Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dr. İbrahim ALTAN

BEN NEDEN ŞEHİTLERİN YANINDAYDIM?

10 Mayıs 2012 Perşembe

Arkadaşım Filistinli. Geçenlerde hemşehrileriyle birlikte İstanbul’a ziyarete geldi. Gezip dolaşırken Eyüp’ün en güzel mekânlarından birisi haline gelen Bahariye Mevlevihanesi’ne uğradık. Mevlevihane’den çok etkilendiler, sorular sordular, etrafı incelediler, tertip- düzen, temizlik ve sükûnet onları başka başka âlemlere aldı götürdü. Ben de dağarcığımdaki bilgileri onlarla paylaştım. Sevindiler, düşündüler, derinlere daldılar, ortak paydaları dile getirdiler.

Öğle namazını Mevlevihane’nin mescidinde eda ettik.  Mescidin sessizliği ve huzuru hepimizi içeride uzun süre tuttu. Derken bir arkadaşımız geçenlerde gece yatarken adeta ölüp dirildiğinden ve büyük bir tehlike atlattığından söz etti. Ben de bizim Orhan’ın anlattığı namazlarını tam vakit çıkarken kılan kişinin ölüm ve ahiret hayatı ile ilgili gördüğü rüyayı onlarla paylaştım. Filistinli arkadaşım adeta anahtar bekleyen bir kilit gibi kendi özeli ile ilgili bir duygusunu ve rüyasını paylaşmaya başladı:

“Şimdiye kadar hiç kimse ile paylaşmadığım, kendimle ilgili bir durumu size anlatmak istiyorum. Ülkemizdeki hayatın nasıl olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Zorluklar, sıkıntılar, savaşlar, ambargo, hemen yanı başımızda şehit olanlar, gündelik hayatın meşakkatlerini hep birlikte yaşıyoruz. Bu sıkıntılı hayat içerisinde ben sürekli olarak nasıl öleceğimi düşünürdüm. Ölümüm nasıl olacak, şehit olabilecek miyim yoksa hastalık sebebiyle veya trafik kazası ile ya da alelade bir ölümle mi bu dünyadan ayrılacağım? Yıllardır bu düşünce ile yaşar dururdum.

Yine böylesi düşünceler içerisindeyken bir gece rüyamda nasıl ölüp bu dünyadan ayrıldığımı gördüm; ölüm sebebim beyin kanamasıymış. Tabii böyle bir ölümle öldüğüm yani şehid olmadan bu dünyadan göçtüğüm için büyük üzüntü duydum. Düşünsenize sürekli mücadelelerin olduğu, savaşların eksik bulunmadığı bir yerde şehid olma fırsatını yakalayamadan bu dünyadan göçmüş gitmişim. Kıyamet kopmuş herkes hesabını vermekle meşgulken beni doğrudan cennete koydular. Cennete girdiğimde ise beni şaşırtan bir durum ile karşılaştım. Zira beni cennette şehitlerin bulunduğu bölüme yerleştirdiler. Orada Filistin’den kendi mahallemden tanıdığım şehitlerle karşılaştım. Beni hepsi sevinçle, “Hoş geldin” diyerek karşıladılar. Tabii hala anlamakta zorluk çektiğimden, tanıdığım kişilerden birisine, “Ey filanca ben beyin kanamasından vefat ettiğimi biliyorum, şehit de olmadığım halde neden beni sizin yanınıza yerleştirdiler?” diye sordum.  O şehid bana biraz ilerimizde saf saf dizilmiş binlerce çocuğu göstererek, “Bak bu çocukları görüyor musun? Bunların hepsi şehidlerin çocukları, sen yıllardır onlara hizmet ettin, ihtiyaçlarını gidermek, sıkıntılarını ortadan kaldırmak, gözyaşlarını silmek ve baba hasretinden yanan yüreklerini serinletmek için geceni gündüzüne kattın. İşte senin cennette bizimle beraber olmanın, cennet yurduna yerleştirilmenin yegâne sebebi şehitlerin çocuklarına hizmetin oldu” dedi.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6062 defa okunmuştur
Allahım bizleri salih kullarınla birlikte haşreyle
N.D.Ü
Allahummahşurna fi zumretissalihin...Amin...
15 Mayıs 2012 Salı 16:53
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Velid
Halid
Ahır ve akıbetiniz şehitlerle birlikte olmak olsun...
10 Mayıs 2012 Perşembe 11:58
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ELHAMDÜLİLLAH
Teslime Nur
Allah razı olsun bu yazıyı paylaştığınız için.. Ağladım.. O kadar çok söyleyecek şey var ki Kur'an'dan, hadisten fakat hangisini zikredelim; bir şey bulamadım işte..zira, yapılanlar ortada.. Ne mutlu o hizmet ehline, ne mutlu şehitlere, ne mutlu ne mutlu bu güzellikleri işitip te yazanlara.. paylaşanlara..Allah razı olsun..
10 Mayıs 2012 Perşembe 09:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri