Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

2012 Yılı Talasemi veya Orak Hücreli Anemi ile Mücadele ve Kontrol Yılı

13 Kasım 2012 Salı

Bugünkü yazımı kan hastalığı olan Talasemi konusunda özellikle de içinde bulunduğumuz yılın Talasemi ile Mücadele ve Kontrol Yılı olması hasebiyle Hatay Halk Sağlığı Müdürü Saygıdeğer Hocamız Sayın Dr. Sebahattin Yılmaz’ın önemli katkılarına değinmek ve bu hastalığın nasıl bir hastalık olup neler yapılması gerektiği konusuna ayırmak istedim. Sayın hocamız ve saygıdeğer ekibi özellikle 2012 yılında kıymetli katkıları, bilgilendirici toplantılarıyla köylere kadar ulaşan bilinçlendirme ekibiyle sağlıklı nesillerin çoğaltılması projesi kapsamında gerçekten takdire şayan bir çalışmaya imzalarını atmışlardır. Çalışmalarını sıralamaya kalktığım da belki de unuttuğum bile olacaktır. O kadar çok ki; İl genelinde Aile Sağlığı Merkezlerine, halka dağıtılmak üzere Talasemi hastalığını tanıtan broşürler gönderilmiştir. İl genelinde Toplum Sağlığı Merkezlerine ve Aile Sağlığı Merkezlerinde Talasemi ile ilgili afişler asılmıştır. Hatay halkı tarafından da oldukça sevilen saygıdeğer hocamız hazırladığı broşürlerle insanlığa hizmeti karşılığında sadece onların gülen yüzleriyle bu hastalıkla mücadelede katedilen yolları görerek manevi huzurunu bulmayı ilke edindiğinden hiçbir maddi kazanç sağlamadığı için de dört dörtlük bir tıp bilim adamı şerefine layık bir hocamzdır. Saygı ve hürmetlerimi şahsım olarak buradan kabul edilmesi dileğimle gönderiyorum. Şimdi çalışmalarını yakinen de takip ettiğim kıymetli bilgilerinin bir kısmını siz kıymetli okurlarımla  burdan paylaşmak istiyorum.

syilmaz.jpg

Hatay Halk Sağlığı Müdürü Saygıdeğer Hocamız Sayın Dr. Sebahattin Yılmaz

Öncelikle Kalıtsal Kan Hastalığı ne demektir? Sorusunun cevabına bakalım.

Kalıtsal Kan Hastalığı; hepimizin de malumu olduğu üzere; çekirdek ailenin temeli olan anne ve babadan çocuklara, hastalık özelliğini taşıyan genler aracılığıyla aktarılan, ailesel kan hastalıklarıdır. Genetik özelliği nedeniyle de maalesefki bu hastalıkları hayat boyu süren ve değişmeyen bir özellikleri olup kişiden kişiye bulaşma yollu olmayıp sadece ifade ettiğimiz gibi genlerden nesile aktarılır.

Ülkemizde en sık görülen kalıtsal kan hastalıkları Talasemi (Akdeniz Anemisi)  ve Orak Hücreli anemidir. Bu hastalıklar Otozomal resesif geçişlidir. Yani baskın özellikte olmayan genlerle aktarılır. Bireyde hastalık oluşması için,hastalık özelliği olan tek bir geni taşıyor olmak yeterli değildir, geni taşımak gerekir. Bu da hastalık geninin hem anneden hem de babadan alınmasıyla gerçekleşir. Yani

Eğer hastalık genini sadece anne ya da sadece baba taşıyorsa, doğacak olan “her” çocuğun %50 taşıyıcı %50 sağlam olma olasılığı vardır(şekil 1).

 talasemi-1.png

 

Eğer hem anne hem baba taşıyıcı ise, doğacak olan “her” çocukta %25 sağlıklı, %50 anne ve baba gibi taşıyıcı olma olasılığı, %25 hasta olma riski vardır.(şekil 2)

 talasemi-2.png

Eğer ebeveynlerden biri hasta,biri taşıyıcı ise ‘her’ gebelik için %50 taşıyıcı bebek sahibi olma olasılığı,%50 hasta bebek sahibi olma riski vardır.

Bu riskler, oluşan ‘HER GEBELİK’ için aynıdır. Çift taşıyıcı iseniz, hasta veya sağlam çocuğunuz olsa dahi ‘her gebelikte’ Prenatal tanı testi yaptırmanız gerekmektedir.

2012 Yılının Talasemi ile Mücadele ve Kontrol Yılı olması nedeniyle özellikle konuyla ilgili olarak (eski araştırma hastanesi) Hatay Halk Sağlığı Müdürü Saygıdeğer hocamız; Dr. Sebahattin YILMAZ yaptığı açıklamada ‘’İlimizde evlilik öncesi Talasemi testini yaptırmak 1994 yılından bu yana alınan İl Hıfzısıhha Kurul Kararı ile zorunludur. Bu test olmadan resmi nikah kıyılamaz. Bu test sonucunda çift taşıyıcı tespit edilen aileler kayıt altına alınmaktadır. Çift taşıyıcı aileler düzenli olarak kontrol edilmekte, anne hamileliğin ilk 3 ayındayken yapılan tanı yöntemiyle çocuğun hasta doğup doğmayacağı tespit edilebilmektedir. Hasta çocuk doğacağı tespit edildiğinde aileye gerekli danışmanlık hizmeti hekimlerimiz tarafından verilmektedir. Ancak çocuğun doğması veya hamileliğin sonlandırılmasıyla ilgili son kararı aile vermektedir. Ancak sadece dini nikahı olanlar veya birlikte yaşayan çiftler için test yaptırma zorunluluğu olmadığından bu çiftlerin Talasemi veya orak hücreli anemi taşıyıcısı olup olmadığını bilmemekteyiz. 2011 yılında kayıtlarımızda olmayan evlilik öncesi test yaptırmamış 4 aileden 4 hasta bebek dünyaya gelmiştir. UNUTULMAMALIDIR Kİ TALASEMİ ve ORAK HÜCRELİ ANEMİ ANNE BABADAN ÇOCUKLARINA KALITSAL OLARAK GEÇEN BİR HASTALIKTIR.EVLİLİK ÖNCESİ KAN TESTİ YAPTIRMAYAN ve DOĞURGANLIK ÇAĞINDAKİ TÜM VATANDAŞLARIMIZI TAŞIYICI OLUP OLMADIKLARINI ÖĞRENMEK İÇİN ÜCRETSİZ HİZMET VEREN KALITSAL KAN HASTALIKLARI TANI KONTROL ve EĞİTİM MERKEZİNE veya AİLE HEKİMLERİNE BAŞVURARAK BU TESTİ YAPTIRMAYA DAVET EDİYORUZ.AYRICA HATAY İLİNDE YAŞAYIP HASTA OLAN ve TEDAVİLERİNİ HATAY İLİ DIŞINDAKİ MERKEZLERDE YAPTIRAN KİŞİLERİN MERKEZİMİZE BİLGİ VERMELERİNİ BEKLİYORUZ.”

Sayın hocamız ve ekibine en güzel dileklerimizle ve hayır dualarımız kendileriyle...

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 10046 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri