Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Furkan KUTLUYOL

Hoca efendiye Çağrımdır.

07 Temmuz 2013 Pazar

Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, takdir edersiniz veya etmezsiniz, benimsersiniz veya benimsemezsiniz ama şunu kabul etmek gerekir ki dünyanın dört bir yanında açmış olduğu Türk okullarıyla,Türkçe olimpiyatlarıyla, Dinler arası diyalog projesiyle, medya gücüyle halkın gönlünde taht kurmuş Fethullah Gülen hoca efendi var karşımızda.

 
Okyanus ötelerinden kıvrak zekası ve otoriter yapısıyla cemaatine yön veren ve yöneten bir lider.
 
Bu kadar önemli bir misyonu yüklenmiş bir hoca efendiden haliyle büyük beklentiler olur.
 
Benimde bir yazar olarak hoca efendiden bazı beklentilerim var.
 
Başta zalim ve zorba diktatörleri devirerek büyük bir umut bahşeden "Arap Baharı" süreci, gittikçe amacından saparak ve kontrolden çıkarak tehlikeli boyutlara varmaktadır.
 
Özgürlük ve İslami mücadele direnişlerini bir kenara bırakan Müslüman halklar, içinden çıkılmayacak olan mezhep bataklığına doğru sürüklenmektedir.
 
Şii Müslümanların, Sünni Müslümanların camilerini bombaladığı. Sünni Müslümanların, Şii Müslümanların camisini bombaladığı korkunç bir tablo.
 
Irak,Afganistan,Pakistan ve Suriye'den her gün gelen bombalama haberleri....
 
Kardeşin kardeşi kafir ilan ettiği, kin ve nefret tohumlarının ekildiği İslam coğrafyası.
 
Bilmem bu sinsi ve hain oyunun farkında mısınız ?
 
Acaba Fethullah Gülen hoca efendi bu olup bitenlerden haberdar mıdır ?
 
Hemen hemen her ülkede okulları olan ve temsilcilikleri olan hoca efendinin bu olup bitenlerden haberdar olmaması herhalde mümkün değildir.
 
Peki acaba hoca efendi bu olup bitenlere karşı neden duyarsız ?
 
Bence hoca efendi kendisine yüklenmiş olan misyonun gereğini yerine getirmelidir.İslam coğrafyasında akan kardeş  kanına acil bir çözüm getirmelidir.
 
Mesela "Dinler Arası Diyalog" projesini askıya alıp yerine "Mezhepler Arası Diyalog" projesini oluşturmalıdır.
 
Sünni bir alim olarak, Şii kanaat ve din adamlarıyla bir araya gelip akan bu kanı durdurmalıdır.
 
Aynı inancı paylaştığınız,aynı kitaba inandığınız,aynı peygambere iman ettiğiniz başka mezhebe mensup din adamlarıyla bir araya gelmek, gayr-i Müslim din adamlarıyla bir araya gelmekten daha kolaydır.
 
Belki itikadı olarak anlaşamayabilirsiniz ama sizi ortak paydada buluşturacak başka değerlere başvurabilirsiniz.
 
Evet acizane bir yazar olarak buradan Fethullah Gülen hoca efendiden bu yönde bir beklentim ve çağrım var.
 
Acaba çok mu şey istedim ?
 
furkan_kutluyol@hotmail.com
 
Furkan Kutluyol / habername.com
Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5892 defa okunmuştur
Müminler kardeştir
osman
"VE ESLİHUU BEYNE EHAVAEYKÜM..." Bu gerçekler ortada. Fakat bu gerçeklerin yanında müslümanlar arasındaki birlik, onların arasındaki kardeşlik daha önemli daha önceliklidir. Çünkü mü'minler yukarıdaki birlikteliğe ek olarak Allah tarafından kardeş olarak ilan edilmişlerdir.(innemel mü'minunune ihvetün) Yine yüce Allah(CC) ve O'nun Resülü, (SAV) mü'minlerin arasını düzeltmenin ibadet hükmünde olduğunu apaçık bir şekilde bildiriyor. Peygamberimiz (sav) ömründe tek bir kere ayakta bevletmiş. Bunun nedeni ise, iki müslümanın arasını bulmak için uğraşırken çok daralması imiş. Bu nedenlerle dünyayı islah etmek çok güzel, pek yerinde bir davranış iken, Müminlerin arasını düzeltmek, müslüman devletlerin arasını bulmak, müslüman cemaatleri birbirine yakınlaştırmaya çalışmak daha öncelikli daha önemlidir. Bizler,küsleri barıştırmayı, insanların arasını düzeltmeyi cihad olarak kabul eden bir dinin mensuplarıyız.
09 Temmuz 2013 Salı 05:37
Beğendim (3)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri