Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Demliyazılar

Vardır bunda da bir hayır!

Salı :

İnsan bazan neyle karşılaşacağını bilemiyor. Hiç ummadık durumlarda belki kendisine ters gelen ama daha sonra  onun için de hâyırlı olacak olaylarla karşı karşıya kalıyor. O an nefis denen soyut varlığın etkisinde kalıyor ve hatasını anlayamıyor. Asıl olan hiç ummadık durumlarda bile insan kendini frenlemeli ve hırçın hareketlerde bulunmamalı.

İnsanın ömrü o kadar kısadır ki, din âlimlerinden birisinin deyişiyle insan ömrü üç gündür; “Dün, bugün ve yarın. Dün gitmiştir, yarının da geleceği mechuldür. İnsan bugüne bakmalıdır.” Aslında bugüne de bakmamak gerek. Çünkü çağımızda zaman o kadar hızlı işliyor ki, onun için bugünü değil şu anı değerlendirmek gerektir.

İnsan bu kısa ömrünü geçirirken hiçbir zaman dostlarını üzmemeli. Hatta dostları üzse bile onu hoşgörüyle karşılamalıdır. Hz. İsa Peygamber ne güzel buyurmuşlardır; “senin yanağına tokat atana diğer yanağını çevir.” Ancak, bu demek değildir ki, insan saf ve enayi yerine konulsun. Çünkü Müslüman bir delikten iki kere sokulmaz. Onun için itidalli olmak gerekir.

Geçenlerde elektronik posta kutuma bir yazı gelmişti. Bu yazı insanın ömründe ne sürprizlerle karşılaşacağını gösteriyor. Biraz mistik, biraz da mizahi olan bu yazıyla sizleri baş başa bırakıyorum;

…

Zamanın birinde bir padişah vezirini yanından ayırmaz. Onun özellikle olumsuz ve kötü bilinen olayların ardından “vardır bunda da bir hâyır” deyişini gülücüklerle ödüllendirir. Bir gün birlikte ava giderler. Padişah tam ateş ettiği anda silahın namlusu ve sol elinin üç parmağı yerinden kopar. Acı içinde vezirinden yardım ister. Vezir gerekeni yapar, yürekten üzülür ama “vardır bunda da bir hâyır” demekten kendini alamaz. Vezir bunu içtenlikle de söylese padişah can acısı ile vezirini azleder ve zindana arttırır.

Aradan zaman geçer. Padişah yeni veziri ile ava gider. Yollarını kaybederler ve yamyamların tuzağına düşerler. Padişah dışında herkesi yamyamlar yer.

Kendi kurtuluşuna üzüleceğini mi, sevineceğin mi bilemez padişah. Araştırdığında yamyamların yiyecek sıkıntısı olmadıkça bir organı kesik insanlara dokunmadığını öğrenir. Parmakların eksik olması hayatını kurtarmıştır. Hemen eski vezirinin söylediklerini hatırlar, çok kızdığı bir olayın sonundaki hâyrı görür. Vezirinden helâllik ister. Ne isterse yapacağını söyler.”Vardır bunda da bir hâyır.”

Padişah yine hiddetlenmeye başlar; “Neresinde bunun hâyır, yıllardır hapiste kaldın” der. Vezir; “Padişahım beni cezalandırıp içeri atmasaydınız, ben de sizinle birlikte ava gidecektim ve beni de yamyamlar yemiş olacaktı” der.

Eleştiri ve önerileriniz için;

cezmikoc@mynet.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 24750 defa okunmuştur
hayırsız
tek taraflı hayır hayır değildir
vezirin zindana atılması bu onun için hayıra vesile olmuş ya yeni vezir için?biri için hayırlı olan bir başkası için şer ise...o işte hiçbirşekilde hayır yoktur.. hersey dediğiniz zaman.bu herşeyi kapsadığı anlamına gelir...hic bir insan ölümünde yoktur bir hayır...ve ülkemizde yıllardır insanlar ölüyor...öyle basit öyle saf öyle gereksiz sebebsiz anlayamadığım nedenlerden dolayı....bunda varmdır bir hayır..hocam..vardır illa bir hayır diyebilirmiyiz..hayır ben diyemem...
23 Aralık 2012 Pazar 12:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Çaresizlik tuzağına düşme herzaman bir umut ışığı olduğunu da aklından ç
kartanesi
Bazen bizim için hayır dediğimiz şer Şer dediğimizde hayır olabilir. Yaşam sürecimizde bazen iyi bazende çok kötü dediğimiz zamanlar geçirmişizdir. Hep mi ben Allahım deriz ya . Aslında Elhamdülillah Rabbim Beni seviyorsun Rabbim seni unutmayayım diye beni böyle bir sınavdan geçirdin. hangimiz diyebiliyoruz? Hemen isyan hemen serzeniş sonundaki Rabbimin bizim için mükafatını hiç düşünmüyoruz. görmüyoruz. Demek ki o yaşadığımız felaket diye adlandırdığımız olay bizim için bir hayır olabiliyor. yaşadığımız her olaydan bir ders çıkaralım ve her olayın hayır ve iyi tarafını görmeyi deneyelim. en azından bu elimizden gelir herhalde. Unutmayalım ki başımıza ne gelirsen gelsin . Muhakkat Rabbim bizi en kötüsünden kurtarmıştır. Elhamdülillah demeyi unutmayalım inşallah. Yaşadığımız sınavların sonunda da: Rabbimin bize Sevgili Peygamberimize ümmet olma lütfu ve Cennet vadediyor. bundan daha büyük hayır olur mu? inşallah dünyada verdiği o eşsiz niğmetleri söylemiyorum bile her yanı
21 Mart 2011 Pazartesi 21:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
HER ŞEYDE BİR HAYIR VARDIR
BURCU PALAVUZ
GÜZEL İÇERİKLİ GÜZEL BİR YAZI BENCE DE HERŞEYDE BİR HAYIR VARDIR BU YAZIYI BULUP OKUMAM GİBİ YÖNLENDİRİLMEM GİBİ;)
03 Kasım 2008 Pazartesi 14:57
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Ne Hayır
Ben Diyorum Kİ
Var mıdır bunda da bir hayır...?
26 Ekim 2008 Pazar 08:26
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
herşey basirette biter
kardelen
Eğer insalar basiretli olarak bakabilirlerse yaşadıkları herşeyde bi hayrın olduğunu görürler aslında evet bu karmaşanaın içinde güzel bi konuya değinip insanların nefes almasını sağladığınız için teşekkürler
24 Ekim 2008 Cuma 10:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri