Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fatih KAPLANDERE

ESKİ HAL MUHAL YA YENİ HAL YA İZMİHLAL

28.09.2017 14:11

                                                   ESKİ HAL MUHAL YA YENİ HAL YA İZMİHLAL

 

Son çeyrekte gelişen olaylara bakarsak dünya yeni bir düzen içine girmeye doğru koşar adımlarla gitmekte. Bu yeni oluşan dünya düzenin de, elinde teknik gücü ve olanlar kalabalık ta olsa karşılarındaki topluluklara galip geleceğe benziyor.

Ancak bunun yanında eski halini devam ettirmekte ısrarlı olan yapılar bu değişime ayak uydurmadıkları takdirde yıkılmaya mahkum olacaklar. Bu sebeple ya yeni hal ya izmihlale doğru yol alacaklar.

Bu eskiden de böyle olmamışmıydı?

Yeni gelişmeler kapalı toplumlar veya devletler belli zamanlar sonunda tarihteki yerlerini bir bir aldılar. Yeniliğe ve yeni fikirlere açık olan uluslar tarihi şekillendirmeye ve yön vermeye devam ettiler.

Son derece modern fikirlerle çok güçlü topluluklara hükmettiler, yönettiler. İstedikleri yönü verdiler. Toprak altı ve toprak üstü zenginliklerini sömürdüler. Kendilerine yakın veya kendi adamlarını toplulukların içine yerleştirerek onlardanmış gibi gösterip, kendi yönetimlerini kurdular.

Nerde çıkarları varsa oraya el attılar. Biten enerji, dünyada enerji yoğunluğu olan yerlere, yeni fikirler olmadı yeni durumlar üreterek girmelerine zemin hazırlattılar.

Bu da olmazsa çeşitli, bahaneler üretip koruma adı altında gelip oturdular.

Bu duruma uyanıp, silkinip kendine gelmeye çalışan toplumları ekonomik ve siyasal baskılarla kendilerine olan bağlılıklarını devam ettirmeye zorladılar.

Yeni gelişen dünya da bu duruma dur diyen çok az toplum yaşayabildi. Ya yok oldular, ya da prangaya mahkum oldular.

Ülkemizde ki 15 Temmuz’u tam bu şekilde görmek gerekiyor.

Ülkemiz bu duruma:

Eski Hal Muhal

Ya Yeni Hal Ya İzmihlal

Dedi.

Böyle çıktı yola.

Bu yüzden etrafımızda ki olayları bu şekilde algılarsak, bu şekilde anlamlandırmaya kalkarsak daha rahat algılar ve izah edebiliriz.

Hiçbir şey boşuna olmuyor, bunu böyle bilmek lazım.

Vesselam.

Kalın sağlıcakla.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1334 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri