Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

ANTEP GAZİ...

28.04.2015 15:13

Halfeti… Gaziantep Kilis ve Urfa üzeri Birecik. Muhteşem görülmeye değer yerler. Fıstık  bahçelerinin, çarşılarının, kalesiyle Eski Halfeti’nin kurtuluş savaşı mücadelesi yıllarının yaşatıldığı muhteşem yerler. Mozaik Müzesi ile tarih kokan ayrı bir dünyaya sizi götüren egzotik bir yer. Tarihi ipek yolu olması sebebiyle yol üstünde deve ve çoban figürlerinin size eşlik ettiği harikalar diyarı bir yer. Gaziantep’e doğunun Bodrum’u denmiş. Fırat’ın altında kalan eski Halfeti gizemini hala koruyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gaziantep Kültür Merkezi; Aziz Pedros Kilisesi, şehrin ortasında yer alan bir iplik fabrikası içinde uzun yıllar gizli olarak kalmış ve bir depo olarak kullanılmıştır. Kilise, ortaya çıkarılır çıkarılmaz tescillenerek mülk sahibi ile yapılan görüşmeler sonunda büyükşehir tarafından Kültür merkezi olarak hizmet vermeye başlanmıştır.

Kale Evi: Butik Otel olarak hizmet veren yapının restorasyonuna Temmuz 2006 tarihinde başlanılmış ve 2007 tarihinde tamamlanmıştır. Otel 6 adet süit oda, 2 adet 2 kişilik oda, çatı katında oturma bölümü seyir terası, ve 120 kişilik yemek salonu ile turistlere hizmet vermektedir.

Mutfak Müzesi: Türkiye’nin ilk mutfak müzesi olmasıyla Gaziantep’in yöresel yemeklerinin tanıttığı bir müze.

Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi;

Milli mücadelede Antepliler, şehirlerini ve bayrağını büyük bir azimle işgalcilerin elinden kurtarmış ve Atatürk'ün, “'Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar yalnız Antep'i değil Türkiye'yi kurtardılar." sözlerinin ardından “'Gazi”' unvanını almıştır. Milli mücadele dönemlerini ölümsüzleştirmek adına Gaziantep'te Kahramanlık Panorama Müzesi yapılmış ve şehrin tarihini anlatan müze gelen turistlerin de yoğun ilgisini çekmiştir. Milli mücadeledeki kahramanlıklar resimlerle, heykellerle ve maketlerle anlatılmıştır. Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi'ni tatiliniz sırasında ziyaret edebilir ve o dönemlere etkileyici bir yolculuk yapabilirsiniz. Müze, Gaziantep Kalesi'nin içerisindedir.

Gaziantep'in mutlaka gezilmesi gereken yerleri arasında; Zincirli Bedesten, Zeugma Mozaik Müzesi ve Tarihi Millet Hanı da vardır. Şehri yakından tanımak için tarihi yapılarını ziyaret edilmesi tavisye edilir.

Vatan mücadelesinde adlı-adsız birçok kahramanımızın yanında Şehit Şahinbey’in ortaya koyduğu kahramanlıkların ayrı bir önemi vardır. Özellikle Onun Fransız komutanına yazdığı mektup çok önemlidir. Bu mektup aziz milletimizin genel karakterini ortaya koymaktadır. Antepli Şahin Beyin Fransız Garnizonu Komutanlığına yazdığı mektup, tarihimizin şeref belgeleri arasındadır:

“Kirli ayaklarınızın bastığı şu toprakların her zerresinde bir damla Türk kanı karışıktır. Her bucağında bir atanın mezarı vardır. Adı belli olmayan zamanlardan beri Türkler bu topraklarda yaşamaktadır. Türk bu topraklara bu topraklar da Türk’e ısındı, kaynadı.

Sade siz değil, bütün dünya bir araya gelse bizi bu topraklardan ayıramaz.

Sonra siz hiç ömrünüzde; “Türk esir yaşamaz” diye duymadınız mı? Namus ve hürriyet için ölüme atılmak ise bize ağustos sıcağında soğuk su içmekten daha tatlı gelir.

Sizler canı kıymetli insanlarsınız.

Çatmayın bize.

Bir an evvel topraklarımızdan savuşup gidin. Yoksa kıyarız canınıza.”

21 Şubat 1920 / Antepli Şahin” (Antep savunması)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antep'ten Kurtuluş Savaşı sahneleri


Antep savunmasında kadın erkek, yaşlı genç ve hatta çocuk denecek yaşta gazi evlatları mücadele vermiş, sonunda kurtuluşa ermişlerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Şehit Kamil ve annesi


Fransız askerleri anasının peçesine uzanan ele tahammül edemeyen küçük Kâmil'i direndiği için vurmuşlar..

 

 

 

Sivas Kongresi
“Aziz Milletimizin en önemli karakteri bağımsızlıktır.”

 

Birinci Dünya Savaşı sonunda 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Mütarekesi ile birlikte Antepliler ilk defa işgalle tanışmışlar. 17 Aralık 1918'de İngilizler Antep'e girmişler. Daha sonra Fransızlara devretmişler

.

 

 

 

İşgale katılan Fransız askerleri arasında bölgeden daha önce göç etmiş Ermeniler de vardı. Fransızlarla işbirliği yapan Ermeniler Anteplilere aklılara durgunluk verecek zulüm ve işkence yaptılar. Antep'i yaktılar, yıktılar ve 1920 yılının girişiyle savaş başlamış oldu.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8398 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri