Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülsen NURDOĞAN

İDEAL YOL, ES'AD COŞAN

12 Haziran 2013 Çarşamba

Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden

Eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak

Ve bir zaman bakacaksın semaya, ağlayarak...

 

Ahmet Haşim'in Merdiven şiirinin en etkileyici bölümü..

 

Şair bu dizelerde neyi anlatmak istedi, hepimizce meçhûl. Zira yazarın ve şairin yazdıklarının iki yüzü vardır ve o bir yüzü sadece şaire dönüktür.

 

Rahmetullahi aleyh Prof. Dr. M. Es'ad Coşan, İDEAL YOL olarak bastırılan Başmakalelerinin ilkinde bu şiirden bahsetmiş. Bu arada hocamızın ismini yazarken, Es'ad taki ayraca hep dikkat ederim. Hocaefendi isminin teleffuzunu zikrederken bu ayrıntıya değinmiş, Esed Değil, orda bir ayn var; Es'ad demişti. Esed arslan demektir, Es'ad ise saadet, çok mutlu anlamına gelir, derdi.

 

Düşünmüşümdür ki şu zalim Beşşar Esed'ten ötürü belki de hocamız isminin telaffuzu üzerinde durmuş, isminin doğru zikredilmesini, ordaki ayn harfinin belirtilmesi gerektiğini söylemiştir. Fakat arapça olan bu isimler türkçe olarak söylenirken bu ince farklar bilinmiyor. O yüzden böyle bir ayraç hocamızın ismine ait manayı tam hissettiriyor bence..

 

Es'ad Coşan hocaefendi Suudi Arabistan devletinden bahsederken de ordaki Arap lafzını kaldırır Suud hükümeti derdi. Bunu böyle söylemesinin sebebini de, Peygamber Efendimiz sallallahü aleyhi vesellem'in soyu olan Arap kavmine hürmetine bağlardım. Suud hükümetinin İslam dinine aykırı tavırlarına hocamın  ince bir nezaketle protestosudur derdim..

 

Geçelim..

 

Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden; bu hayatı bir merdivenden çıkar gibi ağır ağır yaşayacaksın ve eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak.. olacak.. Ömrün sonunda sonbaharda yaprakların dökülüşü gibi yaşamış olduğun hayatın semeresini göreceksin, anlayacaksın, farkedeceksin. Ve koskoca ömür bittiiii!.. üzüleceksin, ağlayarak bakacaksın.

 

İnansalar da inanmasalar da Allah var, ahiret var, ahirette Allah'ın ince ince hesabı var. Akıllı bir insan bu gerçeği bilir ve hesabını veremeyeceği işler yapmaz. Çünki ahiretten geri dönüş yoktur. İşin kötüsü orda ölüp yok olma da yoktur. Amme suresinin en sonuncu ayeti:

 

Kafir azabı gördüğünde ''Ahh!.. Keşke toprak olaydım. '' Küntü türaba... diyecek. Hiç bir şeye yaramadı mülküm ,saltanatım. Ben burda yaptıklarımın karşılığı olarak ölmemek üzere sonsuz bir hayatla cehennem azabı çekeceğim, diyecek. '' Ah ne hasret o kullara!'' Yasin suresi.

 

Rahmetullahi aleyh Es'ad hocaefendi bu durumu şuna benzetir; yolun ortasına oturmuşsunuz ve ilerden bir tır gelmekte. Tır gittikçe yaklaşmakta. Ne yaparsınız, hemen kaldırıma atarsınız kendinizi. Çünki şakası yok, kalkmazsanız tırın altında kalır, ezilirsiniz...

 

Ahiret de muhakkak var, öldükten sonra dirileceksiniz muhakkak. Ve hiç kimsenin ettiği yanına kalmayacak. İyiliğin mükafatı ki sadece müslümanlara verilecek. Kafirin ise yaptığı hayırlar  hebaen mensura olacak, boşa gidecek. Çünki Allahın razı olmasının ilk şartı müslüman olmaktır. ''Ancak müslümanlar olarak ölünüz'' buyuruyor Hz. Muhammed aleyhisselam.

 

Ahmet Haşim ve şiiri; eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak, ve bir zaman bakacaksın semaya, ağlayarak..

 

Sular sarardı, yüzün perde perde solmakta

Kızıl havaları seyret ki akşam olmakta..

 

Es'ad Coşan hocaefendinin başmakalelerinden İdeal Yol'da bu şiire değinilmiş ve ömrün sonu hatırlatılmış..

 

Hocam, mürebbiim Es'ad Coşan Rahmetullahi aleyh.. Ben Kur'an'ın  ve sünnetin inceliklerine  onun anlatımıyla erdim. Elbette bilirdim, çocukluğumdan beridir Gazzali'nin kitaplarını okurdum., Yunus'un şiirlerini okurdum. Fakat kapsamlı olarak İslamı hocamdan dinleyip öğrendim. Akra radyosundaki sohbetlerinden. Fakat Es'ad hocamı ben hiç görmedim. Gazetedeki fotoğrafını bile sohbetini bir yıl kadar dinledikten sonra gördüm.

 

Hatta fotoğrafını ilk gördüğümde tepkim şu oldu; bu kadar güzel sözleri bu adam mı söylüyor?..  Sarıklı ve sakallı antipetisi farkına varmadan ruhumuza işlemiş ki, fotoğrafını itici bulmuştum. Hatta kendi kendime demiştim ki sözlerini duymadan önce fotoğrafını görseydim asla sohbetini dinlemezdim! Hocamın sözlerinde Türk edebiyatının güzelliğini aşikare seyrediyordum; hocam edipti, hocam zarifti, hocam sırf sohbetiyle bile güzel ahlakla müzeyyen biri olduğunu sergilemekteydi.

 

Ben Akradaki bu sohbetler kadar hadis ve ayetlerin lezzetini tattıran bir anlatıma daha rastlamamıştım. Ömrünün son senesinde Kur'an tefsirine başlamıştı radyoda. O saatte ben defterim kalemimle radyo başına kurulurdum. Kelimeciklerini irdeleyerek dinlenen bir sohbet, aldığım notlar üzerinde düzenli çalışma ile gün geldi Kur'an'ın  bile manalarını çözer gibi oldum. Hocam bana Kur'an Arapçasını bile öğretmiş dedim. Lakin ömrü yetmedi. Bakara suresi bile tamamlanamadı. Hocam ahirete irtihal etmeseydi hâlâ o Kur'an tefsirlerinin devamını dinliyor olacaktım..

 

Talebe olmak bir mekanda aynı anda bulunmak demek değilmiş. Bir sınıfta ders anlatan hocayı dinlemekle radyoda ders anlatan hocayı dinlemek arasında fark yok..

 

Es'ad Coşan hocamızı azıcık tanıyan biri bile onun hakkında ''samimi müslüman'' ifadesini kullanır. Bir arkadaşım anlatıyor, ''Antalya Elmalı'da oturuyordum. Birgün radyoyu karıştırırken bu Es'ad Hocaefendi'nin sohbetiymiş. Bu hoca  ne güzel anlatıyor, aynı bizim gibi'' dedim diyor. Ondan sonra hep dinlemeye başladım, diyor. Hiç tanımadığı bir insanın sohbetini, aynı bizim gibi, diye samimiyetle dinliyor. ''Aynı bizim gibi!''

Evet samimiyeti onu ilk defa dinleyene bile tesir ediyor. Çünki insanoğlunda öyle bir gönül vardır ki, doğruyu ve eğriyi bu gönül hemencecik farkeder. Büyüklerimiz buna kalp gözü diyorlar..

 

Bugün yeniden okumak için elime aldığım Profesör Dr. M. Es'ad Coşan'ın, İDEAL YOL, BAŞ MAKALELER (Server İletişim.) adlı kitabı bunları yazdırdı bana. Salihlerin anıldığı yere rahmet yağarmış.. Rahmetten istifade etmek dileğiyle, diyorum..

 

 

 

                                                      

Email: kafu-nun@hotmail.com
 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6264 defa okunmuştur
seviyoruz
ugur
Benim için Esad Coşan hocaefendi hocaların hocasıdır...ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz derler ama Hocaefendinin hem sözleri hemde işleri çoktu..aksiyoner dışa açık müslumanlı ve islamı iyi anlamaya çalışan önde ve örnek abide bir şahsiyetti bence...islamı Esad Coşan hocaefendiden dinledigim kadar güzel kimseden dinlemedim denebilir...eğer hala güncel ve geçerli olan tavsiyeleri fikirleri uygulansın müslumanlar ve dünya bu halde olmazdı!...gülsen hanım elinize sağlık...yazmaya devam inşaallah
14 Haziran 2013 Cuma 23:32
Beğendim (7)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Hocamızla hacda beraber olan kardeşimiz
Gülsen Nurdoğan
Allah razı olsun Dursun bey kardeşim. Sizler hocamızı görmüş, sözlerini bizzat işitmişsiniz. Ben bunu çok büyük bir lütuf olarak düşünürüm. Öyle kıymetli bir alimin duruşu, bakışı bile ibretti. Allah derecesini yüksek eylesin. İslam alemi için kurduğu hayalleri, dilek ve temennilerini gerçek eylesin. Ne mutlu alim ve fazılların kıymetiini bilenlere..
14 Haziran 2013 Cuma 17:17
Beğendim (6)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
O günlere Döndüm
Durssun Duyar
Gülsen Hanım eline, diline ve yüreğine sağlık nede güzel yazmışsın Muhterem Alim Fazıl Hocamızı, inanın o günlere götürdünüz bizleri, o mübarek resim güzel ama hocamız o resimdekinden de daha güzeldi, konuşurken inci gibi dökülürdü kelimeler ağzından, konuşması o kadar etkileyici idi ki dinleyince insan kendine gelir ve mutlaka motive olurdu, rahmetliyi en son vefatından bir kaç yıl önce hac da beraberdik, memlekeetini ve talebelerini çok özlemişti fakat bir olmak için aynı yerde olmak gerekniyordu, iyiki rabıta var diye de espiri yapmıştı, Allah gani gani rahmet eylesin, mekanını cennet eylesin, bizleride şefaatlerine nail eylesin inş. Tekrar eline diline yüreğine sağlık Gülsen kardeş......
14 Haziran 2013 Cuma 15:50
Beğendim (7)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Es'ad Coşan
Gülsen Nurdoğan
M.Nurettin Coşan hocamızın söylediği gibi Es'ad Coşan hocaefendinin sohbetlerini dinleyip bitirdik mi, kitaplarını okuduk mu? Çünki Prof. M. Es'ad Coşan hoca külliyatını bitirmek çok büyük bir kazanım olacaktır. Es'ad hocamızın sözleri ve yazıları ufuk açıcıdır aynı zamanda. Her konuda bilgi sahibi olmayı sağlar. Aktif bir müslüman olmaya götürür. Geçmişte müslümanların pasifliği İslam ülkelerinin geri kalmasının en büyük sebeblerindendir. Müslüman sadece Kur'an okumakla kalmamalı, okuduğu Kur'an'ı hayatına tatbik etmelidir. Hocamız hep buna yönlendirir. Onun diğer İslam liderlerinden farkı takva ile birlikte aksiyoner olmasıdır.
13 Haziran 2013 Perşembe 08:34
Beğendim (8)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
iyiki YAZIYORSUN
Zehra TATLI
Gülsen Abla iyiki habernamede YAZIYORSUN. Evet AKRA FM'i de dinliyrouz ancak bu sitede HOCAMIZ HAKKINDA YAZILAR görmek ne kadar güzel. HOCAMIZI ne kadar özlyrouz. Allah RAZI OLSUN SENDEN.
13 Haziran 2013 Perşembe 03:19
Beğendim (10)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri