Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dilek SOYSAL

DERSİMİZ ATATÜRK -1-

28 Temmuz 2012 Cumartesi

 

“Karanlıktan aydınlığa”

 

İnsanlık tarihi, mutlu bir dünya arayışının serüvenini anlatmıştır hep…

Tarihin hangi aşamasında olursa olsun, ne zaman ki, ürettiklerini paylaşamayan, ortak aklı işletemeyen, kendi kendini yönetemeyen, gül yerine dikeni öngören, mazlumların sırtından zalimler türeten dünya, isyanlar ve savaşlarla kabaran iştahlara ev sahipliği yaparak, insanlığın mezarlığı haline gelmiştir..

Tüm bu felaketlerinden uzaklaşacağı adeta mutlu bir dünya kurma hayaline kaçışın adı olan “arayışında” zaman zaman “büyük akıllarla” buluşan insanoğlu, onların öncülüğünde kurtuluşa ulaşmıştır.

İnsanlığın, yolunun üzerinde çakıştığı işte bu “büyük akıllar” Peygamberler olmuş, ait olduğu insan topluluklarına doğruyu anlatarak/göstererek, yerinde bir deyimle insan olma erdemine zirve yaptırarak felaha ulaştırmış..

Çağlar açıp çağlar kapatan Fatih Sultan Mehmed olmuş, dört kıtaya adalet ve insanlık götürmüştür..

“Bilge”ler olmuş zaman zaman..Önceki toplumların önderlerinin doğrularını taşımış/anlatmışlar insanlığa..

Bazen de  asker olmuş, siyaset adamı olmuş, yorgun düşerek yıkılmaya yüz tutmuş imparatorluklarının en buhranlı dönemlerinde bir tomurcuk misali filiz vererek milletine umut ışığı olmuş,  milletinin yeniden dirilişine öncü olmuş…

İşte “soyadını” milletinin verdiği Mustafa Kemal Atatürk’te hiç kuşku yok ki, bu “büyük akıllardan” biridir..

İnsanlık tarihinin milletlerini “karanlıktan aydınlığa” ulaştıran önderlerinden biri olarak milletinin kalbinde ve dünya tarihinin altın sayfalarında müstesna bir yeri olan Mustafa Kemal Atatürk’ü özgün şekliyle anlamak, önce Türkiye’den dünyaya değil, dünyadan Türkiye’ye bakmakla mümkündür.. Çağdaşları arasında, milletinin muassır medeniyet seviyesine ulaşmasını isteyen tek lider,tek önderdir "O"...

Anladım ki, çağdaşları halkları üzerinde  krallıklarını, diktatörlüklerini kurmaya çalışırlarken, büyük bir evrensel bakışla, Cumhuriyeti ilan ederek, bugünkü demokrasi ve özgürlük ortamına kavuşmasını sağladığı  insanımız,  O’nu, deyim yerindeyse kulaktan dolma bilgi ve anlatılarla eksik ve yanlış tanıyor ve tanımlıyor.. Yada ufku dar bakışların etkisiyle tanımak/tanımlamak istemiyor…

Saygıdeğer Habername sitesinin bana ayırdığı bu köşeden bu giriş yazısıyla birlikte “DERSİMİZ ATATÜRK” başlığıyla O Büyük Önder’in tüm yönleriyle insanına ve dünyaya bakışını sizlerle paylaşacağım..

Her ne sebeple olursa olsun, milletimizin “yüksek değeri” olan şahsiyetin, bozduğu örümcek ağlarının ve yıktığı din dışı hurafe tabularının yeniden örülmesine müsaade etmeyecek olan yine aydınlık gençler ve Atasına saygıyı esirgemeyen milletin kendisi olacaktır..Böyle olmuştur..Bundan sonra da böyle olacaktır..

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4840 defa okunmuştur
HEPİMİZ SENİNLE
Derya ERDAL
Dilek hanım tüm yazılarınızı okudum ve bir kadın olarak çok da gururlandım.aslında facebook tan yazacaktım ama baktım ki her yerden acayip bir saldırı içindesiniz dedim en iyisi burdan yazayım neme lazım bana da saldırırlar da.Yazılarınızın yalın ve anlamlı dili beni etkiledi sizi tebrik etmek istedim.Yazı başlığı çok güzel çünkü bizim insanımıza bu yorumlardan sonra tekrar ders vermek gerektiğini anladım.HEPİMİZ BİRER ATATÜRKÜZ.O nun kutsal emaneti bu topraklarıda şeriate asla teslim etmiyeceğiz.sevgi ve saygılar size.
01 Ağustos 2012 Çarşamba 09:23
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
MİLLETİ
TÜRKİYE
ATATÜRK GENÇLERE GÜVENİRDİ.YUKARIDAKİ GENÇLİĞE HİTABESİNDE ONLARA SESLENİŞİNDE HERŞEYİ ANLATIYOR.YOLUN AYDINLIK OLSUN DİLEK HANIM.
30 Temmuz 2012 Pazartesi 10:14
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
MİLLETİ
TÜRKİYE
DİLEK HANIM ÇOK DOĞRU VE ASİL BİR YOLDASINIZ.ALLAH YOLUNUZU DEVAMLI KILSIN.BU MİLLET ATATÜRK'E ÇOK ŞEY BORÇLU.ONUN ETRAFINDAKİLERİN YAPTIKLARI BİR KAÇ HATANIN BEDELİ ATATÜRK'E ÇIKARILAMAZ.O DÖNEM YAPILMASI GEREKENİN EN İYİSİNİ YAPMIŞTIR O.ONUNLA İLGİLİ BİLGİ YOKSUNLARI BİR GÜN SALDIRDIKLARI İÇİN MAHCUP VE PİŞMAN OLACAKLAR.
30 Temmuz 2012 Pazartesi 10:12
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
MİLLETİ
TÜRKİYE
Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr u zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir. Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asîl kanda, mevcuttur!
30 Temmuz 2012 Pazartesi 10:09
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
MİLLETİ
TÜRKİYE
Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden, mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler.
30 Temmuz 2012 Pazartesi 10:08
Beğendim (5)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri