Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Namus

17.10.2009 15:12

Geçenlerde ünlü Rus Yazarı Puşkin’in Yüzbaşı’nın Kızı adlı romanı elime geçti. Kitapta romana geçmeden önce Puşkin’in hayatından uzun uzadıya bahsediyordu.

Rus Edebiyatı’nın gelişmesinde büyük rol oynayan Puşkin’in hayatını okurken en çok beni düşündüren tarafı ölümü olmuştu.

Namus yüzünden ölmüştü Puşkin. Evet, inanılmayacak gibi ama 19. Yüzyılın başlarındaki Avrupa’da namus yüzünden bir ölümü ben çok garipsemiştim.

Puşkin karısına sırnaşan, onunla adı çıkan bir Fransız’la düello yapmış ve düello sonucu hayatını yitirmişti.

 Baron D’Anthes adlı Fransız birisiyle adı çıkınca toplum içinde alay konusu olan Puşkin en son çareyi namusunu temizlemekle olmuş ve o çağın Avrupa töresi olarak düello yapılmış ve sonuçta tetiğe anlık daha geç bastığından dolayı namusunu da temizleyememiş ve ölüp gitmişti.

Namus, Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde “Bir toplum içinde ahlak kurallarına ve toplumsal değerlere bağlılık, iffet ile dürüstlük, doğruluk” olarak ifade edilmiştir.

Dicle Üniversitesi’nden Prof. Aytekin Sır, KAMER adlı bir şirkete yaptırdığı ankette "Namus Nedir?” diye sorusuna verilen cevaplar;

1-Karım, bacım, annem, ailem;

2-Kadınların iffeti;

3-Kadının cinselliği, bekareti;

4-Kadınların toplumsal kurallara itaatı;

5-Erkeğin şerefi haysiyeti;

6-Kadınların erkeklere itaatı;

7-Dinin emrettiği.

Şeklinde olmuş.

Namus bilhassa Doğu toplumunda çok önem arz eden bir durumdur. Avrupa Konseyi'ne sunulan bir raporda namus cinayetlerinin esas olarak Müslüman toplumlar içerisinde yaşandığı ancak, Sikh ve Hıristiyan toplumlarda da ortaya çıktığı belirtiliyor.

Ancak son zamanlarda okuduğumuz üçüncü sayfa haberlerini okuduğumuzda namus kavramının da artık değerini yitirdiğini görüyoruz.

Batı toplumlarında artık kadınların yabancı erkeklerle sıcak münasebetlerde bulunması normal karşılanırken artık kendilerini aşarak kocalar, eşlerini internet yoluyla pazarlamaya başladılar (http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&Kategori=dunya&ArticleID=544739&Date=16.05.2008&ver=88).

Böyle yola tevessül edenleri ancak Batı toplumunun az sayıda sağ görüşlü halkı tepki gösterebilmekte.

Batı’da böyle bir yoğun namus erozyonu yaşanırken bizim toplumda da az da olsa böyle olaylara şahit oluyoruz.

Mümtaz bir şehrimizde adam, eşini arabanın arkasında gençlere pazarladığını ve bunu da oğlunun hastalığı için yaptığını hepimiz hatırlarız.

Hatta 14 yaşında özürlü kızın anne ve babası tarafından aralarında 75 yaşında bir kişinin de bulunduğu erkeklere satıldığı ve hamile kaldığı haberi kanlarımızı dondurmuştu.

Bunlar toplumumuzun bilinen, gizlenmemiş haberleri. Bir de gün yüzüne çıkmamış böyle nice olaylar da mutlaka vardır.

Bir taraftan namus yüzünden cinayetler yaşanırken bir taraftan da namussuzluğun en alasını yapan bir karmaşa toplumun içindeyiz.

Büyük Üstad Rahmetli Necip Fazıl bile mısralarında “Utanırdı burnunu göstermekten süt ninem, Kızımın gösterdiği, kefen bezine mahrem.” diyerek bizim toplumumuzun namus kavramının bu kadar önem verirken artık toplumumuz büyük bir dejenerasyona uğrayarak çok kötü bir hale gittiğini ne yazık ki görmekteyiz.

Bu durumda ne yapmak gerekir?

Burada en büyük görev devlete düşmektedir.

Devletin en kısa zamanda Üniversitelerle, değerli bilim adamlarıyla eğer ihtiyaç duyulursa Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği yapılarak toplumun bu kadar yozlaşmasını nasıl önleyebiliriz sorularına cevap bulmalıdır.

Böyle bir çalışmanın zaman kaybetmeden yapılması gerekmektedir.

Her kaybedilen dakika toplumu çıkılmayacak bir hale sokacaktır.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 9440 defa okunmuştur
VAY HALİMİZE!!!!!
mahur
sevgili yazarım 2009 yılında yazmış bu yazıyı..ve bugün yıl 2013... hala NAMUS UĞURUNA NAMUSSUZLUK YAPANLARI konuşuyoruz.. çok acı..
07 Şubat 2013 Perşembe 10:27
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
mâlesef...
huzunlu gurbet
günümüzde namus denince akla ilk gelen kadınlar olsa bile,namus namustur erkeği kadını olmaz...çokça duyduğumuz ''namus için yaşıyorum'' sözünü artık sadece duyuyoruz... mâlesef bunu uygulama konusunda bi icrat de göremiyoruz...
19 Haziran 2011 Pazar 00:20
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
namus
cal-kusu
bugün tv de erkekleri bastan cıkartma yolları diye bi program vardı tv8 de bu noktadan sonra kim neyi engelleyebilir ki bu bir sürec toplum bunu yasıcak cunkü bu insanlığın kaderi
02 Şubat 2010 Salı 15:12
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yozlasmaya hayır
ali asım
kardesm dogru dıosun.dıyanet öle bısey yapsa laıklık elden gıdıo dıe solcu kesım ayaklanır..halbukı aklın yolu bır ama bunu anlamaz cogu yobaz ınsan ısde..tesekkurler guzel
01 Şubat 2010 Pazartesi 14:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ÇOCUKLARIMIZ ELDEN GİDİYOR
GİZLİ BAHÇE
BENCE YAPILACAK TEK BİR ŞEY VAR RTÜK DENİLEN KURUMU BAŞTAN AŞAGIYA FES EDİP YENİDEN YAPILANDIRMAK TV DE BAKIYORSUNUZ DİZİLERE TÜRK AİLE YAPISINA UYMAYAN REZALAETİN DİZ BOYU OLDUĞU KİMİN ELİNİN KİMİN CEBİNDE OLMADIĞI BİR SÜRÜ KONU İLK OLARAK BUNLARIN TEMİZLENMESİ LAZIM YAZIK ÇOCUKLARIMIZA ÇOK UZAKLARA GİTMEYE GEREK YOK ÖZELLİKLE BAZI KANALLARDA YAYINLANAN ÇİZGİ FİLMLER BİLE ÇOCUKLARIMIZIN BEYNİNİ YIKAMAYA YETİYO HAÇ ÇIKARAN BİR SÜRÜ İNSAN BİR PAPAZ VE ONUN ETRAFINDAKİ BİR TOPLULUK YOKMU BİZİM KÜLTÜRÜMÜZÜ ANLATAN ÇİZGİ FİLMLER, YOKMU BUNLARA YAPACAK İNSANLAR BUNLARIN DENETİM ALTINA ALINMASI ŞART..
30 Ocak 2010 Cumartesi 08:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri