Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

ADANA'DAN KISA KISA

20 Eylül 2012 Perşembe

Başbakan Yardımıcımızın Şehrimizi Ziyaretleri

Bir dizi ziyaret, açılış ve temaslarda bulunmak üzere bu sabah saatlerinde havayolu ile Adana’mıza teşrif eden Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç, Şakirpaşa Havaalanı’nda Vali Hüseyin Avni Coş tarafından karşılandı. Arınç, daha sonra üst düzey güvenlik önlemleri altında Valilik Hizmet Binası’na geçerken, geçiş güzergahı üzerindeki olağanüstü güvenlik dikkat çekiciydi. Şahsım olarak da bulunduğum ve şahit olduğum bu tarihi olayda vali yardımcıları tarafından kapıda çiçekler ile karşılanan Bülent Arınç, tören mangasını selamladıktan sonra Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı, ardından da Vali Hüseyin Avni Coş’un makamına geçti. Arınç’a, AK Parti Şehrimiz milletvekilleri Necdet Ünüvar, Şükrü Erdinç ve Fatoş Gürkan’ın yanı sıra AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Yıldırım Ramazanoğlu da eşlik etti. Valilik girişinde tören mangasını selamlayan Arınç, Valilik Ziyaretçi Defteri'ni de imzaladı. Valilik ziyaretinde, merkez Yüreğir İlçesi'nde 28 derslikli bir Anadolu İmam Hatip Lisesi yaptıran hayırsever Hakkı Polat'a plaket ve teşekkür belgesi veren Arınç, kamu yatırımları olarak eğitime ayrılan bütçenin, kendi hükümetleri döneminde birinci sırayı aldığını anlattı. Geçmişte Milli Savunma Bakanlığı bütçelerinin hep ilk sırada olduğunu belirten Arınç, Eğitime verdiğimiz destek ortada. Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı'na ayırdığımız kamu bütçesi birinci sırada yer alıyor. Bununla iftihar ediyoruz. Ancak, Türkiye nüfusu 75 milyon, bunun yarısı 30 yaşın altında. 30 yaşın altında olan nüfusun yaklaşık 20 milyonu da eğitim çağında. Hayırseverlerin desteği çok önemli açıklamasında bulundu. Adana'yı yakından takip ettiklerini ve Adana’nın önemli bir değişim gösterdiğini belirten Arınç, 'Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi' kapsamında hayırsever vatandaşların sundukları hizmetleri yerinde görmek için Adana'ya geldiğini söyledi. Gazetecilerin terör olaylarıyla ilgili soru sormak istediği Arınç, Adana Valiliği'nde iç politikayla ilgili soru kabul etmeyeceğini söyledi. Dün tesadüf oldu herhalde, bir kaç televizyonda bu konu üzerine uzun uzun bazı açıklamalar yaptım diyen Arınç, Bu konuyu açabilir misiniz diye sorulunca da, Yok, açılacak kadar açıldı zaten. Bir yerden kapatmak lazım aslında, daha da açmak değil diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın konuşmasının satır başlarını özetle sizlerle köşemde paylaşmak istemekteyim.

180071.jpg

Yeni eğitim sistemi ülkemize yeni nesiller kazandıracağını ifde ederek;  ‘Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası’ kapsamında hayırsever vatandaşların sundukları hizmetleri yerinde görmek için Adana'ya geldiğini, yakın zamanda kente gelemediği için üzüntü duyduğunu ifade eden Arınç, Adana'nın Türkiye'nin en gözde illerinden biri olduğunu yorumunda bulundu. Meclis'te milletvekilleri ile Adana'nın sorunları ve kentteki çalışmalar hakkında görüş alış-verişinde bulunduğunu kaydeden Arınç, Adana'yı yakından takip ettiğinin altını çizdi. Arınç, Adana'nın eğitimde sağladığı gelişmelerle dikkatleri çektiğini belirterek, “Bir hafta öncesinde mini mini yavrularımızın başladığı eğitim sürecinde yeni derslikler, yeni okullar ve yeni eğitim sistemi ile ülkemize çok daha güzel yeni nesiller kazandırılacak. Çukurova Üniversitesi yıllardan beri binlerce öğrencisiyle önemli hizmet veriyordu. Adana ikinci bir üniversiteye kavuştu. Önümüzdeki yıllarda Adana bir öğrenci kenti olarak da çalışmalarını en iyi şekilde sürdürecektir” diye konuştu.

arinc-adana-da.jpg

Başbakan Yardımcısı Arınç, daha sonra yine ‘Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası’ çerçevesinde Adana’nın merkez ilçe Yüreğir’e ‘Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yapımını üstlenen hayırsever işadamı Hakkı Polat’a teşekkür ederek, kendisine bir plaket sundu. Hakkı Polat beyefendiye bu hayırları ve eğitime katkı sebebiyle candan tebrik ediyorum. Allah razı olsun, Allah bu okuldan güzel, memleketine faydalı evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin” ifadesini kullandı. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.Arınç, kamu yatırımları olarak eğitime ayrılan bütçenin, hükümetleri döneminde birinci sırayı aldığına dikkat çekti. Arınç, konuşmasın da; “Türkiye’de geçmişte bütçe hazırlanırken, ‘Milli Savunma’nın hep ön planda olduğunu, ancak bunun değiştiğini ve özellikle son yıllarda eğitime önemli yatırımlar yapılırken, Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan kamu bütçesinin ise ilk sırada yer aldığını vurguladı, bununla da iftihar ettiklerini “ söyledi.

Kampanya ile inşa edilen kurumlarından olan; Eczacı Bahattin-Sevinç Erdinç Fen Lisesi'nin açılışını yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Adana'nın Ceyhan ilçesinde Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği Başbakan Yardımcısı Arınç, açılışta bir konuşma yaptı. Eczacı Bahattin-Sevinç Fen Lisesi'nin 2010-2011 yılında açıldığını ama bir türlü okulu yaptıran insanlara bir plaket takdimi, en azından bir gönülden teşekkürün düzgün olmadığını ifade eden Arınç, "Başbakanımızın geçen yılki ziyaretlerinde toplu açılış programlarında buranın açılışı da yapıldı ama önemli olan buraya gelmektir, okulu görmektir, hayırseverlerimize huzurlarınızda teşekkür etmektir. Bu teşekkürü gönülden sunuyor, ellerinden öpüyorum." dedi. Okul ve çevre düzenlemesinden övgüyle bahseden Arınç, "10 sene evvelinde böyle bina yoktu, 20 sene evvel de hiç yoktu. Zorluklar vardı, çamur içindeydi. Bugün çok şükür daha iyi. İlerde daha iyi olacak." diye konuştu. Arınç daha sonra yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak, Bahattin ve Sevinç Erdinç'e teşekkür etti. Arınç ardından da Erdinç çiftine plaket sundu. Vali Hüseyin Avni Coş ile Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da ikiliye teşekkür belgesi verdi.

Arınç, Bizim annellerimiz, babalarımız okula uğurlarken, 'Allah zihin açıklığı versin' derlerdi. Ne kadar çok derseniz, o kadar iyi olur. 'Allah akıl fikir versin, zihin açıklığı versin' derseniz çocuğa, okula gittiği zaman, kitap okuduğu zaman, bilgisini arttırdığı zaman göreceksiniz geçmişe göre çok daha iyi olacak dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, merkez Çukurova İlçesi'nde işadamı Ferhat Baykara ve eşi Gönül Baykara tarafından yaptırılan 28 derslikli ilkokulun açılışına da katıldı. Törende konuşan hayırsever Ferhat Baykara, babasının eğitimci olduğunu, zorlukla okuduğunu ve minnet borcunu ödemek için okul yaptırdığını söyledi. Hayırseverlere teşekkür eden Arınç da, kendisini dinleyen öğrencilere öğütler verdi.

Terör konusunda; Son dönemlerde artan terör olayları ve bu konudaki muhalefetin hükümete yönelik eleştirileri ile ilgili bir soruya Bülent Arınç, “Valilikte iç politikayla ilgili soru almayım. Uygun olmaz. Dün tesadüf oldu, o konuyla ilgili uzun uzun açıklamalar yaptım" dedi. Bir gazetecinin; "Bu konuyu biraz daha açmanızı isteyeceğiz" şeklindeki ısrarı üzerine Arınç, “O konu açılacağı kadar açıldı zaten. Daha da açmak yerine, bir yerden kapatmak lazım aslında” yanıtını verdi.

Bülent Arınç, valilik ziyaretinin ardından merkez Seyhan İlçesi'ndeki bazı tarihi ve kültürel mekanları ziyaret etti. Önce Ulu Cami'yi gezen Arınç, Yrd. Doç. Dr. Gözde Ramazanoğlu'ndan cami hakkında bilgi aldı. Caminin çinilerini inceleyen Arınç, Arapça yazıları da okumaya çalıştı. Bazı yazıları okuyan Arınç, okumakta güçlük yaşayınca Vakıflar Bölge Müdürü Murat Saraçoğlu'ndan yazıyı okumasını istedi. Vakıflar Bölge Müdürü Murat Saraçoğlu yazıyı okuyamayınca, Adana İl Basın, Yayın Enformasyon Müdürü Mustafa Keleş yazıları okudu. Arapça yazının devamını da okumasını isteyen Arınç, Sonunu da okursan yıldızlı pekiyi vereceğim dedi. Yazıyı okuyunca Başbakan Yardımcısı Arınç, müdürü kutladı.

Ulu Camiyi ziyaretinin ardından caminin yanında bulunan Piri Paşa'nın oğulları Mustafa, Mehmet ve Emir Paşa'nın türbelerini de ziyaret eden Arınç, bir süre dua okudu. Ramazanoğlu Medresesi'ni gezen Arınç, medresede Seyhan Belediyesi'nce açılan resim kursunda eğitim alan öğrencilerin eserlerini inceledi. Gezide, Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, Bülent Arınç'a bir çini tablo hediye etti. Ramazanoğlu Konağı'nı da gezen Arınç, Ulu Camii Parkı içinde bulunan eski Adana Valisi ve şair Ziya Paşa'nın mezarını gördü. Ziya Paşa'nın şiirlerinden mısralar okuyan Arınç, yanında bulunan Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk'ten de şiir okumasını istedi. Öztürk, Ben haddimi biliyorum deyince, Arınç, Emrediyorum o zaman diye gülerek konuştu. Başkan Öztürk yine şiir okuyamayınca, herkes güldü.

arinc-cini.jpg

Şehrimizde sizleri tekrar görmek ümidiyle ...

 

Altın Koza Etkinlikleri

Adanamız gelişen ve değişen çehresiyle örnek şehirlerimiz arasına girme yolundadır. Ayrıca 17/23 Eylül Altın Koza Şenliklerimiz gibi etkinliklerin şehrimizin tanıtımında büyük etkisi olduğu yadsınamaz. Ayrıca bu seneki değişiklikle de hassasiyetlerin yaşama aktarılması sağlanmıştır. Nedir peki bu ? Son yıllarda engelli vatandaşlarımıza yönelik etkinlikler ve özel film gösterimleriyle dikkat çeken Altın Koza Film Festivali, bu yıl sözkonusu etkinlikleri bir adım daha öteye taşıyarak, festivalin gerçekleştirileceği mekanları engelli vatandaşlarımız için yeniden düzenledi. Nasıl mı? Kent Konseyi Engelliler Meclisi ise yapılan bu düzenlemeler nedeniyle, Altın Koza’ya Türkiye’de ilk defa olmak üzere “Engelsiz Festival” ünvanının verilmesini kararlaştırdı. Bu Adanalı olarak heğimize gurur vesilesi olmuştur. İnsanca yaşamayı ilke edinen bir zümrenin hassasiyetlere bu denli yaklaşımı ile Adanamız gerçekten değişmektedir. Ayrıca katıldığım Türkiye prömiyerini Adana'da gerçekleştiren Pelin Esmer'in "Gözetleme Kulesi" ve Yeşim Ustaoğlu'nun "Araf" filminin galası dün akşam gerçekleştirildi ve muhteşemdi.

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4924 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri