Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

12 İMAMLA KAYNAŞMAK, BİRLEŞMEK OLSUN ADI...

23 Kasım 2012 Cuma

Zaman, sürekli akış halindeki anların kesintisiz bir şekilde peş peşe dizilişi iken kıymetini bile bilemediğimiz, gerekli şekilde değerlendiremediğimiz ilahi nimet değil midir? Meydana gelen hadiselerin esas alınması ile gerçekleşmez mi zaman algısı. Öncesi, sonrası ve geleceği ile  tasavvurumuzda muhteremdir zaman. Şüphesiz, tüm zamanları kutsamayı öğrenecektir öğrenmeye açık olan bu millet.

Milletimiz komşularına, dost ve akrabalarına yılda iki defa güzellik dağıtır ki bunlardan birisi kurbanda et, ikincisi de aşure, tatlıdır.

Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesi. Kurtuluşu, acı tatlı yarin yanağından gayrı her şeyi  paylaşmayı simgeler. Kardeşlik olsun adı, kaynaşma olsun, birliktelik olsun aşuredir o. Kerbela’nın acısı unutulsun diye her birinin karıştığı Oniki imamın önderliğinde bu acıların bitmesine izafen yapılmış tatlıdır aşure. 12 imamı temsilen 12 çeşitten yapılan aşure ki İmam Hüseyin’in oğlu İmam Zeynel Abidin’in Kerbela’da kurtulmasına yolun sürmesine duyulan memnuniyeti ifade eden, Kerbelada yenilen son yemektir Aşure tatlısı.

Aşurenin mecazi anlamı ki o da toplumumuz için bugün her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Bilindiği üzere Hz. Nuh’un gemisinde her canlıdan bir çift vardır. Bunların her biri ötekinden farklılığını ortaya koyarak asgari müşterekte birlikteliğe ve bütüne katkı sağlayarak tufandan kurtulur; tıpkı aşure aşında bir araya gelen farklı bakliyat, meyve, tatlı ve tuzluların farklılıklarının aynı vasata ortak lezzete katkı sağlamaları gibi. Farklılıklarıyla ortak ideal ve istikbal lezzetine katkı sağlayıp bir çeşni kattığımızda ve farklılıkları bir kültürel zenginlik olarak gördüğümüzde; bakliyatın heterojenliğinden aşure aşının homojenliğine bin yıldır katkı sağlayan, insanlığın farklı tecrübelerini, geleneklerini, değer ve anlayışlarını bağrında barındıran ve bunları nesilden nesile taşıyan milletimizin bu kültürel zenginliğini hiçbir oyun bozamayacaktır.

Ancak eğer, nasıl ki fasulye aşuredeyken diriliğini korumaya devam etmek için direnir de, pişmemekte inat ederse aşure içinde sırıtır, lezzet çatışmasına sebep olursa, farklılıkların birbirini itmesi de barış içinde birlikte yaşamaya engel olacaktır.

Milletimiz, asırlardır sürdürdüğü gelenekle bugün de; farklılıkların ahenk içindeki ortak tada katkı sağlamaları, birlik gibi kültürümüzün özünde hep var olan güzellikleri devam ettirme bilinci ile; buğday, pirinç, su, şeker, fasulye, nohut, badem, ceviz, fındık, üzüm, kayısı, incir, karanfil, zencefil gibi birbirinden farklı tatları aynı kazanda kaynatıp, Muhammedi muhabbetten birkaç damla gülsuyu katarak aşure aşı yapmaya, birlikte yaşamanın sembolünü tadarken muhabbeti paylaşmaya devam edelim.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2452 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri