Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fatma Ç. KABADAYI

ACEMİ DEDEKTİF

31 Mart 2010 Çarşamba

HİKAYE

ACEMİ DEDEKTİF (1 BÖLÜM)

 

İki gün önce söz vermişti arkadaşına, gazetelerini çalan kişiyi bulacaktı. Kendine güveniyordu. Bugün araştırmalarına başlayacaktı. Topu topu yirmi daire vardı şu apartmanda. İkisi kendi ve arkadaşı olduğuna göre şüpheli on sekiz daire vardı. Bir kaç güne kalmaz bulurdu suçluyu. Basitti bu iş.

Küçüklükten bu yana dedektifliğe ilgisi vardı. Belki de okuduğu çizgi romanların etkisinde kalmıştı. Bu tür filmleri hiç kaçırmaz, gazetede gördüğü olayların asıl nedenlerini bile günlerce zihninde çözümlemeye çalışırdı. Polis olmak istemiş fakat boyu yeterli olamamıştı, yoksa arşiv memuru olur muydu hiç?

Arkadaşı posta kutusuna bırakılan gazetelerinin yaklaşık iki haftadır eline geçmediğini söylediğinde bu görev için gönüllü araştırma yapacağını belirtmişti. Arkadaşı sevinmişti, böyle işleri kendisi asla takip edemezdi zaten. Hemen kabul etmişti.

Birkaç gün iş yerinden izin almıştı. Hırsızı bulunca işine hemen dönecekti. Bir kalem ve not defteri alarak koltuğuna oturdu. Önce verileri yazmalı, sonra işe başlamalıydı. Kaleminin arkasını ağzına alıp bir süre düşündü. Sonra yazmaya başladı:

“Apartmanda yirmi daire var, on sekizi şüpheli. Posta kutuları apartmanın girişinde. Her sabah bırakılan gazete, sahibinin eline ulaşmıyor, bu durumda posta kutusunun üzerine gazeteciye bir not bırakarak işe başlanacak.”

Hemen boş bir kâğıt alıp notu yazmaya başladı. Nota gazetenin eline ulaşmadığı ve gazeteyi bırakınca, sekiz numaralı dairenin ziline basılmasını istediğini yazmıştı.

Hemen gitti, notu arkadaşının posta kutusunun üzerine yapıştırdı. Cezmi’nin yüzü gülüyordu. Sanki epeyce yol kat etmiş gibi mutluydu. Dağıtıcı çocuk bir iki saate kadar gelecek, notu okuyacak, gazeteyi bırakınca da Cezmi’nin ziline basacaktı. Böylece Cezmi hemen iki kat aşağıya inip apartman girişinde gezinerek gazeteyi kimin aldığını tespit edebilecekti. Evine çıkıp kapısını açtı. Mutfağa gidip çay koydu ocağa. Akşamdan kalan bulaşık bardaklarını lavabonun içine toparladı, kahvaltı için sahanda yumurta yapacaktı kendisine. Tavaya biraz yağ döküp ocağı yaktı.

Kahvaltısını hazırlarken ve yaparken hep aynı soruyu soruyordu kendisine; “Gazeteleri kim alıyor?” Bu sorunun cevabını en kısa zamanda vereceğine inanıyordu Cezmi. Saatine baktı, bir saat geçmişti ama henüz zil çalmamıştı. Demek ki gazete dağıtıcısı gelmemişti daha. Bulaşıklarını yıkarken kapının vurulduğunu duydu, köpüklü ellerini iyice kirlenmiş mutfak havlusuna silerek hızlı adımlarla kapıyı açtı. Gelen alt komşu Fevzi Bey’di. Şaşkın bir yüz ifadesi ile komşusuna baktı.

“Cezmiciğim,” dedi komşusu, aşağıya bir not yazılmış, onu gördüm de…”

Cezmi gözlerini dikkatle açarak “Evet,” dedi.

“Gazeteci senin zile basıp gitse bile sen duyamazsın, ziller bir haftadır bozuk…”

 

Devamı var…

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4354 defa okunmuştur
dedektif
songül ural
hocam sizi tüm içtenliğimle kutluyorum allah sizin gibileri eksik etmesin ve başarılarınızın devamını temenni ederim saygılarımla...
20 Mayıs 2010 Perşembe 19:55
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
SoNsUz BaŞaRıLaR... :))
Süeda TAYLAL
sevgili arkadaşım,öncelikle seni tebrik ediyorum.her zaman ki gibi harikasın,hayatta herşeyin gönlünce olması dileğiyle...bol şanslar!!!
03 Nisan 2010 Cumartesi 17:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
TEBRİK
Gürhan GÜRSES
Sevgili hocam, yazılarınız beğenerek okuyorum.Bu siteye de yazılarınızla ayrı bir zarafet ve letafet katacağınızı umuyorum.Başarı dileklerimi yolluyorum size...
02 Nisan 2010 Cuma 15:00
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Kutlarım...
M.Karan
Sadece yazı yazma yeteneğini değil, hayatta başarılı olmaya dair azim ve hevesini de kutlarım...Değerli kardeşim görüşmek üzere.
01 Nisan 2010 Perşembe 10:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Benim Tanıdığım Fatma Çetin Kabadayı Yüreği ile Yazar
Emine Pişiren
Sevgili Fatma Çetin Kabadayı,Senelerdir yüreğinin özlerini, gönlündeki iklimleri, gerek şiir diliyle, gerekse nesirle, o hoş felsefi bakışınla bilgi havuzlarından, yüzlerce okura ve belleklerimize o nadide kaleminle akıttın.Şimdi seni bir gazetenin köşesinde yazar olarak görmek, beni nasıl mutlandırdı anlatamam. Başarılarının daim olsun, kaleminden esinler eksik olmasın can kalem dostum. KUTLARIM. Gazete sensiz eksikti zaten.Sevgi ve Işıkla. Emine Pişiren/Gazeteci-Editör-Şair ve Yazar
31 Mart 2010 Çarşamba 22:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri