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
bırakın
kemal ulutaş
*Editörün Notu :Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
24 Temmuz 2012 Salı 18:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kemal Ulaş kardeş keşke yetse
Ayşe derindüşünür
kemal ulutaş kardeşim keşke senin dediğin olsa da yetse. Ama hala Atatürk Türkiyede tam değerlendirlemedi. Mesela AyaSOFYA CAMİ YAPILMAK İSTENİYOR BU GÜN HALKIN chpLİLER DAHİL YÜZDE DOKSANI buna taraftardır. Ama Ayasofya 1934 de müze olduğu için hiç kimse cesaret edemiyor.Bu nedenle senin isyanın haklı ama alacağı olmayan bir hale dönüşüyor."... Yeter artık ya Atatürk ne yapmış,yok ne demiş,yok nasıl ezan okunuyormuş,yok o zaman türkçe okutmuşmuş muş muş muş.arkadaşım el aya çıkıyor,el arabasını yapıyor,el makinasını üretiyor.biz daha 100 yıl geride neler olmuş,neler denmiş bunlarla uğraşmaktan bıkıp usanmadık.o zaman öyle okunmuşsa şimdi böyle okunuyor daha ne demek istiyorsunuz anlamadık artık.işte bu kafayla gittiğimiz değilmi ki,olduğumuz yerde saymamız."
24 Temmuz 2012 Salı 15:06
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri