Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

AİLE POLİSİ PROJESİ

19 Kasım 2012 Pazartesi

Aile Polisi projesi 08.01.2008 tarihli Valilik Makamı olurlarıyla Erzincan İl Merkezinde uygulamaya konulmuş olup; Erzincan Emniyet Teşkilatı’ndan başlayarak bebek adımlarıyla tüm ülkeye yayılması beklenen projedir. 2011 yılında Projenin tanıtımı ile ilgili düzenlenen basın toplantısında Emniyet Müdürü Dr. Ahmet Çimen ve Asayiş Şube Müdürü Nuri Ateş basın mensuplarına bilgi verilen bu projede pek çok vakaya çözüm bulunarak Asayiş’te topluma önemli katkılarda bulunulmuştur. Aile Polisi Projesi sayesinde, Erzincan'da her aile için bir polis görevlendirilecek ve güvenlik mensuplarıyla halkın bütünleşerek olaylara cevap vermesi hedeflenecekti. Proje kapsamında;

Aile Polisi Projesinde Erzincan’da görevli 4 Emniyet Müdür Yardımcısı, 50 civarında bütün rütbeli personel ve 550 polis memura görev verilmiştir. 22.000 civarında hane olan ilde yapılan planlamaya göre her bir polis memuruna ortalama 44 ev düşmektedir. Aile Polisi Projeye başlandığı günden beri yapılan çalışmalar sonucu, Erzincan halkı ile iyi bir temas, işbirliği ve dostluk kurulmuştur.

Aile Polisini tanıtıcı mahiyette 26.000 adet broşür bastırılıp, dağıtılmıştır. Her evde Aile Polislerinin cep telefonu mevcuttur. Her mahallede iki haftada bir akşamları ayrı ayrı huzur toplantıları yapılmaya devam edilmektedir. Mahalle sakinleriyle muhtarlar eşliğinde yapılan ziyaretlerde halkla polis iç içe aile ortamı kurmuşlardır. Bugüne kadar da Aile Polisi Projesi uygulamaları ile ilgili herhangi bir olumsuzluk intikal etmemiştir.

Lokantacılar Odası ile işbirliği yapılarak Erzincan’daki lokantaların her akşam bir üniversite öğrencisine ilimizdeki öğrenimleri süresince ücretsiz yemek verilmesi sağlanmıştır. Bu kapsamda 85 üniversite öğrencisi tespit edilmiş ve lokantalara yönlendirilmiştir. Polis Vatandaş Kaynaşması amacıyla halka açık konserler düzenlenmiştir. 15.000 adet bastırılan Sigarayı Bırak Yaşamaya Bak el ilanları Aile Polislerimiz tarafından vatandaşlarımıza dağıtılarak; Sigarayı Bırak Yaşamaya Bak adlı sigarayı bırakma kampanyası yapılmıştır. 208 kişi sigara içmeyi bırakmıştır. Üniversite öğrencilerinden ev tutup da eşyaya ihtiyacı olduğu tespit edilenlere, toplu mesaj sistemi aracılığıyla ulaşılarak personelden ve vatandaşlarımızdan ihtiyaç fazlası eşyaları alınıp teslim edilmiştir. Vatandaş ile işbirliği sayesinde aranan şahıslardan bazıları yakalanmıştır. Okul çağında olup da okula gitmeyen çocuklardan tespit edilenlerin okula başlaması sağlanmıştır. Evi yanan ailelerin eşyaları yeniden bulunarak, evleri tamir ettirilmiştir. Hırsızlık olaylarına karşı halkımızın bireysel önlemler almaları, işbirliği yapmaları ve bilgilenmeleri amacıyla bir broşür hazırlanmış, 15.000 adet bastırılarak dağıtılmıştır. Deprem uzmanı Prof.Dr. Ahmet Mete IŞIKARA’nın da destekleriyle, Aile Polisi Projesinin bütün Türkiye’ye yayılması amacına girilmiştir. Üniversitede öğrenim gören öğrencilerden 63’ ünün, öğrenimleri boyunca ayda bir kez ücretsiz olarak traş olmaları sağlanmıştır. 500 Aile Polisine, Afet Zararlarını Azaltma Programı ve Afetlerin Etkileri ve Korunma Yöntemleri  konusunda Kızılay Şube Başkanlığı yetkililerince eğitim verilmiştir. Aile Polisleri almış oldukları bu eğitimleri sorumlu oldukları ailelerle paylaşmışlardır. Uyuşturucu kullandığından şüphelenilen şahıslarla ilgili bilgiler gelmekte olup, ilgili birimlere iletilmektedir. Pastane esnafının teklifleri doğrultusunda akşam satamadıkları tatlıları Aile Polisleri aracılığı ile fakir ailelere dağıtmak istediğini bildirmiş, teklifi kabul edilmiştir. Terörle ilgili bilgiler gelmekte olup, değerlendirmeleri için ilgili şubeye bilgi verilmektedir. Fakirlere  kömür, gıda ve giyim malzemesi yardımı sağlanmıştır. Aile içi şiddete maruz kalanlara yardım edilmiştir. Aile içinde kadına yönelik şiddete karşı bilgilendirme amaçlı olarak bir broşür hazırlanmış olup, 15.000 adet bastırılmış ve dağıtılmıştır. Psikolojik sorunları olduğu tespit edilen bazı vatandaşlarımızın tedavi olmalarına yardımcı olunmuştur. Üniversite, baro, sağlık müdürlüğü ve emniyet müdürlüğümüz işbirliği ile aile içinde kadına yönelik şiddetli konulu bir panel düzenlenerek halkımızın bilinçlendirilmesi sağlanmıştır. Küs olan eşler ve komşular barıştırılmıştır. Üniversite öğrencilerinden bazılarına burs temin edilmiştir. Yine proje kapsamında; Adana Kemal Serhadlı Polis Meslek Yüksekokulu 2.sınıfında okuyan toplam 245 öğrencinin 1 ay gibi kısa bir sürede Kızılay'a toplam 2.222 ünite yani 1 ton kan bağışı yapmışlardır.

Projenin felsefesi; polisin vatandaşa verdiği güven duygusu (gerek polise güven duygusu gerekse yaşanılan yere karşı güven duygusu), polisin vatandaşla kurmuş olduğu ilişkinin niteliği ve polislik hizmetlerine vatandaşların katkılarının sağlanmasıdır. Mesleğini, yasalar zorunlu kıldığı için değil, gerçekten içinde yetiştiği toplumun huzur ve güveni için yapan bir insan modeli oluşturmaktır amaç. Yasalara karşı sorumlu olması bir yana, gerçek sorumluluğunu halkın güven duygusuna karşı hisseden bir insan portresi çiziyor. Yaşamı boyu,“Suçluyu yakalamak başarı değil, suçun oluşmasını önlemektir başarı” diyebilenler polis müdürlerindendir. Aile hekiminin varlık amacı hastalığı iyileştirmek değil hastalığın oluşmasını önlemekse ve bu uygulama da sağlık politikaları açısından daha düşük maliyetli bir sistem ise; Aile Polisliğinde amaç ise suçluyu yakalamak değil, suç oluşmasını önlemek olmalıdır.

Yaşadığım şehri düşününce; Adana’da yaklaşık 7000 polis görev yapıyor, Aile Polisi projesi kapsamında yaklaşık olarak her polise 60-70 aile düşer. Bu polis, ailelerin ihtiyaç ve sorunlarını bilir. Çocuk yaşadığı mahallenin polisine neden taş atsın? Polisi taş atılacak bir kimse olarak değil sorunların çözümüne yardımcı olacak bir kişi olarak görmesi başarının bir kriteridir.

Emniyet Teşkilatının kalitesinin yükselteceği bu uygulamanın Erzincan ilimiz başta olmak üzere tüm ülkemize yayılması dileğiyle. Böyle bir Projede temel oluşturan Sayın Emniyet Müdürü Dr. Ahmet Çimen ve Sayın Asayiş Şube Müdürü Nuri Ateş'e ve tüm Emniyet Mensuplarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3296 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri