Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

Baro Başkanı Seçim Heyecanı

19.10.2014 14:40

Adana Barosu Türkiye’nin 6. büyük barosu olup Baro Başkanı seçim heyecanı rüzgarına girmiş bulunmaktadır.

19 Ekim 2014 Pazar günü Saat 09:00-17:00 saatleri arasında; Seçime Demokrat Avukatlar Gurubu adayı Av. Mengücek Gazi Çıtırık ve Meslekte Hizmet Gurubu adayı Av. Zehra Bulut’un listesi ile gidilecek olan seçimlere 2 bin 5 avukat  Adana Barosu Tesisleri'nde kurulan 7 sandıkta oy kullanmaya başlandı. Katılım oldukça yoğun olup çevre ilçelerden de katılımın yoğun olduğu görülmektedir.

 

Baro Başkan adayları Avukat Mengücek Gazi Çıtırık ve Avukat Zehra Bulut, "Kazanan Adana Barosu olsun.." temennisiyle oylarını kullandılar. Seçimlerde 2005 kayıtlı meslektaşımızın oy kullanması bekleniyor.

18 Ekim 2014 tarihinde Seyhan Balo Salonunda seçmenlerle gerçekleştirilen 28. Dönem Olağan Genel Kurul sonunda seçimler konusunda;  Adana Barosu’nun Türkiye’nin 6. büyük barosu olduğunu vurgulayan Baro Başkanı Çıtırık, şunları aktardı:

“2 bin 5 avukat ve 246 stajyer avukatı barındırmaktadır. Adana Barosu 27. Dönemi olağan üstü bir dönem olduğu için meslektaşlarımızın sergilemiş olduğumuz çeşitli anlayış ve zihniyetten, koymuş olduğumuz çeşitli eylemlerden dolayı eleştirileri olmuştur. Doğrudur. Ama dünden de söylediğim gibi genel kurullar en meşru zeminlerdir. Adana Barosu ve Türkiye’nin bir çok yerinde genel kurullara ilgisizliğin en üst düzeyde olduğu bir kez daha ortadadır. Barolar, yönetim kurulları uyguladıkları politik yaklaşımlar nedeniyle sosyal paylaşım ortamlarında yada arkadaş sohbetlerinde eleştirilmektedir. Ama önemli olan bu genel kurulda gelip söz alarak duygu ve düşüncelerinizi paylaşarak samimiyetinizi ortaya koymaktır. Genel kurullarına ilgisizlik ve daha çok seçimlere indirgenmiş, liste yarışına indirgenmiş bir anlayış devam etmektedir. 2 yılda bir yapılan, aramızdaki birlik ve dayanışmanın artık çok ciddi bir şekilde tartışıldığı, birbirimizin kurdu olarak adlandırıldığımız bir dönemde, mesleki birlikteliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu salonlarda birbirimizi daha çok dinlemek, eleştirileri yanıtlamak zorundayız.”

Mengücek Gazi Çıtırık, savunma hakkının yok edildiği bir yerde haktan, hukuk devletinden, kişi güvenliğinden, bağımsız ve tarafsız yargıdan, özgürlük ve demokrasiden bahsedilemeyeceğini belirterek, “Görev süresi içerisinde ülkemiz olağanüstü bir dönem yaşamıştır. Bu dönem içerisinde baromuz asla sessiz kalmayarak eylem, söylem ve basın açıklamalarıyla mesleğimizi koruyup, hukuksuzluklara karşı her zaman direnç gösterdik. Bizden önceki baro başkanlarımızın bize teslim ettiği sancağı yere düşürmedik. Adana Barosunun sesini Torosların ötesine taşıdık” ifadelerini kullandı.

Görev yaptığı 20 aylık süre boyunca avukatların yasal değişiklikleri takip etmelerini sağlamak ve uygulamadaki sorunları aşabilmelerine yardımcı olabilecek 42 sempozyum, konferans, panel, meslek içi eğitim çalışmaları ve seminer yapıldığını kaydederek, “Baromuzun bu yönde yapmış olduğu meslek içi eğitim çalışmalarında, panel ve konferanslarına kendi alanlarında etkin ve yetkin, tanınmış isimler davet edilerek görüş, düşünce ve sorunlara karşı çözüm önerilerini bizlerle paylaşma olanağı sağlanmıştır” dedi.

BAŞKAN ADAYI ZEHRA BULUT’TAN BİRLİK VE BERABERLİK ÇAĞRISI

Meslekte Hizmet Grubu Başkan Adayı Av. Zehra Bulut ise daha verimli ve başarılı değişimlerin takip edilmesini sağlamak, avukatlık alanlarını geliştirecek sinerjiyi yaratmak için gerekli birlik ve beraberliği oluşturacaklarını söyledi. Sorunların hep birlikte sahiplenilmesini sağlayarak, çözüm üretilmesi için güçlü bir platform oluşturacaklarının altını çizen Bulut, “Ülkemizin geleceği genç meslektaşlarımızın mesleki ve ekonomik kaygılarını ortadan kaldıracak çözümler üretmek amacıyla bilgi birikim ve deneyimlerimizi meslektaşlarımızın ve baromuzun hizmetine sunacağız. Birbirine değer veren, saygı duyan, hoşgörü ile yaklaşan, koruyan ve kollayan, kolektif hareket etme bilincini ilke edinen bir anlayışla çalışacağız. Bu ilkeler ve amaçlar doğrultusunda etkin, güçlü, saygın hepimizin sahipleneceği, aynı heyecan ve sorumlulukla aidiyet hissi duyduğu, tek yürek olduğu bir baro olabilmek için 27 yıldır sürdürdüğüm meslek hayatımın bana sağladığı birikimle, baro yönetiminde görev aldığım dönemlerde edindiğim deneyimle, mesleğimize, meslektaşlarımıza ve baromuza duyduğum sevgi, saygı, içtenlik ve samimiyetle gösterilen saygı ve güvenden aldığım cesaretle Adana Baro Başkanlığı için desteklerinizi bekliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 Saat 17:00'de sandıklar açılacak ve yeni baro başkanı belli olacak. Şimdiden her iki adayımıza da başarılar diliyorum.

 

ADANA Barosu 28'nci dönem Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçim sonrası mevcut başkan Gazi Mengücek Çıtırık, yeniden başkanlığa seçildi.

Dün başlayan Adana Barosu 28'inci dönem Olağan Genel Kurulu bugün seçimle sona erdi. Adana Baro'su Sosyal Tesisleri'nde yapılan seçimde mevcut başkan avukat Gazi Mengücek Çıtırık 1070 oy alarak yeniden Adana Baro Başkanı seçildi. Çıtırık'ın rakibi Avukat Zehra Bulut ise 625 oy alarak seçim yarışını kaybetti.

Her iki aday meslektaşlarına hitaben teşekkür konuşması yaptı.

Baro Başkanı Aukat Mengücek Gazi Çıtırık, "Biz avukatlara yakışır bir seçimi geride bıraktık. Kendisi benim çok ciddi bir çalışma arkadaşımdır. Zehra Bulut'a bu baronun her aşamasında imzası olan bir isimdir. Ama bizim isimler üzerine dayalı değil kurumsallaşmış gelişime açık ve bu gelişimi de sürdürülebilir bir şekilde devam ettirecek bir baroculuk anlayışına ihtiyacımız olduğunu her zaman söylüyorum. Hukuki ve mesleki sorunların çözümüne yarından itibaren birlikte devam edeceğiz. Bugün bu doğrultuda seçimlere katkı sunan tüm meslektaşlarıma ve Zehra Bulut'a, listesinde aday olan tüm arkadaşlarıma, en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Kazanan Adana Barosu'dur. "

Avukat Zehra Bulut da yaptığı konuşmada ; "Seçime iyi bir katılım oldu. Arkadaşlarımızın hepsinin ilgileri fazlaydı. Bu seçim sürecinde 'kazanan Adana Barosu olacaktır' demiştim. Baro kurumsal bir kimlikle yoluna devam edecektir. Bana verilen her göreve de hazır olduğumu belirtmek isterim. Başkanı da çok tebrik ediyor, kutluyorum."

Sayın Av. Gazi Mengücek Çıtırık'a hayırlı olsun dileklerimi sunarken tebrik ediyorum. Allah yar ve yardımcısı olsun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3864 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri