Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

AHİRETTE STATÜ KAYGISI!

03 Eylül 2012 Pazartesi

Er kişi niyetine, Er hatun niyetine ile başlayan vefat ederek hakkın rahmetine kavuşanlara yapılan dua söylemleri değişiyor mu? Acaba ahrette bizi mesleklerimizle mi sorguya çekecekler ve orada da mı imtiyaza sahip olacağız? Ne dersiniz bu sorularım için.

Sanırım bazı zihniyetler bunun olmasını isteyerek Rabbime şirk koşarlar ve bu yalan dünyadan göçtüklerinde de Mısır’lıların ölülerini mumyalayıp avam ve burjuva diye ayırarak Mısır’da her iki ayrı yakaya ayırarak gömerek ve yanlarına da hizmetçilerini diri diri hatta eşyalarını da koyarak imtiyazlarının ahrette de devamı olması amacıyla defin işlemi yapmaktadırlar. Hatta daha da ileri gidilerek fotoğrafların konduğu mezar taşlarıyla karşılaşır oluyoruz artık.

Hayretler içinde kaldığım bir durum ve aslında resimle burada yayınlayacaktım fakat mezarlıkta fotoğraf çektirmenin kendimce uygun olmayacağı düşüncesiyle maalesef ki delil sunamadan size bir konuyu arz edeceğim bu yazımda. Şehitlerimize ayrı bir ayrıcalık olarak kabirlerinde fotoğrafları bulunur ve yine al bayrağımız o nurlu yerde dalgalandırılır ki bu orda yatanın vatanına kurban edilmesi sonucu layık görülen yüce mertebesinin göstergesi olurken Rabbimin kelamlarında da şehitlerin ayrı yücelikleri vardır. Paragrafımın başında beni hayrete düşüren ve asla imanlı birinin de uygun görmeyeceği bir durumdan bahsetmeyi hem kul hem de vatandaşlık görevim olarak anlatmayı uygun buldum. Adana Buruk Mezarlığı’nda (Polis Şehitlerinin bulunduğu kısmın tam karşısında) mezar taşlarında artık fotoğraflar ve ölenlerin (eczacı, doktor gibi) meslek isimleriyle bir statü ayrımı yapılma yoluna gidilmektedir.

Sanıyorum ki bu oluşumlar ahretteki statükoculaşmaya da zemin hazırlayacağı gibi çok talihsiz bir düşünceyle yapılmaktadır.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1924 defa okunmuştur
MEZARLIK
UĞUR CANBOLAT
Merhaba önemli bir konu. teşekkür ederiz dikkatimize sunduğunuz için. Sanırım bu durum eski bir hastalık... İnsani bir hastalık... Olmaması gereken belki ama maalesef olan bir hastalık... Eski mezartaşları da sanatsal olarak büyük incelik ve zerafet taşımakla baraber mesleklerini ve rütbelerini belirten işaretler taşıyorlardı... Kavukları, sarıkları ve diğer işlemeleri bu bilgiyi bize veriyor... Kısacası mezarlıkta olsa bir hiyerarşik düzen söz konusu... Hak Teala diğer tarafta hiyerarşimize Efendimize yakın kılarak yüksekten lütfetsin inşallah Tekrar teşekkürler
03 Eylül 2012 Pazartesi 11:42
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri