Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

ANLAYAMADIKLARIM...

20 Aralık 2012 Perşembe

Hep; çok samimi olursan emir veremezsin, uygulatamazsın uyarısı ve aynı ordu içersinde birbirinden bu kadar uzak iki grubun nasıl olup da bu yükü taşıyabildiğini onca yıldır hala çözemedim.

Kültür seviyesi düşük, eğitimsiz, sakın arkanı dönme, gözün onlarda olsun dedikleri asssubayların bir ordunun aslında belkemikleri olduğunun yadsınamaz gerçek olduğunun inkarı üzerine kurulmuş zihniyetleri hiç ama hiç anlayamadım.  

Subaylara saygısızlık yapacaklar, korkusu ya da subayların yanında rahat edemeyecek düşüncesi ile ayrılan plajları, orduevleri, lojmanları kabullenemedim.

Filmlerde bile subay rolünün yakışıklı astsubay rolünün ise göze güzel görünmeyen tiplerden oluşmasını anlayamadım.

Bir baba assubayken evlat subay olmak için okul kazanıyorsa o ailedeki sevinememeyi, sevincin boğazda düğümlenmesini anlayamadım.

Sırf kurmaylık ya da terfi için tamamıyla değişen insanları anlayamadım.

Baba astsubay, oğul subay olup ayrı orduevlerinde farklı oda verilmesini anlayamadım.

Kızlara evleneceği zaman sorulduğunda eşin ne iş yapar assubaydır diyememelerini anlayamadım.

Assubayla evlenme zira o ezilir seni de ezer diyen çevreyi anlayamadım.

Assubayların yıllarca yükseköğrenim görmelerinin suç kapsamında olmasını anlayamadım.

Dışarıda sadece bir ev kızıyken subayla evlenen kızların eşinden daha yüksek gösterilmesini anlayamadım.

Astsubay emekli olunca ikinci işinde mecburiyetten çalışırken subayların torunlarıyla en lüks yerlerde sefahat içinde yaşamalarını anlayamadım.

Ordunun büyük çoğunluğu assubayken ve buna bağlı olarak da OYAK’ın kurucularının hemen hepsi assubayken azınlık subayların nasıl olup da kurulların başkanları olup saadet zincirini oluşturduklarını anlayamadım.

Batıda görev yaparken doğuda görev yapıyor gibi ücretlendirilmeyi çözemedim.

Hiyerarşi ya da askerlikteki tabirle emir-komuta zinciri bu muydu? Bir üst, bir astına daha küçük rütbelinin yanında laf söyleyemez. Bir ast da üst dururken asla, daha üst rütbeli komutana sorulmadan fikrini açıklayamaz. Ayıp sayılır böyle şeyler ki ben bunu anlayamadım.

Ön yargıların eseri bu sevgisizliğe anlam veremiyorum. Assubaylar tahsil sürelerini müfredat programlarını, hizmet içi eğitimlerini, sorumluluk ve yetkilerini kendileri tespit etmedi. Dolayısıyla görülen eksiklikler eksiklikleri ifade edenlere aittir.

Sonuç olarak; orduda yan yana görev yaparak, ölenlerin ayni ülküyü paylaşanların İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ndeki ilkelere uygun olarak külfetin yanı sıra nimeti de adil ve eşit paylaşmaları gerektiğine inanıyorum. Bu sevgisizliği hiyerarşi diyerek geçiştirmek de mümkün değildir Çünkü subaylar arasında da hiyerarşi mevcuttur. Ordunun her çalışanı aynı geminin yolcuları gemi su alırsa tüm vatan birlikte batarız birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde; halkımızın güvenini kazanmış, her konuda çağdaş ve öncü olan Türk Silahlı Kuvvetleri bu sevgisizliğe ve assubayların diğer ekonomik ve sosyal mağduriyetlerine ivedi çözümler bulmak zorundadır.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 11232 defa okunmuştur
gerçekler
abdullah tokur
inci hanım assubay emeklisiyim.yazdıklarınız tamamen gerçektir.bunları yaşamış biri olarak gerçekleri yazmanızdan dolayı sizlere saygı ve şükranlarımı sunuyorum.
07 Ocak 2013 Pazartesi 00:19
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ASSUBAYLARIN KADERİ
YALÇIN GÖKÇE
SAYIN,İNCİ HANIM, SİZE BU YAZILARINIZDAN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR ETMEK İSTEDİM. BEN EMEKLİ ASSUBAY OLARAK 25 YIL GÖREV YAPMAMA RAĞMEN BU KADAR GÜZEL DİLE GETİREMEZDİM BU KONULARI. İNŞALLAH BU YAZILARINIZDAN DOLAYI SİZE BİRİRLERİ BASKI YAPMAZ. YÜZ YÜZE GÖRÜŞME İMKANIMIZ OLSADA SİZLERE OLUP BİTENLERİ ANLATSAM DAHA NELER VAR BİZLERDE. DUYDUĞUNUZDA KULAKLARINIZA İNANAMAZSINIZ. SUBAYDAN, GENERALDEN ÇEKTİĞİMİZ YETMİYOR GİBİ EŞİMDEN, ÇOCUKLARINDAN ÇEKTİKLERİMİZİ BİR BİLSENİZ. KÜÇÜK BİR BİLGİ SİZE, GÖREV YAPTIĞIM BİR BİRLİKTE KOMUTANIN EŞİ EVİME ZİYARETE GELECEKTİ, ZİYARETTEN ÖNCE ONUN DALKAVUKLARI EVİ KONTROLE GELİP EŞİME NELER YAPMASINI SÖYLEYEREK EVİME YENİ YEMEK TAKIMLARI, PASTA TAKIMLARI, ÇAY TAKIMLARI GÖNDERMEK SURETİYLE BUNLARDA İKRAM YAPMAMIZI İSTEMİŞLERDİR, BU SİZE YETER Mİ ? DAHA NELER VAR YÜZ YÜZE GELEBİLSEK KONUŞULACAK O KADAR ŞEY VARKİ. SAYGILARIMLA.
04 Ocak 2013 Cuma 00:35
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
teşekkür
osm516
bir konu ve dava böyle özetlenir kalemine ve yüreğine sağık..
27 Aralık 2012 Perşembe 21:23
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
KALEMİNİZE VE YÜREĞİNİZE SAĞLIK
SAHİPSİZ ASTSUBAYLAR
İNCİ HANIM TARAFSIZ YORUMLARINIZ, VE GERÇEĞE YAKIN DEĞERLENDİRMENİZ VE BU DAVADA DESTEĞİNİZDEN DOLAYI 1.5 MİLYON ASTSUBAY VE AİLESİ ADINA MİNNETARIZ...
24 Aralık 2012 Pazartesi 23:12
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Teşekkürler
Misafir
İnci Hanım,elinize sağlık,herşeyi özetlemişiniz.Sorunlarımız kartopu gibi büyüyor.Önlem alması gerekenler,tavşana kaç tazıya tut politikasını oynuyorlar.Gün geçtikçe nefretimiz çoğalıyor.İnşallah önümüzdeki dönemlerde çare bulunur.Sevgi ve saygılarımla.
21 Aralık 2012 Cuma 16:56
Beğendim (6)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri