Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Topal Osman, Ali Şükrü Bey ve Tek Adam -IV-

04 Şubat 2012 Cumartesi

topal-osman1(3).20120204172100.jpgTehcir Zengini

 Ocak Ağustos 1920’de 3. Fırka komutanı Rüştü Bey, BMM’ye Osman Ağa’nın eşkıyalığından, taşkınlığından şikâyet eder. Mustafa Kemal’den Topal Osman’a çekilen tel şöyledir:

Hizmet vatanseverliğini takdir, fakat işlerinizde daima hükümeti güçlendirecek biçimde hareket etmeniz.” 1921’de Lazistan mebusu Osman Bey Mustafa Kemal’e bir telgraf gönderir “Bu cahil adamın şimdiye kadar Giresun’da yapmadığı rezalet kalmadı. Rumlardan ve ahaliden aldığı yüz binlerce liranın hesabını kimse soramıyor. Şimdi eşkıyalığını Trabzon liman içinde yapmaya başlıyor ki… bu halin devamı pek çok çirkin olaya sebebiyet verecektir.” 

Giresun Sancağı Reji Müdürü Rükneddin Beydaha da cesurdur. Uzun mektubunda şöyle der:

 “Osman Ağa tümden cahil biri olup, geçmişte bir hiç olduğundan bahsetmeye gerek yoktur. 1. Balkan Harbinde bir ayağının sakat kalması sonucu gördüğü iltifat ve yardımlardan başlayarak kahvecilik, balıkçılık yaparken, göz açıp kapayıncaya kadar kısa bir zamanda milyonerliğe çıkan bu zatın kurduğu zenginliğin…. zorla ele geçirme olduğunu gözler önüne arz ederim. Memleketi terk ederek başka bir ülkeye kaçan Rumların mülk ve bahçelerini kendine, akraba ve soyuna sopuna ve dalkavukları arasında böldüğü gibi, bunların İslam halktan alacaklarına karşılık kasalarında sakladıkları senetleri (...) çaresiz köylülere geri vereceği yerde (...) senetleri zorla ödetmek veya karşılığında bir bölüm Müslümanların bağ ve bahçelerini zapt etmiş ve tapularını elde etmiştir (...) Batı cephesinde görünüşte vatan hizmeti ile uğraşırken bile memleketi hâlâ pençesinde tutmak için her araca başvurmakta ve acımasız işler yaptırmaktadır.” 

397567_10150479441691644_216065561643_9099714_1154829599_n.jpgAynı tarihlerde hazırlanan resmi bir rapora göre Topal Osman, Samsun havalisinde 900 kişiyi bir mağaraya koyup öldürmüştür. Bu raporlara Mustafa Kemal’in cevabı “Osman Ağa hakkında şikâyet edilen hallerden bittabi pek müteessir oldum (...) Bu biçim hareketlerin onaylayıcısı ve destekleyicisi olmadığımı bu vesile ile hatırlatmak isterim (...) Ancak şikayetnamenizin son fıkralarında ‘kendi kendimizi müdafaa ederiz’ tarzındaki lüzumsuz ve yersiz görmekteyim efendim” şeklindedir. 

Aslında işlediği suçlar hakkında adeta bir referans mektubu işlevi görmüş gibidir çünkü, bir ay sonra Topal Osman, BMM tarafından Mustafa Kemal’in Muhafız Alayı Komutanı olarak Ankara’ya davet edilir ancak Osman Ağa yolda da boş durmaz ve Çorum-Alaca civarında evlere tecavüz eder, bazı hayvan ve malları gasp eder. Olayları rapor eden içişleri ve savunma bakanlığı telgrafları üzerine Mustafa Kemal’in Topal Osman’a yazdığı kısa telde “Yol boyunca müfrezeniz erlerinden bazıları uygunsuz hallere başvurduklarından bahisle şikâyet edilmektedir. Buna kesinlikle ihtimal vermiyorum…” sözcükleri anlayana çok şey söyler. (Cemal Şener, Topal Osman Olayı’nın ekindeki Cumhurbaşkanlığı arşiv belgeleri) 28 Ocağı (1921) 29 Ocağa bağlayan gecede, Kazım Karabekir’in son derece mahir manevrası sonucu, Rusya’dan ülkeye dönüş yapmaya kalkan, TKP üyesi Mustafa Suphi ve 14 yoldaşının hançerlenerek Karadeniz’in karanlık sulara atılmasının sorumlusu balıkçı kâhyası Yahya ve adamları da Topal Osman’ın yoldaşlarıdır. Kayıkçı Yahya daha sonra Mustafa Kemal’in emri ile öldürülmüştür. Bu olay da aydınlatılmayı beklemektedir.

Mustafa Kemal’in artık en yakın adamı olan Topal Osman’ın oluşturduğu 47. Alay, Mart 1921’de patlak veren Koçgiri Kürt isyanını bastırırken öyle zalimane yöntemlere başvurur ki, Meclis’te büyük tartışmalar yaşanır. Topal Osman sadece isyancı Kürtleri değil, Suşehri, Koyulhisar, Reşadiye, Niksar ve Erbaa’daki Ermeni ve Rumları da öte dünyaya havale etmiştir. (Ahmet Emin Yalman’ın Topal Osman’la Mülakatı, Vakit, 19.2.1922) Birliği ile oradan Sakarya Meydan Savaşına katılmak üzere yola çıktığında son bir hamle yapar ve Merzifon’un Rum ve Ermeni ahalisini katleder. Kahramanımız, ideolojik önderi, Tirebolulu Binbaşı Hüseyin Avni Bey komutasında Sakarya’da savaştıktan sonra sağ salim geri döner. (Bugün çok yaygın olan ve Topal Osman’ın cepheye 6000 kişilik Giresun gönüllü ile gittiği, bunların 5500’ünün şehit olduğu efsanesine gelince: Falih Rıfkı ve Alptekin Müderrisoğlu gibi ciddi kaynaklara göre Sakarya Meydan Savaşı’nın tüm şehit sayısı 3282’dir. Yani Topal Osman hayranlarının verdikleri rakamlar tamamen uydurmadır.)

Tarihçi - Yazar Seyfullah Çiçek, “Topal Osman” adlı kitabında Topal Osman Ağa’nın tehcir yaptığı iddiasına tamamen karşı çıkarak “Osman Ağa yakanı yakmış, keseni kesmiş, biçeni biçmiştir. Asla ve kat’a masum insanlara dokunmamıştır”  diyerek Toplum ve Bilim adlı derginin 43. – 44. Sayısında yayınlanmış Pontos Meselesi adlı yazısındaki iddiaları kitabına taşıyarak şunları yazmıştır;

eski-giresun.jpgStefanos Yerasimos’un anlattığına göre: Pontuslu Vasil Usta ve on adamı Türk hatlarını geçerek 1916 Haziran sonuna doğru Trabzon’a varır. Orada karşı casusluk teşkilatının şefi Albay Artatov’la buluşur ve 3 Temmuz’da bir Rus torpido gemisiyle Samsun yakınlarındaki Devrent limanına çıkarılır; kendisine Rus hattının gerisinde çeteler kurma görevi verilmiştir. Bölgede gizlenen Vasil Usta başta 1915′te jandarmalarca yıkılan köylerden kaçanlar olmak üzere 35 kişilik bir birlik kurar. Zamanla Rumlarla Ruslar arasında bir görüş ayrılığı ortaya çıkar; Rumlar hemen yapılacak müdahaleden, Ruslar ise Türk ordularının uzun dönemde oyalanmasından yanadır. Eylül ayına kadar bölgede sürekli çatışma halinde olan ve Rusların müdahalesini bekleyen Vasil Usta bu müdahale gerçekleşmeyince onu oyaladıklarından endişe eder ve en sonunda 24 Eylül’de büyük bir darbe indirmeye karar verir. 80 adamıyla hem bir cezalandırma eylemi hem de Rusları etkilemeyi amaçlayan bir eylem tasarladığı bir harekât başlatır. Vasil Usta ve adamları Türk köylerinden geçerken Rumlara eziyet ettikleri varsayılan insanları öldürüp evlerini yakarlar. Vasil Usta jandarmaya saldırma cüretinde bulunur. Sonunda Ordu yakınlarında askerlerle yapılan bir meydan muharebesinin ardından Vasil Usta ve 9 adamı 18 Ekim’de Trabzon’a sığınırlar; Vasil Usta savaşın sonuna kadar orada kalır.

Stefanos Yerasimos Türklerin bu olaya tepkisinin iki türlü olduğunu söylüyor: Türk çetelerinin giriştikleri karşı saldırılar ve sürgün.

Bunlardan birincisi daha çok yerel kuvvetlerin eseri gibi görünmektedir. Müslümanlar arasında da Hristiyanlar kadar asker kaçağı vardır ve İttihat ve Terakki Partisi’ne bağlı eşraf, partinin milliyetçi ilkelerini uygulamaya koymaya hazırdır. Türk çeteleri arasında en ünlüsü Topal Osman’ınkidir, ancak Yunan kaynaklarındaki tanıklıklara göre onun Tirebolu ve Giresun yöresindeki Rum köylerine yaptığı ilk saldırıların 1916 Kasımı’nda gerçekleştiğine bakılırsa, bunlar Vasil Usta’nın eylemlerinden sonraya rastlar.

Kimileri Topal Osman Ağa’nın Ermeni ve Rumları katlettiğini söylerken kimileri de Osman Ağa’nın yakanı yaktığını, keseni kestiğini, biçeni biçtiğini ve asla ve kat’a masum insanlara dokunmadığını söylemiştir.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6264 defa okunmuştur
Milis Yarb. gazi Topal Osman aga
Esref Bodur
Sayin yazar ulusal kahramanlarimiza saldirilar yeni degildir, sizde bunlardan birisi oluyorsunuz. Bakiniz Osman aga'yi Catli, veli Kucuk gibileriyle benzetip onu uclara dogru itmissiniz. Giresun'da butun vatan severler aralarinda gorus farklari olsa bile Kahraman Topal Osman Aga'da birlesirler. Dun oglunun askere gitmemesi icin bedel yatiran bir baba bulunuyordu. Ogul yatirilan bedeli geri alarak Balkan savasina katiliyor. Tarih, askere gitmemek icin curuk raporu alan basbakan oglunu nasil hatirliyacagini tahmin bile edemiyorum. Babasinin yatirdigi bedeli geri alip, Balkan savasina katilip bacagindan yaralanan Osman'i, tarih gazi yarbay Topal Osman yaparak, onun kani ile cumhuriyetin ve devrimlerin temellerine koyulan harci yapmisdir. Yarbay Topal Osman'in Pontuscu'larla girisdigi savasdan dolayi tarih yeniden yazilmisdir. 19 mayis 1919 da, bu nedenlerden dolayi Ataturk Samsun'a cikmisdir. Sizin ve sizin gibi dusunenlerin uzuldugu taraf burasi olmustur.
11 Şubat 2012 Cumartesi 05:31
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
uydurma kaynaklarla yazilmis bu yazi
sahin
Topal osmanin cahilliginden bahsedenler vatanin her yeri isgal altindayken onlar neredeydi. Topal Osmanin yardima ihtiyaci yoktu. Hem annesi hem babasi tarafindan zengindir. Rumlara ait arazileri kendi yakinlarina verildigini soyleyenlere, simdi gelsinler baksinlar Giresunda topal Osmanin akrabalari ne kadar zengin olduklarina, yani dedikleri gibi mal ve mulkleri yok. Topal Osmanin yaninda olan adamlarindan cok tanidiklarim vardi. Mali durumu iyi olanina rastlamadim. Lutfen iskembeden sallamayin. Bu yaziyi yazan yazarin dedesi ne yapmis o zamanlarda arastirmak lazim.
09 Şubat 2012 Perşembe 17:07
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Dikkat
Sabri Başar
Bu kadar yazı yazıp aklınız sıra yorum yapıyorsunuz at gözlükleri ile, Hadi bakalım, Bu yazdıkalrını tarihi belgelere dayandırın.. Arkadaş ne islam sevdasıymış bitmek bilmedi.. Bu Ülkede geçmişe olmuşa bitmişe yorduğunuz zekayı kuran-ı kerim üzerine Yorsa idiniz, Bugün Belki hakikatli bir imana sahip olabilirdiniz. (ki kimsenin imanını sorgulamak bana düşmez, Zİra iftira atmış kadar günah işlemiş olurum sizin yukardaki yazıda yaptığınız gibi....) Amacınız ne? Popüler olmak mı? Yoksa ezik misiniz?; Hayatta hiç onore olamadınız mı? Eğer öyle ise size çok iyi yazar olduğunuzu söyleyeyimde tarihe tarihsel şahsiyetlere giydirmeyi bırakın lütfen... Arkadaş topal osman cani, Atatürk gaddar, Ali şükrü bey melek... yazık size yazık...
04 Şubat 2012 Cumartesi 17:46
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri