Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Oldu Olacak Eurovision'a Kürtçe Parçayla Katılalım..!

16 Mayıs 2009 Cumartesi

Her sene bir Eurovision şarkı yarışmasıdır gidiyor.

1956 yılından beri Avrupa Yayın Birliği’nin düzenlemiş olduğu bu şarkı yarışmasına ülkemiz 1975 yılından beri katılıyor.

İlk yarışmada boyumuzun ölçüsünü alarak 3 puanla dipte yer aldık. Sonraki yıllarda da farklı bir şey olmadı. Sonlarda çırpınıp durduk.

Ajda Pekkan’ın Aman Petrol’ünü, Modern Folk Üçlüsü, Ali Kocatepe ve Ayşegül Aldinç’in Dönme Dolap’ını, Çetin Alp’in Opera’sını, Beş Yıl Önce On Yıl Sonra Grubu’nun Halay’ını, MFÖ’nün Diday Diday Day’ı ile Sufi’sini bu yarışmada dinledik. Fakat bu şarkılar yarışmada hep başarısız oldu.

İnat ettik ve en sonunda Sertab Erener kızımız İngilizce şarkıyla ülkemize birincilik getirmiş oldu. Artık göğsümüzü gere gere yürümeye başladık. Var mı bizden büyük?

EBU'ya üye olan ülkelerin katılımıyla düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nın amacı Avrupa ülkelerinin kültürlerini tanıtmalarına katkıda bulunmak, teknik altyapıları incelemek, pop müziğin gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak.

Bizde de ne kültür varmış. Birinci olduğumuz “Every Way That I Canİngilizce şarkıyla tüm Avrupa’ya hatta Dünya’ya kültürümüzü bir güzel aşılamış olduk.

Yetmedi bu akşam da Hadise kızımız yine bir İngilizce şarkıyla katılacak. Herkese düm  tek tek yaptıracak.

Allah aşkına beyler, bu yarışmanın Türkiye’ye kazandırdığı nedir? 1975 yılından bu yana sadece bir kere 1. Olmuşuz.

Bu yarışmalarla kültürümüzü mü tanıtabildik mi?

Ne tanıtabilmesi..? Biz Avrupa’nın kültürü içinde boğulduk.

Hele hele yarışmaya katılan kızlarımızın da vah hallerine..!

Dünyanın ilk Türk güzeli Keriman Halis Ece’nin bir resimlerine bakın, bir de yarışmaya katılan kızlarımıza. Sizce hangisi daha şuh görüntü sergiliyor.

Kulağa hitap etmekten daha çok göze hitap etmeye başladı yarışmalar.

Biz tüm ülkelerden 12 tam puan alsak da, şarkıdan ve Hadise'den dolayı el üstünde tutulsak da biz şimdiden kaybettik.

Çünkü bu yarışmalar bize hiç bir şey kazandırmıyor; kültürümüzü kaybediyoruz ve sadece kendi kendimize avunuyoruz. Her zaman yaptığımız gibi geçici tatminler peşindeyiz.

Ben buradan başka bir öneri getiriyorum; kültürümüz adına ufacık bir şey tanıtamadık bari gelecek seneler farklı dillerde yarışmaya katılalım.

Mesela kendi kültürümüze yakın olan Kürtçe bir şarkı ile boyumuzun ölçüsünü alalım. Eğer bu kararı radikal görüyorsanız Lazca ile katılalım.

Zaten kendi kültürümüzü kendimiz boğuyoruz. Artık Türk kültürünü zor buluruz.

Zaman geçtikçe kültürümüz de karanlığa gömülecek…

Vah halimize vah…

Eleştiri ve önerileriniz için;

yazarcezmi@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6882 defa okunmuştur
bence
castin
bence cezmi bey çok doğru söylüyor kürtçe birşarkıyla ereviyona katılırsak belkide kazanırız hemde bu ülkede barış artacaktır yani neden olmasın
25 Mayıs 2009 Pazartesi 14:38
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
HAYRANLIK
ZEYNEP
bir kültürü almak onu örnek almak değildir. onun tekniğini almaktır. yoksa taklitçiliktir. benzeme özünden uzaklaşmadır. bizim de yaptığımız bu. avrupa dan çöp gelse " aaa bu avrupan geldi" deyip evlerine alacak kadar hayran oldu vatandaşlarımız. farkında değiliz kaybettiklerimizin...
23 Mayıs 2009 Cumartesi 15:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bencede doğru değil
CSECE
Ülkelerin katıldığı bir şarkı yarışmasında daha ülkemizde Türkçeyi iyi konuşamayan o kadar insan varken anlamını vede şarkının orjinalini sadece sayılı kimselerin söyleyebildiği İngilizce dilinde katılmak mantıklı mı?Bence doğru değil.
18 Mayıs 2009 Pazartesi 23:01
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
GEREKSİZ
BEYAZELMAS
bize artısı olan bir durum olarak görmüyorurm bende bu yarışmyı sesimizi duyurcaksak kendi kültürmüzü ,yaşantımızı ahlakave görgü kuallarımızı önde tutacak ve gösterecek türde çalışmalarla ülkelerinin önüne geçmek için çaba ve maddiyat harcanmalı yoksa gereksiz harcama yapacak kadar zengin olduğumuzu düşünmüyorum ben .İnsanlarımız işten çıkarılmanın zorluğuyla geçim sıkıntısıyla uğraşırken bunlara maddiyat harcamak beni rahatsız ediyor ve g
18 Mayıs 2009 Pazartesi 13:58
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ortaçağ Karanlığı
Avcı M.
Ortaçağ karanlığında rekor kıran bir vision! Fazla söze ne hacet.. Medeniyeti sonradan öğrenenlerin; medeniyet adına verdikleri derse girip bir şeyler öğrenmek ve sınav kazanmak için çalışanlara göstermiş olduğu derse hazırlıgımızı ne kadar kaliteli bulduklarının değerlendirmesi olarak bakmak?
18 Mayıs 2009 Pazartesi 09:54
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri