Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fehmi KORU

İçimdeki o incecik tel

29 Eylül 2010 Çarşamba

Kimse üzerine alınmasın, burada kendi görüşümü yazıyorum: Siyasetçilerin ağzından 'başörtüsü' veya 'türban' ile birlikte 'yasak' ve 'anayasa' sözcükleri çıktığını işittikçe içimde bir yerlerde incecik bir tel 'tınnn' diye ötüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Madrid'te bir İspanyol gazeteciye cevap olsun diye söylediklerini takiben MHP lideri Devlet Bahçeli'den gelen teklif içerisinde de geçiyordu aynı sözcükler ve benim içimde bir yerlerdeki o tel 'tınnn' diye o zaman da ötmüştü.

Sonrasını herkes biliyor: Ak Parti ve MHP çoğunluğunun 411 oyuyla gerçekleşen anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne götürdü CHP ve yüksek öğretim kurumlarında sürdürülen başörtüsü yasağını pekiştiren yeni bir karar çıkardı.

CHP'nin yeni lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Tamam, madem öyle istiyorsunuz, ben de 'türban' değil 'başörtüsü' diyeyim; tamam, onu yasak olmaktan birlikte çıkartalım" cümlesi içerisinde aynı sözcükleri kullandı önceki gün...

İçimdeki o incecik tel, ah o tel... Yine 'tınnn' diye öttü.

Tayyip Erdoğan iyi niyetli bir politikacı, kısa pantolonla girdiği 'politika' mesleğini sekiz yıldır başbakan olarak sürdürüyor, ama mesleğinin entrikalarına hâlâ akıl sır erdiremiyor. MHP lider kademesinden birinin, bir gece sofrasında, "Biz o anayasa değişikliğini Ak Parti'yi faka bastırıp Anayasa Mahkemesi'ne kapattırmak için destekledik" dediği iddiasını işitmemiş, işitmiş olsa da kulak vermemiş olabilir.

Politikada böyle ayak oyunları var halbuki; maalesef var...

Düne kadar direndiği, üç ay boyu 'Hayır' oyu verdirmek üzere ülkeyi ayağa kaldırdığı anayasa değişikliğine, CHP, şimdi gönlünü yatırmış görüntüsü veriyor. Hem de 'türban' konusunda. "Türban mı, hay hay, yasağa son verelim" diyor, hatta "Türban sözcüğü mü çıktı ağzımdan, tövbe tövbe, başörtüsü" diye günah bile çıkartıyor CHP lideri...

"Haydi değiştirelim" teklifine dünden hazır CHP... İçimdeki o incecik teli 'tınnn, tınnn' öttürerek...

Kusura bakmayın, madem kendi görüşümü yazıyorum, o halde hüküm cümlelerimi eklemeyi de unutmayayım: Sakın ha. Sakın. Artık başörtüsü, türban, yasak ve anayasa sözcüklerinin birarada geçtiği hiçbir cümleye kulak vermeyin. Kimin ağzından ve hangi niyetle çıkarsa çıksın. Geçen defa MHP anayasa değişikliği için eksik olan oyları tamamlamış, CHP de konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürmüştü; bu defa eksiği tamamlamaya CHP gönüllü görünüyor...

Meclis'te konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürecek yeterli sayıda milletvekili nasıl olsa bulunur.

Çok mu 'kuşkucu' görünüyorum. Öyleyim. 1980'lerin sonunda ANAP iki kez denediğinde daha az kuşkucuydum, içimdeki o telin dışarıdan bile duyulan 'tınnn'lamasını fazla umursamamıştım. Ancak o gün bugündür bu konu ne zaman gündeme gelse içimden gelen sesi önemsiyorum.

En son girişimin ardından neler yaşandığını hatırlatmam gerekiyor mu, bilmem: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Ak Parti'yi kapatma kararı talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda başörtüsü yasağını kaldırma girişimi üzerinden 'lâikliğe aykırı odak haline dönüşme' gerekçesini kullanmıştı; Anayasa Mahkemesi Ak Parti'yi kapatmadı, ama 'odak' iddiasını daha çok 'başörtüsü-türban' gerekçesi yüzünden geçerli saydı.

Bu yazı toplam 2412 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri