Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakan ÖZDENER

Domuz Gribi Neden Hasta Ediyor?

17 Mayıs 2009 Pazar

İlk domuz gribi vakalarının ülkemizde de bildirilmeye başlanıldığı bu günlerde bugünkü yazımın konusuna geçmeden Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının, ilk defa diyebileceğim şekilde, uluslararası hızlı yayılım özelliği gösteren bu hastalığı ciddi ulusal güvenlik problemi olarak görüp gerekli tüm önlemleri alması takdir edilmesi gereken bir uygulama olup, kuş gribi salgını karşısında gösterdikleri acemilik ve yanlışlıklara bu sefer düşmediler.

Günümüz dünyasında değişen çevre faktörleri, bitki örtüsü ve iklim değişiklikleri sadece bitki ve hayvanlar için değil insanlar içinde tehlikeli boyutlara ulaşmştır. Tüketimi hızla artan genetiği değiştirilmiş bitkilerden elde edilen yiyecekler ile endüstriyel hazır gıda teknolojisinin kullandığı method ve katkı maddeleride insanların vücud sağlığını ve hastalıklardan korunma mekanizmalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm bu  değişilikliklere paralel olarak olarak hastalıklar ve mikroorganizmaların yapıları da değişiklik göstermeye başlamıştır. Bu değişiklikler komplo teorisi olmaktan çıkmış, ciddi bilimsel dergilerde tartışilmaya başlanılmıştır. Bunlardan biriside bugünku yazımızın konusu olan insanda daha önce hastalık yapmayan kuş ve domuz grib viruslarının insanda hastalık yapar hale gelmiş olmasıdır.

            Hayal gücümücü çalıştıralım, yeni bir araba almak istediğinizde nelere dikkat edersiniz? Arabanın markası, gücü, hızı, güvenirliği ilk sorulan özellikleridir. Şimdi bu özelliklerin bir virusta var olabileceğini düşünelim. Dünyanın bir ucundan öteki ucuna bir virus kaç günde ulaşabilir? Tabiki hemen ilk soracağınız soru; virusun hızı nedir?  Peki, bu virusun gücü yani değişik coğrafi bölgelerden geçerken hastalık yapma gücü nedir? Yani virus hangi coğrafi bölgede hastalık oluşturmaktadır. Virusun hayvan, bitki veya insan virusu olması ne gibi farklılık oluşturur? Tek başına yeterli etkiyi göstermeyen (veya gösteremeyen) virus eğer bir şekilde birbirleri ile birleşmelerinden (örneğin hayvan grib virusu ile insan grib virusunun birleşerek yeni bir tür virus oluşturması) oluşan yeni virus hangi yeni özelliklere sahip olur? Yani yayılım hızı yüksek fakat hastalık yapma gücü az olan virus ile, yayılım hızı düşük ama insanda ölümcül hastalıklara yol açabilen virusun bu özellikleri bir araya geldiğınde ortaya çıkabilecek virus insanlar üzerinde nasıl etki yapacağını kestirmek kolay değildir. Bu düşüncelerim ne vesvese ürünü nede komplo teorisi olarak alınmamalıdır. Bu yeni virusu  biyolojik silah olarakda ele almak istemiyorum çünkü çünkü biyolojik silah olması ihtimali çok düşük. Yukarıda saydığımız insanların kendi elleri ile tahrip ettiği çevre ve gıda kaynaklarımız yeni hastalıkların oluşmasına sebeb olabilecek yeni organizmaların oluşmasını tetiklemek için yeter sebeb olabilir.

            Dünyada etkisini hala gösteren domuz gribi virusunun gen yapısı üzerinde yapılan ilk çalışmalara göre mevcut domuz gribi virusu geni kuş gribi virusu, insan grib virusu ve domuz grib virus geninden yapılar taşımaktadır. Yani kuş gribi virusu ve insan grib virusu domuzda domuz grib virusu ile birleşerek domuz gribi virusuna yeni özellikler katarak, insanda hastalık oluşturacak ve hızla yayılacak hale geçmiştir. Bu bir biyolojik silah olarak dizayn edilmemiştir. Kendi elimizle bozduğumuz yaşam şartlarımızın sonucu ortaya çıkmıştır. Biz bu şekilde gıdalarımıza, çevremize ve yaşantımıza dikkat etmediğimiz sürece daha çok yeni viruslar ve hastalıklar hazır olmalıyız. Şimdi hayal gücünüzü biraz daha zorluyalım. Keneler vasıtası ile insanda Kırım Kongo Kanamalı kene hastalığını oluşturan virusun, grib virusu ile birleşmesi sonucu genetik yapısının değişmesi ve ortaya çıkan virusun artık sadece kene yolu ile bulaşmayıp, grib hastalıgında olduğu gibi insandan insana tokalaşma ve öksürük ve hapşırma sonucunda damlacık yolu ile bulaşmaya başladığında çok kısa sürede kaç milyon insanın tedavisi olmayan ve öldürücülüğü çok yüksek hastalığa yakalanması işten değildir.

            Hala umudumuzu yitirmememiz için yeterli sebeb ve koşullarımız mevcut. Belki bazı şeylerin oluşum ve gelişimini kontrol edemeyiz ama basit ama bir o kadarda etkili olup, geniş halk kitlelerini hastalanmaktan ve ölümden kurtarabilecek halk sağlığı önlemlerin devlet sağlık ve ulusal güvenlik politikası olarak ele alınması ve uygulanması bizlerin yapması gerekenlerin başında gelmektedir.  Domuz gribinin dünyamızda nasıl yayıldığını merak ediyorsanız, bu iki sayfayı ziyaret edebilirsiniz, http://flutracker.rhizalabs.com/ ve http://www.google.org/flutrends/intl/en_mx/index.html Gelecek yazımızda kuş gribini ele almak umudu ile...

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 10098 defa okunmuştur
Cok Guzel Bir Yazi
A.Camlibel
Hakan Bey elinize saglik.Yaziniz, bio-savunma ve kamu sagligi konularini cok guzel harmanlamis.Lutfen bu konu hakkinda diger detayli arastirmalarinizi bizlerle paylasin.
19 Mayıs 2009 Salı 11:37
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ben hâlâ "üretiliyorlar" diyorum...
R. Ercan BİTİKÇİOĞLU
Yazınızı okudum. Tüm söyledikleriniz doğru ve mantıklı şeyler ama ben yine de bu virüsü birilerinin ürettiğini düşünüyorum. Zira tesadüflere inanmadığım gibi, birden bire (ani ve hızlı) olarak ortaya çıkan şeylere de hep şüpheyle bakarım. Netekim bazı bulgular var. Labaratuar ortamında üretildikleri ciddî belgelerle ortaya konuluyor. İnternette kısa bir arama yapınız. Haber ajanslarına düştü iş...
18 Mayıs 2009 Pazartesi 10:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Domuz Gribi asisi
Hakan Ozdener
Sayin Zengin, Insan Domuz gribine karsi henuz asi yoktur. Olumlerin, domuz grib virusunun kendinden mi yoksa kiside mevcut hastaligin/hastaliklarin kotulesmesi sonucumu oldugu konusunda yeterli veriler yoktur. Unutmamak gerekir ki, mevcut grib asisi da her yil degismektedir. cunku insan grib virusunun genetik yapisi her yil degismektedir.
18 Mayıs 2009 Pazartesi 04:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yeterli aşı var mı?
Saliha Zengin
Hakan bey, Güzel yazınız için teşekkürler. Allah korusun bu hastalık Türkiyeye yayılsa elimizde yeterli aşı var mı?
18 Mayıs 2009 Pazartesi 02:21
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri