Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

ADANA SEVDASI

23.04.2015 22:04

Adana’mın nadide çiçekleri, dizi dizi tesbih taneleri gibi incileri olan 15 güzel ilçesi. Aladağ, Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan‎, Pozantı‎, Saimbeyli, Sarıçam‎, Seyhan, Tufanbeyli‎, Yumurtalık‎, Yüreğir.

Her biri de Bereketli toprakların kök salmış çınarlarıdırlar. Her biri ayrı bereket, sevgi doludur.  Dağları kekik kokan güzelim ilçelerin. Sıcacık sevgi dolu bu Toprak bizim deyip her geleni yabancı demeden bağrına basan Adana’mın güzel insanları. Her bir ilçeyi gezerken yorgunlukların yanında o sıcak karşılamalar, o sıcak sarılmalar, o sıcacık gülüşler elinizi tutuşları var ya işte tüm yorgunluğu alıyor. Doping verircesine içinizde yeni fidanlar yeşertircesine sizi taa yüreklerine alan güneyimin Adana’mın insanı. Doğal, sevgi dolu, vatanına aşık, sevdaya doymayan bereketli toprakların insanları her birinize selam olsun.

Vira Bismillah denilen bu yolda biliniyor ki ayaklar yorulsa da o güzelliklerin tek bakışı tek sözü dinlendirir hem sizi hem yüreğinizi ısıtır. Her karşılama bir özlem, hasret, gözyaşı ılık bir esinti yüreklere dolan yörüğüyle, avşarıyla, türkü, kürdü ile hepbir ağızdan işte biz de varız diyen canlarım, canımın cananları Adana’m insanı…

Aynı gemiye beraber binen, bu Toprak bizim diyen, Demet Demet gül karanfil atan, Ünlediğinde dağları inletse de ille de vatanım diyen canlar canı, Ününe ün katsalar da asla mütavaziliklerini kaybetmeyen, efeler ağalar diyarı, her daim Dinç Erlerin Şükür nidalarıyla meydanları doldurduğu, Kasım ayında Pamuk çıkmasa da hele bir Pamuk tarlasına girin de görün o güzellikleri. Taşı Kara İnsanı Kısacık olmayan gönülleri kocaman olan Adana’mın insanı. Miracın ilk merhalesi olan gece yolcuğunda yol göstericilerdir İsra suresindeki Esra Misalidirler. Ramazan aynının sevdasıdır Adananın insanı Demir gibi dinç ve güçlüdür. Gök Sema bir araya gelse toprağa düşen bereket gibi  Tekin insandır Adanalım. Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa (a.s.) ikra ve çalış emrine uygun olan Çalışkandır Adanalım. Talip ederken hep düşünür neyi talep ediyorum diye küçük gönülleri canları kırmaz hiçbir zaman Adanam insanı. Ay ışığının doğuşu gibiydi Mehmet Efendinin sıkıntısının kaybolduğu anlar. Haklıyı-haksızı ayırmakta güçlü olan. Doğruyu yanlıştan ayıran. Keskin. Hz. Ömer'in lakabı; haklıyı haksızdan ayırederek adaleti tam yerine getirmeye and içmiş Faruk misalidir Adanalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hepimiz el ele gönül gönüle aynı yolda, yorulsak da ıslansak da omuz omuzayız. Bu sevdamız bitmez bu gönüller aşkla dolar coşar çağlar…

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4098 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri