Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enise ZENT

TESETTÜR BEACH…

19 Temmuz 2009 Pazar

Yer; İstanbul’un yanı başında küçük bir tatil köyü. Son yıllarda İslami burjuvanın özellikle tatil için tercih ettiği şirin bir sahil köyü. Özellikle tercih ediliyor olmasının en büyük nedeni uzun yıllardır hanımlara özel plajı bünyesinde barındırıyor olması. Bu hanımlar plajının tarihi biraz eski. Daha önceki yıllarda köyün içinde olan bu yer, “askeri” müdahale sonucu bir süre kapatıldı. Daha sonra köyün çok dışında bir dağ yamacında tekrar faaliyete geçti. Tesettürlü hanımların denize rahatça girebilmeleri için aslında ideal bir uygulama.

Şimdilerde ise bu şirin belde de hanımlar plajı kendini aşmış durumda. Neden mi? Artık hanımların beach plajı var. Orta yerde alkolsüz barı, tam karşısında dans pisti tesettürlü hanımlara hizmet veriyor. Denizde ise durum içler acısı. Biraz açılınca iki adet sitenin tam ortasında kalıyorsunuz. Ve camdan bakan kişiler sizi rahatlıkla görebiliyorlar. Bizim hanımların tek tesellisi orada oturan kişilerin kendilerini tanımıyor olması olabilir.

Peki, kim bu tesettür beach plaja takılıp, sözde barda alkolsüz içkilerini yudumlayan, canı sıkılınca kendini ortaya atıp tabiri caizse “kurtlarını döken” hanım kardeşlerimiz. Aslında hepimiz onları biliyor ve tanıyoruz. Bu hanım kardeşlerimizde kaderi bizim gibi olanlardan. Bir zamanlar üniversite kapılarından çevrilen, pardesüsü ve başörtüsü uğruna mücadele eden, okul bahçelerinde oturan, slogan atan, tartaklanan ve belki gözaltına alınan kişiler. Veya onların ablaları, kardeşleri, arkadaşları.

Şimdilerde ise tüm bunlar unutulmuş. Etek boyları kısalmış. Pantolonlar daracık, üzerine giyilen tunikler kısaldıkça gömlek boyutuna gerilemiş, hatta daha ileri gidip dar pantolon üzeri body şekline bürünmüş. Müslüman hanımın simgesi eşarplar küçücük. Koskoca eşarp nasıl kuş olmuş anlam veremiyorum doğrusu. Üstelik eşarpların şekli şemali de değişmiş. Biliyorsunuz artık eşarplarımız da dünyaca ünlü modacıların ellerinden çıkıyor. Renklerinden desenlerinden gözünüzü alamıyorsunuz. Paparazzileri de var bu hanım kardeşlerimizin. Bir köşede oturup birbirlerinin güneş gözlüğü, saçı, başı ve hatta “estetikleri” hakkında dedikodu yaparken görebiliyorsunuz.

Nerede okul kapısından gözü yaşlı örtü uğruna ayrılan hanım kardeşlerimiz, nerede şimdilerdeki tesettür modası. Bize ne oldu demeyeceğim. Herkes aynı şeyi söylüyor ancak cevap yok. Üzerimizde oynanan oyunlar sonucuna ulaşıyor. Ve çok üzücü bir durumdayız. Taviz tavizi doğurdu. Müslüman Hanım kimliğini kaybetti. Kışları etekler diz üstüne çıkıyor altına çizmeler giyiliyor. Yazları durum daha içler acısı. Ne hallere düştük Allah’ım.

Gördükçe, izledikçe kahroluyorum. Bir gün kendi kızım da bu halde olacak diye çok korkuyorum. Allah bizleri de evlatlarımızı da ıslah etsin.


Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 9454 defa okunmuştur
Sapla samanı ayırmak lazım
Tülay Gökçimen
Enise Hanım, yazınızda anlatığınız başörtüsü kuş olmuş hanımları bir zamanlar başörtüsü sebebiyle göz altına dahi alınacak kadar şuurluyken birden şuursuz olmakla itham ediyorsunuz. Bu şekilde giyinen yani diz üstü giyinip üzerine örtü örten buna da tesettür diyen çoğunluğun, kültürel ve ahlaki yozlaşmanın ürünü olan bayanlar deseniz anlarım. Bir yanda inandığı gibi yaşamak isteyen, saçlarının bir telini bile göstermeden okumak isteyen ve bu yüzden okullarından kovulan,cop yiyen, işe alınmayan, alınsa bile görünmemezlikten gelinen, vasıfsız eleman muamelesi yapılan tesettürlüler diğer yanda ise tesettürün anlamını bilmeyen ve yahut bilen ama işine gelmeyen kısa etekli, uzun çizmeli,eli sigaralı, kaşı güzel gözü boyalılar… Bizim başımıza takmaya kıyamadığımız başörtüsünü bacaklarına bağlayanlar… Dar kotunun altına on santim topuk giyen ve tabanlarını vura vura yürüyenler… Lütfen sapla samanı ayırın ve tesettürden hicaptan uzak giyinenleri bir zamanlar böyleydiler diyerek itham etmeyin..
14 Mart 2011 Pazartesi 00:42
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
damdan düşenin halinden anlayan birini getirin bana
Şenerk
Merhabalar Çok doğru kardeşim. Ben Fethiyeliyim, bir gün annem ve teyzem romatizma için sıcak kum banyosu yapacağız dedi onları ücra bir deniz kıyısında ayaklarını sıcak kumda banyo yaptırıp döndük. Orada hayatım boyunca unutamayacağım, enterasan birşey oldu!!! Turistlerin Köpekleri vardı bizi görünce hep bir ağızadan havladılar, havladılar epeyde ardımızdan takip ettiler. onlarda bizdeki farkı fark olarak algıladılar. Diğerleri çıplak ve üstsüz bile olduğu için köpeklerin şikayeti yoktu, alışmışlardı o modaya!? Şimdi sizin plaj ve geçmişte yaşadıklarımızı unutanlara farkı fark gibi görüp taviz vermeden tek bir kişi kalsak bile doğru ve hak olan yolda devam etmeyi tavsiye ediyorum. Lutfen moda ve çıkar uğruna havlatmayın kendinize...
15 Kasım 2009 Pazar 08:12
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tebrik ederim
abdülkadir can derdiyok
ÇOK GÜZEL BENDE HARFİYEN KATILIYORUM
28 Eylül 2009 Pazartesi 16:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
örtünme değil aksesuar oldu artık onun adı
kader aral
ben hakkaten öyle aksesuar olarak örtüyü başına örtenlere buğz ediyorum yapmayın be gözünüzü seveyim dinde reform olmaz dizüstü etek caiz olmaz sadece saçları kapatan şaşaalı kumaş parçaları örtü baş örtüsü olmaz lütfen örtünmenin adabını terk etmeyin tamam dünyanın nimetlerinhden yararlanın ama dini değiştirmeyin be kardeşler neyse allah herkese hidayet versin
11 Ağustos 2009 Salı 14:33
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Aynen katiliyorum
B. Y.
Ben de bu manzaralari seyrediyorum ve aynen katiliyorum. Butun hassasiyetler yok oldu, kendimizi unuttuk. Bayanlar tesetturden mahrum, erkekler ahlaktan. Allah hepimizi islah etsin insallah.
11 Ağustos 2009 Salı 13:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri