Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Uğraş Dur Türkiyem..!

24.11.2009 00:16

Uğraş Dur Türkiyem..!

Geçenlerde fevkalade ağır bir başağrısı çektim. Hayatım boyunca böyle bir ağrıya muzdarip olmamıştım. Ne uyuyabiliyordum ne de içtiğim ağrı kesiciler etkisini gösteriyordu.

Ben böyle ağrılar içinde kıvranırken 8 yaşımdaki kızım da bana karşı farklı davranmaya başladı. Su istiyorum ondan benden kaçıyordu, yanına yaklaşmak istiyorum yine benden kaçıyordu. Sorduğumda da aldığım cevap beni şaşırttı; “Baba sen domuz gribi olabilirsin, onun için kaçıyorum.

Bu illet için halk o kadar korkutulmuş ki, ufacık çocuk bile en ufak şüpheden kaçar olmuştu.

Bu olayın ertesi günü de tanıdık bir teyze yolda yürürken önümü kesti ve bana korkulu gözlerle bakarak;

-          Evladım sen hastanede çalışıyorsun, iyi bilirsin. Bu domuz gribi aşısı olalım mı, dedi. Ben de böyle bir soruyla karşı karşıya kaldığım için şaştım.

Gerçi kendim sağlık sektöründe çalışmış olmama rağmen hâlâ şüpheler içindeyim. Bunun için de teyzeme doyurucu bir cevap veremedim. Sadece “ben yaptırmadım ama sana da yaptırma demiyorum, sana kalmış” diyebildim.

Bizim Türkiye gerçeği; önce halka korku salıyorsun daha sonra da halk bilgi karmaşası yaşıyor. Kime inanacağını, ne yapacağını bilemiyor. Büyük bir güvensizlik gidiyor.

Hükümet bile bu konuda ortak bir nokta bulamadı. Kimi aşı oldu, kimi de olmadı. Şu an bu hastalık için kimin ne yaptığı belli değil.

Geçenlerde çalıştığım hastanede domuz gribi ile ilgili olarak bize bilgiler verdiler. Sağ olsun Doktor Hanım, bizi bu konuda çok güzel bilgilendirdi. Ama bilgilerin içinde en çok dikkatimi çeken de “toplum içine girilmemesi, girilecekse kişilerle arada 1 metre mesafe olması, eğer 1 metreden yakın duracaksak mutlaka maske takılması gerektiği, bol bol ellerimizi yıkamamız gerektiği”ni söylemesiydi.

Aslında yapılması gereken de bu. Eğer ortada bir enfeksiyon varsa bu enfeksiyondan korunmanın yolu nefes temasına dikkat etmek ve temizliğe riayet etmek gerekir. Zaten dinimiz de kişilerle öpüşmeyi, koklaşmayı yasaklamış ve temizliğe çok önem vermiştir.

Her televizyonun ayrı bir konu uzmanı var ve her konu uzmanından da farklı yaklaşımlar var. Onun için halk kimin doğru söylediğini bilemiyor.

Ne demişler ağzı olan konuşuyor.

Kimisi aşıların yan etkisi var diyor.

Kimisi de faydası var.

O yetmiyormuş gibi şimdi de “aşılar Bakanlığın elinde kalmış, onun için de herkese aşı vurdurmak istiyor” iddiaları dolaşıyor.

Sonuçta bu işte elimizde patladı.

Birileri mikrobu icat ediyor.

Uğraş dur benim Bakanım,

Uğraş dur Doktorlarım.

Uğraş dur yetkili uzmanlarım.

Sen de uğraş dur Sayın Vatandaşım.

Ne de olsa vatandaş her şeyde konu mankeni.

Sağlık konusu da olsa.

Tek uğraşmayan da bu aşıyı bize satanlar yabancı firmalar.

Uğraşmadan tıkır tıkır paralarını alıyorlar zaten.

Bir de ne demişlerdi saygıdeğer büyüklerimiz?

Yerli Malı, Yurdun Malı. Herkes Bunu Kullanmalı.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5128 defa okunmuştur
bende gribim ve her sene oluyorum.
mustafa okutan
bence her sene dünyada bir grip nüksediyor. ve bu yıl bu grip fazla abartıldı. önceliklede ölüm sayıları verilerek. düşünüyorumda bu bir pazarlama tekniği olmasın.her hastalıktan kaç kişi öldüğünü neden duyurmuyorlar mesala bugün kanserden türkiyede kaç kişi öldü..
27 Kasım 2009 Cuma 10:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
fatullah gribi
ahmet koşar
bence türkiyede domuz giribinden daha etkili fetullah gribi var. her yere, askeriyeye, emniyet güçlerine, eğitime, özel şirketlerde gruplaşmalara her yere sızmış bir pislik grip. esas onları godesle temizlemek lazım.
26 Kasım 2009 Perşembe 23:25
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yemek
mert
seni yerler yerler seni ham yapar bu zilliler
26 Kasım 2009 Perşembe 17:03
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Geçmişler Olsun
yavuz
Yazın güzeldi dostum.Ayrıca çok geçmiş olsun komşum..
25 Kasım 2009 Çarşamba 18:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
...
zbb**
yerlı malı yurdun malı ama ınsanımız da bızım ınsanımz onlar ne olacak?? yetkılılerı sorumluluklarını bır kez daha hatırlamaya davet edıyrum...
24 Kasım 2009 Salı 12:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri