Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

BAHAR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

21 Mart 2013 Perşembe

Türk insanının dünyanın her bir köşesinde adını, şanını duyurması övünç kaynağımız olmuştur. Nice Türk hekimlerimiz, işadamlarımız Türk olmanın Türk kalmanın şanıyla şerefiyle Türk’ün çalışkan, sebatkar ve bir o kadar da geliştirici, kaynaştırıcı kültürünü taşımasıyla dünyanın her bir köşesinde yerini almıştır. Al bayrağının asaleti, lisanının düzgünlüğü, temizliği ve arılığıyla tabir caizse yedi cihana kök salmıştır. İnsaniyetçi, milliyetçi bilinçli bir Türk evladını düşünmemem ki kültürünü, kendi geleneklerini, ananelerini ve değerlerini unutsun. Asla olamaz. Türk’ün değerleri Türk’ündür ve onun kalacaktır. Türk her toplumla en iyi olmaya çalışan ama asla değerlerini altın tepside vermeyecek kadar da damarlarında asil kan akandır.

Dünyanın her köşesinde varlığını duyuran Türk halkı bayrağıyla tekbir yürek olmuş değerleriyle tek bir vücut olmuştur. Rabbimin verdiği baharı bile o güzelliğiyle yaşamayı öğreten Türk insanıdır ki bahar bayramı Türki Cumhuriyetlerinin bayramı olmuştur. Dünya da bunu bilir ki Bahar Bayramı Nevroz adıyla anılan değil Bahar Bayramı Rabbimin doğaya bahşettiği yeniden doğuşların olduğu bir zamandır. Nevroz adıyla yeniden doğuş çağrıştırılmak istense de bu sadece ütopyadır. Tekrar ediyorum yeniden doğuş Rabbimin doğaya bahşettiği doğa için uygun gördüğü yaşamın hayatın devamı için uygun gördüğü zamanlardan biridir. Büyük ve güçlü ülke olarak adlandırılan ABD'nin başkenti Washington'da bile bunu kabul edercesine Türki Cumhuriyetlerinin Rabbimin bu güzelliklerini sunuşuna sahip çıkarcasına bahar bayramı kutlaması gerçekleştirildi. Amerikan Türk Dostluk Derneği (ATFA) ile Avrasya Amerika Kültür Merkezi'nin (EACA) birlikte düzenlediği programa aralarında Türkiye, Azerbaycan ve Kırgızistan'ın da bulunduğu 7 ülke katıldı.

Bahar Bayramı hiçbir ırkın kültürün sahipleneceği, sözümona yeniden doğuşumuz diye empoze edeceği bir zaman değildir. Bahar Bayramı sadece ve sadece doğanın canlanması, sevgi, aşk ile kutsandığı bir zamandır. Ve bu Türk ulusunun hatta Türki Cumhuriyetlerinin Rabbime şükür için yaptıkları güzel ayinlerden kutlamalardan biridir. Hiçbir ayinde görülmez ki ateşler yakılsın, taşlar, sopalar havada uçuşsun. Rabbim bile Baharın gelişini huşu içinde yaşatırken hangi kulun haddine düşer ki kan gölü olan bir atmosfer yaratarak nevroz adı verilen kan gününü yaşatmak. Ya da Rabbimin tüm doğaya kullarına bahşettiği bahar bayramını sadece tek topluma versin. Bu yanlışa düşmenin hem de ortasına düşmenin yanılgısından başka hiçbirşey değildir.

Bahar bayramı kullanılarak sonradan sonradan sahiplenerek mal edilmez. Bu tıplı Türk Baklavasının Yunanlılar tarafından bizimdir denmesine benzer ki büyük bir yanılgıdır.

Bu nedenlerle Bahar Bayramının anlamı iyice idrak edilerek insanlığın bayramı olduğu, yüce Rabbimin doğa ve insanlara bahşettiği zaman dilimi olduğu unutulmadan insanca kutlanmaya bu günde bile bol şükürler edilerek kutlanması gereken zamanlardan biridir.

Bahar Bayramımız tüm insanlığa kutlu olsun….

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2262 defa okunmuştur
Zübeyr'e
Onur
Asıl sıkıntılı sizsiniz. Her bayram dini olacak diye bir kaide mi var? Bahar bayramı da etkinliklerin düzenlendiği, pikniklerin yapıldığı, dostların birleştiği bir bayram. Bunu Kürt bayramına çevirdiler, o ayrı. Kutlamakla din dışına çıkılmaz. Baharın gelişine yönelik bir bayram çünkü. Anlaşılmıştır sanırım.
22 Mart 2013 Cuma 12:57
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bahar bayramı
Zübeyr
Müslümanların iki bayramı vardır. Bunlar ramazan ve kurban bayramıdır. Bahar bayramı mecusilerin bayramıdır.Dikkat kutlamak sizi sıkıntıya sokar.
22 Mart 2013 Cuma 08:34
Beğendim (1)Beğenmedim (3)
YORUMUN DEVAMI
Newroz Bayramı
Kerim Ateş
Sayın yazar, 100 yıldır bu bayramı yasaklayanlar sanırım marslılar dı...
21 Mart 2013 Perşembe 16:33
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Teşekkür ederiz
Emekli Assubay
İnci Hanım,çok güzel bir yazı.Elinize sağlık.Türk toplumunun değerlerinden olan, Bahar Bayramı'nı kutlar,mutlu,huzurlu ve aydınlık dolu günler dilerim.Saygı ve sevgilerimi sunarım.
21 Mart 2013 Perşembe 09:50
Beğendim (2)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri