Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Noel Hutbesi

31 Aralık 2009 Perşembe

Noel Hutbesi

Aslında camiler sadece bir ibadet yerleri değil. Camileri bilgilenme ve eğitim amaçlı da kullanmalıyız. Zaten asr-ı saadette de camiler bu amacın dışında toplanma ve strateji belirlemek için de kullanılırdı.

Bu konuda İmam – Hatiplerimize büyük görev düşmektedir. Hele hele onlar haftada bir gün ki, Cuma günü tüm cemaate en güzel şekilde bilgilerde ve tavsiyelerde bulunurlar.

İrad ettikleri hutbelerle binlerce kişiyi yönlendirme imkânları vardır. Orada cemaatin alacağı ufak bir bilgi, tavsiye ve gaye çok güzel olaylara vesile olabilir.

Geçen hafta Cuma namazını kıldığım camide İmam – Hatip Efendi’nin irad ettiği hutbe beni ziyadesiyle etkiledi. Her hutbe böyle etki bırakmazdı bende ama bu hutbe hem Hatip anlatımıyla, hem hutbenin içeriğiyle hem de konunun çok önem arz etmesiyle benim bu hutbeyi sizlerle paylaşmaya teşvik etti.

Bunun için bu hutbeyi yazan kişiden rica ederek aldım ve sizlerle paylaşmayı çok istedim. Gerçi aynı konuyu geçen sene de köşemde işlemiştim. TIKLAYIN

Siz de bu hutbeyi okuyunca benimle aynı kanıya varacaksınızdır. Umarım hutbeden de dersler çıkartırsınız.

Dünya küçüldü, uzaklar yakın oldu. Devletler, milletler, toplumlar farklı dinden insanlar iç içe kaynaştı. Bunun sonucu olarak örfler, âdetler, gelenekler, kültürler, bayramlar birbirinden etkilendi. Ekonomi modelinden devlet modeline, kıyafetten saç modeline etkilenmeler oldu. Hamburgerle dürüm, spagetti ile makarna, Rus salatası ile boranı, kemençe ile piyano, horonla dans birbirine karıştı.

İşte bizi istila eden bu yabancılardan biri de Noel veya yılbaşı kutlamalarıdır. Aslında toplumların kutladığı günler ya millî olur ya da dinî olur. Noel bizim ne millî günümüz ne de dinî günümüz. Bilakis İslam’ın batıl saydığı Hıristiyanlık kültürünün bir sembolü. Öyleyse bir Müslüman bunun neresinde olmalıdır? Görelim.

Bu kutlamaların Hz. İsa Peygamber’in doğumunu kutlamak olduğu kabul ediliyor. Eğer bu doğruysa durum daha da vahim olur. Çünkü, (içki, kumar ve fuhuş gibi) her türlü rezaletin mubah sayıldığı bir kutlama Firavun’a yakışır. Ama Hz. İsa’ya  (a.s.)asla…

Yarın kıyamette Hz. İsa’nın (a.s.)bu kutlamalara katılanların yakasında olacaktır. Hangimiz bunu göze alabiliriz.

Diğer taraftan bizden olmayan bu Hıristiyan âdetinin ısrar reklamını yapmak gençliğin imanını çalmaktır. Çünkü zamanla bu kutlamalar içimizde Hıristiyanlığa karşı sevgi bir yakınlaşma peyda eder. Peyami Safa’nın ifadesiyle “ Hıristiyan olmayanların bile bu sevimli nefsi okşayan geleneklerinden ötürü Hıristiyanlığa karşı gizli bir zaaf ve yakınlık duymaları mümkündür.

Nitekim hadisiler de bunu göstermektedir. İlk zamanları Frenk âdetidir diye reddettiğimiz bu âdet, ısrarlı propagandalarla sevdirildi. Şimdi cebimizde piyango bileti taşıyanlar, eşine dostuna tebrik gönderenler, çocuğuna yılbaşı hediyesi alanlar, vitrini süsleyenler, evinde farklı bir gece geçirme niyetinde olanlar bile vardır. Adı Ahmet, Mehmet olan gencin göğsüne haç kolyesi takmasını nasıl yorumlarsınız? Haç dini bir semboldür. Acaba bu genç Hıristiyan mı oldu? Hayır, ama mıknatısın çekim alanına girdi. Dikkat etmeli.

Sonra zamanla bu Hıristiyan kültürü bizim asıl kültürümüzü yerine alıyor. Nitekim Noel Babanın ezberi resmini çizecek kadar onu tanıyan çocuklarımız Ağlar Baba’nın, Telli Baba’nın, Terzi Baba’nın, Geyikli Baba’nın, Koyun Baba’nın, Barak Baba’nın, Duğlu Baba’nın, Avşar Baba’nın, Osman Baba’nın ismini bile duymamıştır. Suç onun değil duyurmamışız.

Paris Katolik Enstitüsü hocalarından Daniel misyonerlik çalışmalarının başarılı olabilmesi için misyonerlere bazı tavsiyelerde bulunmuş. O tavsiyelerden biri de şöyle; “Hıristiyanlığın yayılması için bir yere kilise yapmak kalıcı ve isabetli bir yol değildir. Asıl kalıcı olan o ülkenin kültürüne nüfuz edip Hıristiyan âdetlerini, bayramlarını ve ahlâksızlığını aşılamaktır.” Bu yüzden Noel şamatasının rastgele geliştiğine inanmak saflık olur.

Bizim kapımız içki, kumar, fuhuş gibi ahlâksızlıkla gelen âdetlere kapalıdır.

Haçlı ruhunun hortlayıp Hıristiyanlık savaşının başlatıldığı, İslam topraklarının bir bir işgale kalkışıldığı günümüzde Hıristiyan Noelini kutlamak haram mıdır, helal midir? Fetvasını siz verin.

Canın bütün dünya kutluyor, bunda ne varmış? “ demeyelim. Çünkü âdetler bulaşıcıdır, birine “geç” dersen arkası gelir. Nasreddin Hoca bir gün uyurken sakalının üstünden fare geçer. Hoca kıyameti koparır. Hanımı “Ne hafakanlaşıyorsun, geçmiş gitmiş” der. Hoca hemen taşı gediğine koyar; “Ben onun geçtiğine yanmıyorum. Ya orayı yol beller de her zaman geçmeye kalkarsa ne yaparım” der. Evet, tavizde elinizi verirseniz, kolunuzu alamazsınız. İlk tuğlanın düşmesine göz yumarsanız duvarı kurtaramazsınız.

Şunu şükranla kaydedelim ki, sizlerin uyanışı sayesinde bir Hıristiyan âdeti Müslümanların arasında her yıl biraz daha siliniyor. Televizyonların şamatacılığı ve dellalığı da olmasa sönüp gidecek. Bizler şuurlu olursak, kendi kimliğimize sahip çıkarsak çok yakında bu yabancıyı evimizden, televizyonumuzdan, vitrinimizden, mahallemizden ve en önemlisi gönlümüzden kovarız.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8964 defa okunmuştur
Yazık hem de çok yazık?
Songül E.
Yazınızın başından sonuna kadar haklısınız Cezmi bey.Ne acı bir durum ki müslümanım diyen birçok kişi noeli kutluyor ve çocuklarına noel babayı aşılıyor.noel baba oyunları,reklamları,elbiseleri ...vb her yerde.Dini günlerde erkenden uyuyan kişiler yılbaşında elinde biletle tv başında sabahlıyor ne yazıkki.Allah hepimizi ıslah etsin
29 Aralık 2012 Cumartesi 21:05
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
komik....
emine
Cezmi Bey.benim aklım ermez zaten yıllardır bu noel kutlamalarına.bu hristiyan bayramı dediğimizde "biz onu kutlamıyoruz,yılbaşı kutluyoruz"tarzından komik bir açıklama getirirler.İyi de tarih değişikliği niye bu kadar çılgınlıklara gebe hiç anlam veremem yıllardır...
02 Şubat 2010 Salı 11:44
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
noel
gülüm naz
noel kutlamalarına karşıyım bizimde çok güzel dini bayramlarımız var neden onları aşılamıyoruz çocuklarımıza gençlerimize unutulup gidiyor.......
20 Ocak 2010 Çarşamba 16:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DÜNYA DÖNÜYOR KIMSE GÖRMÜYOR
NAZİK YORUM
NOEL MI DEDINIZ YANILMADIYSAM EVET OF BE BU NEOLLER YOKMU İÇKİ LİMANI ZEVKU SEFA GUNU ALLAHIM BIZI UZAK EYLE BIZLER INANAN MÜSLÜMANLARIZ ELHAMDULILLAH EY MILLET UYAN UYAN NEFSINE HAKIM OL GELECEK SON VAR ODA EBEDI HAYATTIR ONUN LEZZETI BAŞKADIR
03 Ocak 2010 Pazar 19:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
.......
hakan inan
cezmi bey dervişin fikri neyse zikride odur.ben bir müslümanım ama keşke hiristiyanlar kadar saf düşünceye sahip olsanız.onlar hiristiyan olabilir ama müslümanlardan binlerce kez dürüstler.dürüslük sizin kafanızda fuhusla veya eglenmekle deger biçiliyorsa bilemem.mevlananın bile fuhuş yapan kadınları korudugunu bilirsiniz herhalde.bana göre son derece yanlışsınız.esas kendi hükümetiniz hiristiyanların bütün yollara acan onlar adanm abd d emir kardeşim kim oldugunu biliyorsundur herhalde senin basbakanında cumhurbaskanında hepsi bunla dost siz hükemete ayıpla misyonerligi kanun olmaktan cıkaranda bunlar
02 Ocak 2010 Cumartesi 13:53
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri