Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Ne İdik, Ne Olduk? – Yahut – Haydi Çocuklar Kur’an’a

16 Haziran 2009 Salı

Ne İdik, Ne Olduk? – Yahut – Haydi Çocuklar Kur’an’a

Toplumumuz o kadar hızla değişiyor ki anlamak mümkün değil. On yıl öncesiyle şu an ki zaman arasında çok büyük değişiklikler var.

Değişim teknolojiyle birlikte paralel hareket etmekte.

Televizyonun, internetin, cep telefonunun hayatımıza girmesiyle birlikte toplum büyük erozyona uğradı.

Aslında bizim için büyük bir nimet olan bu araçları nedense hep kötü tarafından kullanıyoruz.

Seyrettiğimiz filmlerin ne kadarı eğitici?

İnterneti acaba bilgi amaçlı mı kullanıyoruz?

Ya cep telefonlarını? Sadece iletişim mi kuruyoruz? Yoksa çene mi çalıyoruz dakikalarca?

Değer yargılarımız acayip bir şekilde değişirken geçmişin izlerini tamamen üstümüzden silmeye de çalışıyoruz.

Kültürümüz, geleneklerimiz ve göreneklerimiz bile bu değişimin içerisinde yerini alıyor. Ahlâk değerlerimiz bile neredeyse ayaklar altında. Bunu abartmadan söylüyorum.

Size vereceğim iki örnekle benim ne kadar haklı olduğumu anlayacaksınız.

Bir sabah işe gitmek için yola koyulmuşken sokağın başında bizim mahalle camimizin müdavimlerinden Batmanlı Hacı Mehmet Amcayla karşılaştım. Güleç yüzlü, hafif sakallı ve mütefekkir birisi olan Hacı Mehmet Amcayla ayaküstü konuşurken bir kadıncağız ona doğru geliyordu.

Hacı Mehmet Amcaya bakarak; “Hayırdır bu teyze, yengemiz mi? “ diye sordum. O da evet deyince, teyzeme döndüm; “Teyze neden Mehmet Amcamdan uzak gidiyorsun?“ sorunca sadece mahcupça bakarak omzunu silkti. Araya Hacı Mehmet Amca girerek; “Bizim oralarda öyle” dedi. Ben de teyzeme “Teyze bak Mehmet amcamdan uzak gidersen başkaları alır kaçırır.” Diyerek latifede bulundum.

Aslında biraz abartılı bir durum olsa da burada teyze, eşine ne kadar sadık olduğunu gösteriyor. Çünkü aile kurumunda en önemli olan kadının ve erkeğin birbirine sevgiyle ve saygıyla davranmasıdır. Erkek, kadınını kollayıp gözetmeli, kadın da iffetinden taviz vermemelidir ki, aile müessesesi yürüsün. Belki bu yazdıklarım çoğu feministlerin hoşuna gitmeyecektir ama bu söylediklerim gerçeklerin ta kendisi.

Diğer olay da bunun tam zıddı. Ne idik, ne hallere düştük denilecek cinsten.

Bir sabah parka gitmiştim. Parkta otururken bir kız ile bir erkek lise öğrencisi geldi. Kızcağızımızın sadece başı kapalı. Burada iffetli kapalı bayanları tenzih ederim. U şeklinde konulmuş üçlü bankoya oturdular.

Hafiften cilveleşmeden başlayan hareketleri daha da ileri giderek dudakların yapışmasında bitti. Orada bulunan çoluk çocuk da onlara dikkatli dikkatli bakıyorlardı. En sonunda dayanamadım ve yanlarına giderek “ utanmıyor musunuz çoluk çocuğun içinde böyle yapmaktan?” diyerek çıkıştım. Sonra kendilerini toparladılar ve ayağa kalktılar. Çocuk söylenmeye başlayınca ben de biraz sesimi yükseltmek zorunda kaldım ve ikisi de koşar adım gittiler.

Rahmetli Necip Fazıl ne güzel demişti; “Utanırdı burnunu göstermekten sütninem, / Kızımın gösterdiği, kefen bezine mahrem” diyerek.

Bazı kızlarımız tarafından sadece sükse olsun diye takılmaktan öteye gitmiyor başörtüsü. Bunu kullanırken bile iffetini yerler altına alanlar sayesinde İslam’ı yaralamaya çalışıyorlar.

Burada önemli olan başörtüsünü kullanırken niye kullandığımızın bilincinde olmak gerekir. Sadece saçları kapatmak değildir başörtüsü. Namussuzluğu, iffetsizliği, ahlaksızlığı da yapmamaktır.

Dedik ya toplum büyük bir erozyona uğruyor.

Bunun önüne bir an önce geçilmelidir. Burada hem devletin hem de ebeveynlerin büyük sorumluluğu var.

.......

Okullar tatile girdi. Bu yaz dönemini çok iyi değerlendirilmesi gerekli çocuklar açısından. Onları her halükarda yaz Kur’an Kurslarına göndermeliyiz ve teşvik etmeliyiz. Orada dinin gereklerinin binde birini bile öğrenseler onlar için büyük kârdır.

Bunları niçin istemeliyiz?

Çünkü annesine, babasına bağlı, büyüklerine saygılı bir çocuğumuz olsun istiyorsak.

Çünkü akla hayale gelmeyen uçuk fikirlere, hareketlere ve izm’lere bulaşmasını istemiyorsak.  

Çünkü Cem Garipoğluvari gençler yetişmesini istemiyorsak.

Çünkü içki müptelası gençler yetiştirmemek için.

Çünkü vatanına bağlı gençler yetiştirmek için.

Çünkü dinini diyanetini bilen, Allah’ını tanıyan, Peygamberini bilen gençler yetiştirmek için.

Onun için dostlar sizden ricam çocuklarımızı mutlaka bu kurslara göndermeliyiz ve teşvik etmeliyiz. Bu konuya cidden çok önem vermeliyiz.

Eğer göndermemek gibi bir hataya düşersek sonradan çok ahlayıp vahlarız.

 

Eleştiri ve önerileriniz için;

yazarcezmi@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4530 defa okunmuştur
YORUM
MEHMET
SAYIN KOÇ SİZİ CESARETİNİZ VE DÜŞÜNCELERİNİZDEN DOLAYI KUTLUYOR VE DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIYORUM HERZAMAN BU YAZILARINIZI GÖRMEK İSTEMEKTEYİM SAYGILAR SUNAR BAŞARILAR DİLERİM
25 Haziran 2009 Perşembe 15:42
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
TESEKÜR ERERIZ
SONGÜL ULUTAS
ALLAH sizden razı olsun gunumuzun gelcegıne ısık tuttunuz dilerimki bu ve buna benzer yazılarla hep insanlara oncu olrsunuz RABBIM be size ahırette oncu olur inşallah selam ve hayır dualrıyla kalın selametle ebeden ve daima inşalalah
21 Haziran 2009 Pazar 03:36
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tskler
zeynepsu
Merhaba gercekten cok basarılı okuyan genclıge ıhtıyacımız var kendını bılen cocuklara genclere ıhtıyacımız var ve vakıt bugunken degerlendırelım.
21 Haziran 2009 Pazar 03:00
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
sağolun
pınar akın
hepinize tşk ederim bize bu biligileri verdiğiniz için.saygılraımla
19 Haziran 2009 Cuma 09:25
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ne ekilirse o biçilir
humeyranur
Yaz sezonları geleceğin çınarlarının yetiştirilmesinde/eğiliminde etkili ve kısıtlı bir zaman dilimidir. Birde K.Kursuna girme yaşı aşağılara çekilebilinse... Baş örtüsü neden takılır??? Bilinse/bildirilse... Çoçuk ailesini resmeder. Ahlaki değerler o ortamda şekillenir. Gerekli sevgiyi o ortamda bulamayan çocuk sevgiyi dışarıda arar. Çoçuğumuzun ne kadar arkadaş/sırdaşız diyerek muhasebe etmek gerekir. Yazınızdan ötürü sağolasınız.
18 Haziran 2009 Perşembe 12:39
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri