Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fehmi KORU

CHP ve çarşaflı kadınlar

18 Kasım 2008 Salı

Ne oluyoruz? CHP renk mi değiştiriyor gerçekten?

Bu hafta sonu CHP'nin ilçe kongrelerinde daha önce pek görülmemiş bir olay yaşandı: CHP lideri Deniz Baykal partisine katılanlara altı oklu rozet taktı. Rozetin kendisi veya rozeti takanın kimliğiyle ilgili değildi 'pek görülmemiş olay'; rozet takılanlardan bazısının görüntüsüydü. Baykal bir grup çarşaflı hanıma taktı partisinin altı oklu rozetini...

Taktıktan sonra da, etrafına, “Artık muhafazakâr vatandaşlarımız da partimizi desteklenebilir buluyorlar” açıklamasını yaptı. Bir yerde okudum, “İnsanların ne giydiği ve nasıl göründüğü değil, ne düşündüğü önemli bizim için” de demiş CHP lideri...

Sanırsınız ki, dünyanın en özgürlükçü partisinin lideri var karşımızda...

Oysa Meclis'in kendi içerisinden bir cumhurbaşkanı çıkarmasını -adayın eşi başörtülü diye- engellemeye çalışan, üniversitelerde sürdürülen yasağı sona erdirmeyi amaçlayan anayasa değişikliğini mahkemeye götürüp iptal ettiren partidir CHP...

Yakın zamanlara kadar sürdürdüğü politikalara ve liderlerinin söylemine bakıldığında, insanların ne düşündüğünden çok ne giydiğiyle ilgilendiği ileri sürülebilir CHP'nin... CHP'nin 'başörtüsü/türban' ile tanışmadan çarşafa geçmesi çok manidar gerçekten...

Şundan dolayı manidar: 'Başörtüsü/türban', hiç değilse Türkiye ölçeğinde, okumuş-yazmış genç kızlarla ilgili bir sorun; başını örten kızlar üniversiteye alınmadıkları için... Muhafazakârın okumuş-yazmışından hoşlanmıyor olabilir mi CHP?

Etrafta çarşaflı kadınlar görünüyor da, CHP'yi tercih ettiğini belli eden 'muhafazakâr' denilebilecek erkekler ile okumuş-yazmış muhafazakâr kadınlar ortalıkta henüz yok.

Seçime gidilen ortamlarda CHP bunu hep yapıyor. Birkaç seçim önce de, Deniz Baykal'ın CHP'si, başörtülü kadınları kampanya afişlerinde kullanmıştı. Baraja takılıp Meclis dışı kaldıkları ve Baykal'ın genel başkanlığı terk etmek zorunda kaldığı seçimde miydi, yoksa bir öncekinde mi, tam hatırlamıyorum.

Çarşaflı kadınların yakasına rozet takmak da bir ilerleme elbette, fakat bu yeni yaklaşımı özgürlük alanını genişletme amaçlı başka jestlerle desteklemedikçe tek bir fotoğraftan fazla medet ummamak gerekir. Bu tür yaklaşımlar, sağlam teorik kabullerle içselleştirilmeden partililere dayatılırsa, daha önce de yaşandığı gibi, yeni söylemin câzibesine kapılanlardan daha fazla küskünler yaratabilir.

Bu tür konuları hafife almaya gelmez.

Aslında CHP'nin muhafazakâr seçmenin de oy verebileceği bir 'iktidar alternatifi' haline dönüşmesi herkesin yararına; en fazla da oyu yüzde 20'lerde tıkanmış görünen CHP'nin yararına... Bunu sağlamak için CHP'nin bilinen kimliğini terk etmesi gerekmiyor; o kimliği korurken içini çağdaşlığın gerekleriyle -en başta demokrasi ile- doldurması yeterli... ABD'de Barack Obama'nın açtığı yol buydu; bizde de aynı yola yeni yolcular aranıyor.

Tek parti döneminin kaba lâiklik anlayışına saplanıp kalmış görünen CHP, 'ılımlı lâik' diye özetlenebilecek yeni bir kimliğe kavuşabilir mi? Kendisi kavuşsa bile başkalarını değiştiğine inandırabilir mi?

Çarşaflı kadınlarla verilen fotoğrafı, başörtülü üniversitelilerle zengileştirmenin bir yolunu mutlaka bulmalıdır CHP.

Bu yazı toplam 4398 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri