Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Sıkıştırılmış Mescidler

07.11.2010 03:06

Bir sonbahar akşamının hafif serinliğinde eski adıyla Vatan Caddesi yeni adıyla Adnan Menderes Bulvarı’nda bir arkadaşımla dolaşıyordum.

Rüzgâr hafiften içimizi serinletirken yatsı ezanı çoktan okunmuştu.

Arkadaşım, ısrarla "Yatsı namazını eve gitmeden kılalım" diyordu.

Ama o saatte tüm camiler kapalıydı.

Nerede namaz kılalım derken Vatan Caddesi’nin en müstesna yeri olan Aksaray Metrosu’nun az ötesinde devasa bir alışveriş merkezinin önüne geldik.

Bir zamanlar burada İskenderpaşa Daimi Halk Pazarı varken alışverişlerin yeni mabedi olan Alışveriş Merkezi (AVM) kurulmuştu.

Eskiye dair hiç bir şey yoktu.

Eskiden İskenderpaşa Daimi Halk Pazarı’nda güleryüzlü esnaf ile oranın vefakâr müşterileri vardı.

Belki de oradaki esnaf ile müşteriler arasında özel münasebetler vardı.

Dostluk vardı, kadirşinaslık vardı, ahde vefa vardı, güleryüz vardı vs. vs.

Bu değerler gitmiş, onun yerine tamamen yabancı bir yapı ortaya çıkartılmış.

Yapının adı da Historia Alışveriş ve Yaşam Merkezi idi.

Historia ne demekse?

Arkadaşımla beraber bu alışveriş merkezine girdik, mutlaka bir mescidi vardır düşüncesiyle.

Oranın anlı – şanlı güvenlikleri mescidin yerini turuncu otoparkın içerisinde diye tarif ettiler.

En az üç - dört kişiye sorarak en nihayetinde mescidi bulduk.

Mescid öyle bir yere yapılmış ki, adeta kimsenin bulması istenmiyordu.

O devasa binanın en ücra köşesine sıkıştırılmış zavallı bir mescid.

Yatsı namazını eda ederken bir taraftan tuvaletin o bayıltıcı pis kokusu koklamak, bir taraftan da Mozart’ın konçertosunu dinlemek zorunda kaldık.

Öksüz bir mescidde namaz kıldık.

Birbirinden güzel dükkânlar varken bir köşeye sıkıştırılmış boynu bükük ve zavallı bir mescid.

Ne kadar garip değil mi?

Muhafazakârların en yoğun yaşadıkları bir bölgede mescidin bu halde olması.

Alışveriş mabedini hiç gezmedik ama mescide gidip namaz kıldığımız sırada gördüğümüz manzarada hep dindar kesimler buradaydı.

Hem de akın akın.

Historia Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile ilgili olarak vatandaşın biri internete not yazmış. Bu dediklerimi teyit edercesine;

“İslami burjuvazinin toplanma ve alışveriş yapma merkezidir. Gördüğünüz her on kişiden biri çarşaflı, beşi türbanlıdır. Evet, oturdum tek tek saydım ama günün saatlerine göre de bu oran farklılık gösterebiliyor.

Demek ki, dindar kesim de zamana ayak uydurmuş.

Eskisi gibi değiller.

Tüketim toplumunun önemli aktörleri olmuşlar.

Müslüman işkadını Şehminur Aydın çağımız Müslümanları için “Şimdiye kadar hep yoksullukla sınav edildi, şimdi de ise zenginlikle test ediliyorlar” diyerek durum tespitinde bulunmuş.

Eskiden dindarların düsturu “bir lokma, bir hırka” iken şimdiki Müslümanların düsturu “Ne kadar çok tüketebilirim?” olmuş adeta.

Aslında böylesi dindarların, dindarlıklarını da sorgulamak gerekli.

Müslüman’ın düsturu, “Bugün ölecekmiş gibi ahiret için, hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışmak” olması gerekmiyor muydu?

Ama günümüzün bilinçsiz Müslümanlar’ı sanki hiç ölmeyecekmiş gibi mal toplayıcısı olmaları ne kadar da üzüntü verici.

Böyle tüketimin devasa binaların içinde boğulurken ne hikmetse ahiretimiz için gerekli olan namazları da bu devasa binaların en kıytırık, en pis kokulu, en gürültülü ve en berbat yerinde kılmak ne kadar garip ve ne kadar da vurdumduymazlık.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5926 defa okunmuştur
bir görüşün onayı
Murat Avcı
psikiyatri dalında uzamnlaşmış ve siyasi arenada da bir takım faaliyetleri olan bir profesörün yakınen söylemiş oldugu (jeep süren örtülüler) tarzındaki ayrıntıyı onaylayan bir yazı.. o dönemde herkes tepki vermişti ama,demekki doğru açıyı yaklayınca aklın yolunda birleşiliyormuş.gelişmekte olan çok tehlikeli bir yaraya işaret ettiğiniz için ayrıca teşekkürler Cezmi hocam..
12 Kasım 2010 Cuma 12:08
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tebrik ediyorum
sibel e
yazdıklarınıza katılmamak mümkün deil..
10 Kasım 2010 Çarşamba 21:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
fatih belediyesinin duyarsızlıkları
attilla koçak
sayın koç, yazınıza sonuna kadar katılıyorum. gÜzelim tarihi iskender paşa halk pazarını yok ettiler. Aslında oralar bir sit alanı idi ancak son dönemdeki yapılaşmadan kurtulamadı. mescide karşı saygısızlık sa ayrı bir husus. başkana sorsan her yer cami fatihde der. ancak sizinde yaşadığınız olayda belirli saatlerden sonra camilere girmek imkansız. Başka fatih belediyesi ile ilgili utan manzarası ise; vefada vefa lisesinin yanına yapılan vefa spor külübü adına yaptırılan kulüp binası. Birde fatih belediye başkanına teşekkür etmişler kamunun arazisini bize peşkeş çekti diye. asılan bez parcası yerine fatih imar müdürlüğünün inşaatın kocak olmadığa dair bir levhasının olması gerekmezmiydi. sit lanlarına karşı yapılan bu saldırlar ve fatih belediye başkanın bizatihi adının gecmesi doğrusu üzücü. size yazmış olduğunuz yazıdan dolayı teşekkürü bir borc bilirm. Umarım halkın sesi bir gün daha gür çıkar ve sayın başkan o makamı hayal eder.
10 Kasım 2010 Çarşamba 15:26
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
merhaba,
yalnızlık sevgi
söyledikleriniz doğru cezmi bey , ama malesef öyle bir devre geldik ki ibadet ettiğimizi ne yazık ki saklamak zorunda kalıyoruz
09 Kasım 2010 Salı 17:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Dogru
Pinar Kibar
Dogru söze nedir... Haklisiniz Cezmi agabey. Aynen öyle. Camiilerimiz ne yapilmak isteniyor? Camisiz bir müslüman ülke düsünülmedigi gibi, onlarin yoklugunu Rabbim bizlere yasatmasin. Varliginda ise istifade edebilmeyi nasip etsin.
07 Kasım 2010 Pazar 13:56
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri