Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Sayın Başbakan’a Mektup

14 Temmuz 2009 Salı

Sayın Başbakanım, Kültür toplumlar için çok büyük bir önem arz etmektedir. Direkt toplumu ilgilendirdiğinden dolayı sıradan bir şey değildir.

Onun içindir ki, Kültür ve Turizm Bakanlığı da Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı vs. gibi tüm bakanların içerisinde büyük öneme haizdir.

Konunun önemi daha iyi anlaşılması için bulduğum bazı ansiklopedilerin ve sözlüklerin kültür maddesini teker teker araştırdım.

Kültür hakkında şunlar yazılmakta;

Kültür, belirli bir toplumda ya da toplulukta yetişen insanların, öğrendikleri beceri, dil, inanç, davranış ve alışkanlıklardır. Her insan topluluğunun kendine özgü bir kültürü vardır. Bu anlamda kültür, bir insanın, yaşadığı toplumdan aldığı tüm beceri ve alışkanlıkları kapsar. Bir milletin, bir halkın ya da toplumun yaşam biçimi olarak da özetleyebileceğimiz kültür, kuşaktan kuşağa aktarılır. (Temel Britannica Ansiklopedisi)

Kültür, bir toplumda geçerli olan ve öteden beri süregelen her türlü duygu, düşünce, yaşam ve sanat anlayış biçimlerinin tümüdür. Batılı anlayışa göre kültür, doğaya karşıt olan değerlerdir. İnsan kültürle hayvanlıktan uzaklaşır ve onun sayesinde gerekli araçları yaratarak doğaya egemen olur. Bir ulusta mevcut bilgiler, dinsel inançlar, sanat, ahlak, hukuk, adet, gelenekler ve kişinin toplum üyesi olarak edindiği daha başka yetenek ve alışkanlıklar kültür kavramı içine girer. Bu bakımdan en ilkel toplumların bile kültürü vardır. Toplumların sürekliliğini sağlayan da kültürdür. (Görsel Genel Kültür Ansiklopedisi)

Kültür, etnik bir guruba, ulusa, uygarlığa niteliklerini veren bir başka gurupta, bir başka ulusta olmayan maddi ve manevi olguların tümüdür. (Büyük Larousse)

Kültür;  tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü, hars, ekin. (Türkçe Sözlük- TDK 1981)

Kültür, Bir toplumun oluşturduğu uygarlığın, kafa, sanat çalışmalarına dayanan sosyal, dinsel v.b. türlü yönlerin tamamıdır. (Temel Türkçe Sözlük- İnklap Yayınevi 1988)

Kültür, bir milletin manevi varlığını ve düşünce birliğini meydana getiren fikir ve sanat mahsullerinin, an’anelerinin bütünüdür. (Büyük Türkçe Sözlük- Hayat Yayınları)

Ayrıca Ziya Gökalp de kültür için;  Yalnız bir milletin din, ahlak, akıl, estetik, dil, ekonomi ve teknikle ilgili yaşayışlarının uyumlu bir bütünüdür demektedir.

Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı üzere, kültürün oluşmasında dil, inanç, davranış, alışkanlıklar, her türlü duygu, düşünce, yaşam, sanat, anlayış biçimleri, tinsel (ruhsal, manevi) özellik, ahlak, hukuk, adet, gelenek, yetenek, dini, fikir gibi kavramlar vardır.

Bu kavramları oluşturan toplum kendi kültürünü ortaya çıkartmış oluyor.

Sayın Başbakanım,

Resmiyette bizim bakanımız olan ama fiiliyatta (icraatta) nedense bir türlü bizim bakanımız olamayan Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yaptığı toplum dışı icraatlar tüm toplumun tepkisine neden olmaktadır.

Bunu siz de çok iyi biliyorsunuzdur.

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere Nazım Hikmet’e iade-i itibar verilmesi acaba Türk toplumunu yaralamamış mıdır?

Nazım Hikmet, toplumumuza tamamen ters olmasına rağmen kendi elleriyle karısını eski kocasına takdim ettiğini söz konusu yazımızda da okuyabilirsiniz.

Böyle bir kişiye neden Sayın Ertuğrul Günay iade-i itibari verilmesi için önayak olmuştur?

Son yaptığı icraatta da Kutsal Emanetler’in bulunduğu Topkapı Sarayı’nda bir şarap firmasının sponsorluğunda konser düzenlenmesi oldu.

Bunları protesto eden haklı guruba da ilkel yaratık deme cüretinde de bulundu.

Sayın Başbakanım, şunu iyi bilin ki, ben burada kimsenin borazanlığını yapmıyorum.

Yapmam da.

Ama haksızlığı da göz yumamam.

Soruyorum; acaba bu konser verilirken Sayın Kültür ve Turizm Bakanı halkın hangi kültürü göz önünde bulundurmuştur?

Eğer Batı kültürü ile yapılacaksa gitsinler Batı’nın herhangi bir mabedinde yapsınlar.

Bizim mabedleri şarap gibi necis bir şeyle kirletmesinler.

Çünkü şarap bizim kültürün herhangi bir yerinde yer almamaktadır.

İnançlarımızda da şarabı bulamazsınız.

İnançlarımızda şarap necis olarak kabul edilmiştir ve şarabın değdiği yerin temizlenmesi gerekmektedir.

Çağdaşlık adına kültürümüzü ayaklar altına almak acaba büyük bir ilkellik mi?

Bizler (tüm Türk halkı) bu kültür içinde yoğrulmuş şerefli insanlarız.

Değerlerine sahip çıkan insanlar ilkel yaratıklar değillerdir.

Ancak ilkel yaratıklar kendi kültürüne ters düşen, halkıyla mücadele olan zavallı insanlardır.

Ayrıca Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız, bu zamana kadar halka inip de kendi kültürümüzle ilgili ne gibi icraatlarda bulunmuştur?

Eğer onur duyacağımız çalışmaları varsa, bize göstersin.

Bize göstereceği icraat yoksa bari Müslüman mahallesinde salyangoz satmasın.

Onun için Sayın Başbakanım,

Biz, bizi anlayan, kültürümüze sahip çıkan, değerlerimize saygı gösteren, vatandaşına ilkel yaratık diyecek kadar çirkinleşmeyen, ahlaklı ve medeni bir Kültür ve Turizm Bakanı istiyoruz.

Eğer, Bakanlar Kurulunuz’un hayat damarlarından biri olan Kültür ve Turizm Bakanlığı halk tarafından kesilirse inanın çok zor duruma düşersiniz.

Bu konuda hassas olacağınızı düşünerek, lütfen bu konuya eğilmenizi önemle arz ve talep ederim

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4300 defa okunmuştur
abartmışsınız
kader aral
bence bu yazı biraz abartılmış başbakana seslenilmiş ama bizim başbakanımız sağduyuludur bu tür yazıları pek kaale almaz bu ülkede birleştirici olabilmek için tek yönde hareket olmamalıdır onun için bırakın bazı şeyler bilenlerin eline kalsın. kültür bakanlığı hizmet bakanlığı değildir kaldıki kültür bakanlığı vitrin bakanlığıdır onun için siz bu işlere fazla karışmayın bence sayın yazar olanlar normaldir doğrudur demiyorum olması gerekendir b
21 Temmuz 2009 Salı 22:10
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
hoşgörü
reyhanbihter
bence biraz hoşgörülü olmak gerekiyor.
19 Temmuz 2009 Pazar 11:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
denge ugruna
Ahmet Mekki
Basbakanin denge ugruna bu kultur bakanina katlanmasi ne aci.
17 Temmuz 2009 Cuma 14:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
TEŞEKKÜR
CSECE
Güzel araştırma. Medeneyiyet dediğin tek dişi kalmış bir canavar
16 Temmuz 2009 Perşembe 06:30
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Tebrikler
Mesut Gürgen
Ben de benzer bir durum oldugunu düsündüğün Akif'in şu sözünü yazmak istedim ''acmak medeniyetse hayvanlar bizden daha medeni'' yani cağdaşlaşmak için kültürümüz dısı seyler yapılacaksa ben ne diyim daha
15 Temmuz 2009 Çarşamba 20:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri