Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Topal Osman, Ali Şükrü Bey ve Tek Adam - I -

17 Ocak 2012 Salı

 

Topal Osman cahil insan,

Var mı böyle kahraman?

Ali Şükrü’yü harcayan,

Seni de harcar hiç acımadan!”

Onur S.

 topal-osman1(3).jpg

Bu yazı dizimizde bazılarına göre dönemin “Köroğlu”su, bazılarına göre de günümüzün “Çatlı”sı diye anılan ve Giresun’un yetiştirmiş olduğu Topal Osman Ağa’dan, O’nun kandırılarak katlettiği Ali Şükrü Bey’den ve ama en önemlisi her ikisinin ölümü hakkında ve ölümleriyle birlikte meydana gelen ve karanlıkta kalan olaylardan bahis edeceğiz.

Ergenekon Terör Örgütü’nün ortaya çıkmasından sonra Topal Osman Ağa daha çok gündeme gelir oldu.

28 Ocak 2007 tarihli Radikal Gazetesi’nde “Veli Küçük neden her taşın altından çıkıyor?” başlıklı haberde Topal Osman Ağa ile ilgili olarak şunlar yazmaktadır;

“.. Veli Küçük'ün 2000 yılında Giresun'a Topal Osman heykelini diktirme çabası da hayli ilginçti. Topal Osman Ağa, Ermeni tehcirinin namlı isimlerinden biri olduğu için Veli Küçük'ün ilgisini çekmişti.

865220080702040942373.jpgBilindiği üzere Veli Küçük, Giresun Jandarma Bölge Komutanlığı yapmış ve Topal Osman Ağa’nın hayatından epeyce etkilenmiştir. Prof. Dr. Nevzat Tarhan Hoca bu konuyla ilgili olarak 24 Mart 2008 tarihinde şu yazıyı kaleme almıştır;

“Topal Osman’dan Veli Küçük’e

Topal Osman’ın gönüllü alay komutanı olarak kurtuluş savaşında önemli hizmetleri vardır. Orta Karadeniz bölgesinde Rum Pontus isyanının bastırılmasında büyük rol oynamıştı. Enver Paşa’nın Anadolu’ya girmesini de engellemişti. Atatürk’e çok sadıktı. Muhafız Tabur komutanı idi. Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’in Atatürk’e hakaretine dayanamayıp evine çağırarak boğdurmuştu. Suçlu aranırken başı kesilmiş olarak bulundu. Konuşması istenmemişti. O tarihten sonra Atatürk bu tarz kişileri yanında bulundurmadı.

Veli Küçükbenzer kahramanlıkları olan birisidir. JİTEM’i kurdu. Kimsenin göze alamadığı antiterör eylemlerini başardığı Jandarma içinde söylenir. Acaba oda mı kontrolsüz eylemler yaptı? Eğer öyleyse inşallah akıbeti Topal Osman Ağa’ya benzemez.

Cumhuriyetimizin Topal Osman ve Veli Küçükler’e ihtiyacı yoktur. 1923’teki ilkel tepkilere de gerek yoktur.

Veli Küçük bir olayda kendi başına hareket ettiyse on olayda belli koordinasyonlarla hareket etmiştir. TSK artık onu savunamaz.”

Prof. Dr. Namık Açıkgöz23 Eylül 2008 tarihinde yayınlanan röportajında Topal Osman Ağa için katil sözünü kullanarak Ergenekon Terör Örgütünün kökünün Topal Osman Ağa’ya kadar uzandığını iddia ederek şu sözleri sarf etmişti;

“Görüldüğü gibi Topal Osman, devleti, kurucusu Mustafa Kemal’den güya daha çok sevdiği (!) için (Ergenekoncuların kulakları çınlasın) yasa dışına çıkıp bir milletvekilini katledecek kadar ileri gitmiştir.

İşte bu Topal Osman’ın heykeli yapılmıştır. Yaptıranın da Veli Küçük olduğu söylenir. Küçük, Giresun Jandarma Bölge Komutanı iken, Topal Osman’ın macerasından etkilenir ve heykelini yaptırır. Heykel dikilmek üzere 2001 yılında Giresun’a getirilirse de, yerine dikilmez.

Gördünüz mü? Neredeeen nereye!…

Doğu Karadeniz’de yaşayan gayr-ı Müslim halkın Topal Osman ve çetelerince katledilmesinden gazete bombalamalarına; oradan Rahip Santoro, Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink ve Danıştay Başkanı cinayetlerine ve belki daha pek çok gizli kalmış cinayete kadar uzanan bir çizgi…

Tarihin tozlu raflarına el attığınızda nelerle karşılaşıyorsunuz nelerle!…

Agarta-magartayla işi flulaştırmak yanlıştır. Tarihî ve gerçek, hem de belgeli olaylara bakılarak “devlet içinde devlet”in atalarını 1923′lerdeki Topal Osmanlarda bulmak mümkün olabilir.”

Ardeşenli Devrimci yazar Sadık Varer bir makalesinde Topal Osman Ağa’nın hayat hikâyesini Ergenekon Terör Örgütüyle ilişkilendirirken yazısının sonuç bölümünde şunları yazmaktan çekinmemiştir;

imagesca2637g5.jpg“Sonuç; Mustafa Kemal'in emri ile Topal Osman öldürülür.

Topal Osman'ı öldüren İsmail Hakkı'dır ve tıpkı "işi bitince" öldürülen JİTEM kurucusu Cem Ersever'in en yakın adamlarından biri tarafından öldürülmesi gibi, "işi biten" Topal Osman da bir zamanlar en yakın adamlarından biri olan nizami ordu kıta komutanı İsmail Hakkı tarafından öldürülmüştür.

Ve hikaye, devam etmektedir!..”

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 10678 defa okunmuştur
GEÇMİŞİMİZİ ELEŞTİRİRKEN DİKKAT.
cemil KIZILTAŞ
Sevgili yazar bey şimdiki ergenekonla tatihimizi nasıl bemzetiyorsunuz Osman ağa gibi vatan sever kişi ve guruplar olmasaydı bu günkü TÜRKİYE olmazdı. Bir jandarma komutanıyla memleketi için Çorluda,Afyonda,daha bir çok önemli cepelerde kahramanca çarpışarak mücadele etmiş komıutanları bir tutamassınız.Olaylara böyle taraflı ve dar çerçeveden bakarsanız,T.OSMAN Ağanın tırnağı bile olamassınız ama bir Veli küçük ola bilirsiniz.Çünkü T.Osman ağa hep memleketi için uğraşmış, siz kendi köşe yazınızın ne kadar satacağını hesaplayarak yazıyorsunuz.
11 Şubat 2012 Cumartesi 14:20
Beğendim (2)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
Milis Yarb. Topal Osman Aga
Esref Bodur
Sayin Yazar Ulusal kahramanlarimizdan Topal Osman Aga'yi Catli'ya, Koroglu'na ve Veli Kucuk'benzetmeniz maksatlidir. O bunlardan hic birisi degildi. O bir Kuvayi milliyeciydi, Kemalist'di. Antep,urfa ve Maraş işgalcileri illerinden söküp attıkları için Gazi,Sanlı ve Kahraman ünvanlarını TBMM sinden istemişler, hak ettikleriden dolayı almışlardır.Onlar kahramanlarının heykellerini dikerken, üniversitelerine isimlerini verirken, bizler sadece Giresunun değil, ulusal kahramanlarımızdan 42 ve 47.alay komutanları H.Avni Alpaslan ve Atatürkün muhafız birliği komutanı milis yarbay T.Osman Ağanın yıllarca ne heykellerini dikebildik ne de Giresunumuza kurulan üniversiteye adlarını verebildik. Butun bunlara ragmen Giresun'lular olarak, Osman Aga'nin ve Binbasi Huseyin Avni beyin izinden gidiyoruz. Bu gun Kardenizde islenen cinayetleri siddetle kiniyoruz. Bunlarin bir cemat gurubuna mensup oldugunu biliyor ve bu cinayetlerin vatan severleri susturulmak icin yapildigini biliyoruz.
11 Şubat 2012 Cumartesi 06:33
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
Şimdilik aklıma gelenler
ahmet müfit kutlu
1- "kandırılmış" ifadesi uymamış "emir almış" olmalıydı 2- "Atatürk’e çok sadıktı. Muhafız Tabur komutanı idi. Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey’in Atatürk’e hakaretine dayanamayıp evine çağırarak boğdurmuştu. Suçlu aranırken başı kesilmiş olarak bulundu. Konuşması istenmemişti. O tarihten sonra Atatürk bu tarz kişileri yanında bulundurmadı." Ali Şükrü Bey Mustafa kemal'e hakaret etmedi ama şiddetli bir muhalifti."Suçlu aranırken " ... deniyor zaten failin kim olduğu emri verenler tarafından biliniyordu."Bu tarz kişileri yanında bulundurmadı " değil Topal Osman Çankaya köşkünü bastığında Latife Hanımın kadınların çıkması için Topal Osman'dan izin istemesi ve müsaade edilmesi üzerine M.Kemal çarşaf giyerek kadınların arasında köşkten gizlice ayrıldı . 3- Heykeli yok ama gösterişli bir mermer lahit yaptırılmış . Giresun' dan geçerken mezar başına gittim . "Sana selam vermiyorum ve senin için dua etmeyeceğim " dedim ona ...
18 Ocak 2012 Çarşamba 22:51
Beğendim (4)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri