Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

ADLİ VE İDARİ YARGIDA DEĞİŞİKLİKLER (I)

02.07.2014 21:19

ADLİ VE İDARİ YARGIDA YAPILAN DÜZENLEMELERİ İKİ YAZI DİZİSİ HALİNDE ALACAĞIM YAZILARIMDA YORU YAPMADAN  KAMUOYUNUN BİLGİLENMESİ AMAÇLANMIŞTIR.

 

İdari yargıya getirilen yeni düzenlemeler:

 

-İdari yargıda itiraz kanun yolu yerine istinaf kanun yolu getiriliyor.

 

-Bölge idare mahkemeleri başkanlık, başkanlar kurulu, daireler, bölge idare mahkemesi adalet komisyonu ve müdürlüklerden oluşacak.

-Bölge idare mahkemesi daireleri, bir başkan ve iki üye ile toplanıp çoğunlukla karar verecek.

 

- Bölge idare Mahkemeleri de dosya incelemesinde her çeşit incelemeyi kendiliklerinden yapabilecek

-İlgili tasarı maddesinde belirtilen davaların (Tasarıda bu davalar için dava açma süresi 30 gün olarak düzenlenmiştir.) daha hızlı sonuçlandırılması amacıyla İvedi yargılama usulü kurumu adı altında yeni bir kurum getiriliyor.

 

-İvedi Yargılama usulü uygulanan davalarda yürütmeyi durdurma istemine ilişkin verilen karara itiraz edilemeyecek.

- Konusu beşbin Türk Lirasını geçmeyen iptal ve tam yargı davalarında verilen kararlar, kararları kesin olup bu kararlar hakkında istinaf dahil herhangi bir kanun yoluna başvurulamayacak. Bunun dışındaki kararlar aleyhine istinaf yoluna başvurabilecek.

-İdare ve vergi mahkemelerince verilen nihai kararlar (konusu beşbin Türk Lirasını geçmeyen iptal ve tam yargı davalarında verilen kararlar, asker ailelerine yardımla ilgili işlemlere karşı açılan davalarda verilen kararlar, kamu görevlilerinin lojman ve izin işlemlerine karşı açılan davalarla ilgili verilen kararlar gibi tahdidi olarak sayılmış kararlar hariç) hakkında Kararın tebliğinden itibaren 30 gün içinde istinaf yoluna başvurulabilecek.

-Bölge idare mahkemesi, ilk derece mahkemesi kararını hukuka uygun bulmadığı takdirde istinaf başvurusunun kabulü ile ilk derece mahkemesi kararının kaldırılmasına karar verecek ve bölge idare mahkemesi işin esasına girecek ve esas hakkında yeniden bir karar verecek.

-Bölge idare mahkemesince verilen (düzenleyici işlemlere karşı açılan iptal davaları hakkında verilen kararlar, konusu yüz bin Türk Lirasını aşan tam yargı davalan ve idari para cezalan hakkında verilen kararlar gibi) bir kısım nihai kararlar aleyhine Danıştay nezdinde temyiz yoluna başvurulabilecek, ancak 46 ncı maddede tahdidi olarak sayılan kararlar dışındaki nihai kararların ise kesin olup bu kararlar aleyhine temyiz yoluna başvurulamayacak.

-Bölge idare mahkemesinin sayılan kararlarına karşı temyiz süresi 30 gündür.

-Temyizen verilen karar üzerine ilk derece mahkemesi sıfatıyla karar veren Danıştay dairesi ve bölge idare mahkemesince bozulan dosya öncelikle incelenecek ve yeniden karara bağlanacaktır.

-Bölge idare mahkemesinin bozma kararma karşı ısrar etme hakkı olduğu vardır. Bozma kararına uyularak verilecek kararın temyizi halinde temyiz mercii bozma kararına uygunlukla sınırlı olarak temyiz incelemesi yapacaktır.

-İdare ve vergi mahkemeleri ile bölge idare mahkemelerinin kesin olarak verdiği kararlar aleyhine kanun yararına temyiz yoluna başvurulabilecektir.

-Kararın düzeltilmesi kanun yolu kaldırılıyor.

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2054 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri