Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

ATA'MIZ CANIMIZ

03 Ağustos 2012 Cuma

Bugüne kadar Ata’mızın kökeni hakkında pekçok bilgiler verildi. Fakat 3 gündür okuduğum ve yeni bitirdiğim Karaman yayınları, 2000 yılı, Yrd. Doç. Dr. Ali GÜLER imzalı;  Hemşehrimiz Atatürk (Atatürk’ün Soyu, Ailesi ve Öğrenim Hayatı), adlı eserde Ata’mızın kökenine inerek o güzel, o kahraman şahsiyeti tanırken sanki o yerlerde beraber gezintiye çıktı ruhum.

Sayın Güler hocam kitabında; Ata’mızın babasının bir gümrük memuru olan Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım olduğunu yinelemektedir. Baba tarafından dedesi Hafız Ahmet Efendi XIV-XV. yüzyıllarda Konya ve Aydın’dan Makedonya’ya yerleştirilmiş Kocacık Yörüklerindendir.

images.20120804223247.jpg

Kocacık Yörükleri; Kayı boyunun bir kısmı hadime gitmiş olup Atatürk kısmı da batıya gitmiştir. Kayı Boyu, Moğol istilası ve Selçuklular’ın aşiretleri iskan politikası nedeniyle Horasan taraflarından Anadolu’ya, Anadolu’nun Batı kısmına doğru gelmişler ya da getirilmişlerdir. Kayı Boyu’nun Moğol istilasından dolayı kaçıp, diğer Türkmen boylarıyla birlikte Anadolu’ya göç ettiği ve Osmanlı devletinin Kayı boyu tarafından kurulduğunu vurgulayan tezin (tezlerin) bilimsel gerekçelere dayanmadığı iddia etmektedir.

Kitapta; Kızıl Oğuz Yahut Kocacık Yörüğü Olarak Ali Rıza Efendi’nin Ailesi: Atatürk’ün soyu ile ilgili emimizdeki en sağlam bilgiler öncelikle kendisinin, annesinin, kardeşi Makbule Hanım’ın anlattıklarıdır. İkinci olarak kendisini ve ailesini tanıyan Hacı Mehmet SOMER gibi kimi çocukluk arkadaşlarının verdiği bilgilerdir. Mustafa Kemal dahil aile fertlerinde kuvvetli bir “Yörük, Türkmen olma” bilinci vardır. Makbule Hanım, E.B. ŞAPOLYO’nun sorduğu “babanız nerelidir?” sorusuna şu cevabı vermiştir: “Babam Ali Rıza Efendi yerli olarak Selaniklidir. Kendileri Yörük sülalesindendir. Annem her zaman Yörük olmakla iftihar ederdi. Bir gün Atatürk’e ‘Yörük nedir? Diye sordum. Ağabeyim de bana “Yürüyen Türkler” dedi” Yine ŞAPOLYO’nun Ruşen Eşref ÜNAYDIN’dan naklettiğine göre, “Atatürk çok kere benim atalarım Anadolu’dan Rumeliye gelmiş Yörük Türkmenlerindendir derlerdi.”

Atatürk’ün baba soyu ile ilgili önemli bilgileri verenlerden birisi de M. Kemal’in Selanik’te mahalle ve okul arkadaşı, eski Millet Vekillerinden Hacı Mehmet SOMER Bey’dir. SOMER’e göre “Atatürk’ün ataları hakkında benim bildiğim şunlar: Atatürk’ün ataları Anadolu’dan gelerek Manastır Vilayeti’nin Debre-i Bala Sancağı’na bağlı Kocacık nahiyesine yerleşmişlerdir. Bunları ben Selanik’in ihtiyarlarından duymuştum. Kocacıklıların hepsi öz Türkçe konuşurlar. İri yapılı adamlardır. Bunların hepsi yörüktür. Hayvancılıkla geçinirler, sürüleri vardır. Bir kısmı da kerestecilik ederler. Bunların kıyafetleri Anadolu Türklerine benzer. Yaşayışları, hatta lehçeleri de aynıdır.”

images-(1).jpg

Yukarıda da değinildiği gibi, Atatürk’ün baba soyu, Konya/Karaman veya Aydın/Söke’den gelerek Manastır Vilayeti’nin Debre-i Bala Sancağı’na bağlı Kocacık’a yerleşti. Aile sonradan Selanik’e göç etti. Dedesi Ahmet ve dedesinin kardeşi Hafız Mehmet’in taşıdığı “kızıl” lakabı ve yerleştikleri nahiyenin adı olan ‘Kocacık’ın da gösterdiği üzere Mustafa Kemal’in baba tarafından soyu Anadolu’nunda Türkleşmesinde önemli roller oynayan “Kızıl-Oğuz” yahut “Kocacık Yörükleri, Türkmenleri”nden gelmektedir.

Kitapta; Konyar Olarak Zübeyede Hanım’ın Ailesi ise: Mustafa Kemal’in anne soyundan dedesi Sofu-zade Feyzullah Efendi’dir. Selanik’e bir saat mesafede bulunan Langaza’da çiftlik sahibi idi. Atatürk’ün ve Makbule Hanım’ın çocukluk anılarında bahsettiği çiftlik burasıdır. Annesi Zübeyde Hanım, Feyzullah Efendi’nin üçüncü eşi Ayşe Hanım’dan tek kızı idi. Atatürk’ün beş kardeşi için en uzun ömürlüsü olan Makbule Hanım (1885-1956) anne soyları hakkında “Annemden sık sık şunları dinlemişimdir” diyerek şu bilgileri vermektedir: “Bizim esas soyumuz Yörüktür. Buralara Konya-Karaman çevrelerinden gelmişiz. Büyükbabam Feyzullah Efendi’nin büyük amcası Konya’ya gitmiş, Mevlevi dergahına girmiş orada kalmış. Yörüklüğü tutmuş olacak… “

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın babası hakkında, Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’yi ve babası Kızıl Hafız Ahmet Bey’i tanıyan ve doksan yaşında vefat eden Aydın Milletvekili Tahsin San. Şu bilgileri vermiştir: “Atatürk’ün validesi Zübeyde Hanım, Sofu-zade ailesinden Feyzullah Ağa’nın kızıdır. Bunlar Selanik’te doğmuşlardır. Bu aile 130 sene evvel Sarıgöl’den Selanik’e gelmişlerdir. Vodina Kazası’nın batısında Sarıgöl Nahiyesi’nde onaltı köyden ibaret olan bu nahiye ailesi, Makedonya ve Tesalya’nın fethinden sonra Konya civarı ahalisinden Osmanlı Hükümeti’nin sevk ve iskan ettirdiği Türkmenlerdendir. Son zamanlara kadar beş asır müddet içinde hayat tarzlarını, kılık-kıyafetlerini değiştirmemişlerdi.”

Eldeki mevcut bilgilere göre de aile, 1466’larda Karaman’dan gelerek Vodina Sancağı’na bağlı Sarıgöl’e yerleşmiş; sonra Selanik yakınlarındaki Lankaza (Langaza)’ya göçmüş. Zübeyde Hanım 1857’de burada dünyaya gelmiştir. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın babası Sofu-zade Feyzullah Efendi üç defa evlenmiştir. İsimlerini bilemediğimiz diğer iki eşi bir tarafa bırakılacak olursa, Zübeyde Hanımla birlikte Hasan Ağa ve Hüseyin Ağa, Feyzullah Efendi’nin üçüncü eşi Ayşe (Aişe) Hanım’dan dünyaya gelmişlerdir.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3798 defa okunmuştur
HABERNAMEYE NE OLUYOR? 2
Mustafa Analitik
"...Mustafa Kemal'in mal varlığına gelince binlerce dönüm arazi, fabrikalar, çiftlikler, vesaire vesaire.. Gazinin tavuk çiftliği de var, şarap fabrikası da. Bira fabrikası da var, gazoz fabrikası da, deri fabrikası da.. Kadir Mısıroğlu'nun belirttiğine gore İş Bankası'nda da 20 milyon lira parası vardır.. Hani malumat olsun diye söyleyeyim, 1923 bütçe geliri 111 milyon lira seviyesindedir.. 1938'de bu rakam 323 milyon olarak kesinleşir. Yine de oransal olarak Mustafa Kemal'in banka hesabı bütçenin 15'te biri gibi bir değer ifade eder. Mustafa Kemal'in arazilerini devlete bağışladığı söyleniyor da, mesela başkalarına bahşettiklerinden hiç söz edilmiyor.. O da ayrı bir hesap. Bu mal varlığının vergisinin ödenip ödenmediği de.. Birileri "Gazi vatanı kurtarmış, bunun hesabı mı olur" diye düşünebilir, peki öyle olsun! "Müthiş Türkler"le bu konuda tartışmaya girecek değilim ama, onlar da bir gün derin gerçeği öğreneceklerdir.. Kurtuluş Savaşı da yeniden yazılacak o zam
04 Ağustos 2012 Cumartesi 00:15
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
HABERNAMEYE NE OLUYOR?
Mustafa Analitik
Kimi yazarlar kendini tarih öğretmeni olarak atamış okuyucuya dersler veriyor. (Yalnız verdiği bilgiler 1940 ların baskıcı döneminin kırınıtılarından ibaret) İnci hanımda herkesin bildiği şeyleri yeni bir şeymiş gibi yazıyor. Habername Atatürkü ilk okul çocuklarına anlatılan seviyedeki bu yazılarla seviyeyi inanın çok düşürüyor. İnci hanım gerçekten bu konuda yazmak istiyorsanız Abdurrahman Dilipakın 27.05.2012 YENİ AKİTTE YAZDIĞI şu iddilara cevap yazın: "Mustafa Kemal hakkında kim ne biliyor ki! Anne babasından tutun da oğlu, kardeşi var mı? Doğum tarihinden ölümüne kadar her şey bir sır perdesi arkasında gizli.. Mustafa Kemal'in maaşının 2006'daki karşılığının 620.000 lira olduğunu biliyor musunuz? Bugün herhalde 750.000 liraya ulaşmıştır.. Bu görünen maaşı, ayrıca "tahsisatı mahsusa" da var. Onun dışında özel yasaya çıkartılarak verilen paralar da. Onun dışında mesela İş Bankası'nın kuruluşunda kullanılan Hindistan Müslümanlarının Hilafet Fonu'ndan gönderilen par
04 Ağustos 2012 Cumartesi 00:14
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri