Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

BİR CANA SAHİP OLMAK

02.05.2014 16:26

Konuşma her zaman yalnızca insanlara özgü bir özellik olarak görülmüştür. Descartes konuşma yeteneğini zekanın bir kanıtı olarak değerlendirirken, insan olmayan tüm canlıların zekasını inkar etmiştir. Yetmişli yıllarda Descartes'in bu görüşüne ağır bir darbe vuruldu. Beatrix ve Allen Gardner adlı psikologlar, şempanzeler sayesinde bilimsel bir başarı elde ettiler. Şempanzelere konuşmayı öğretebilmek için, pek çok deneyin yapılmış olduğunu biliyorlardı. Ancak bu deneylerin en başarılısı bile, şempanzelerin en fazla dört kelimeden oluşan son derece ilkel bir kelime haznesi elde etmelerini sağlayabilmişti. Ancak çoğu yüksek seviyeli hayvanlar hiç bir şekilde dillerini, dudaklarını, damaklarını ve ses tellerini kontrol edemezler ve böylece de Gardner çifti, hayvanların belki farklı bir şekilde konuşmayı öğrenebileceklerini düşündüler. Bunun üzerine şempanzelere sağır-dilsiz işaretlerini öğrettiler. Birinci şempanze 150 işareti öğrendi, basit cümleler kurabiliyor, gramer kurallarını uygulayabiliyor ve yeni düşünceleri bir araya getirebiliyordu.

Konuşma sadece sözcüklerle düşüncelerini ifade etmek değildir. Toplumun diğer bireyleri ile iletişim kurabilmektir. Bu yeteneğede tüm yüksek seviyeli hayvanlar sahiptir.

Küçük bir dostunuzun olması nasıl bir duygudur hiç düşündünüz mü? ağzı var ama konuşamıyor sesi var ama ne dediğini anlayamıyorsunuz sadece ve sadece uzun bir zaman yanınızda kaldığında artık onun dilinden anlıyorsunuz ve onun dilinden konuşmaya başlıyorsunuz yani iletişiminiz sağlanıyor. Ben de Lucky ile son 4 aydır bu iletişimi sağlıyorum allah rızası için edindiğim bu can tüm yaşamımı değiştirdi. Hiç inanmadığım iletişim olmaz dediğim bir can benimle iletişimde son derece başarı kaydetti. Çok akıllı ve eve ve sahiplerine de bağlı olan bu canların en güzel örneği benim Lucky oldu. Çok kaliteli ve zevkli vakitler geçirdiğim Lucky muhteşem bir dost.

Şimdi de Lucky ile öğrendiklerim kapsamında vücut dilini okuyarak aslında bana ne anlatmak istediklerini sizlerle paylaşayım.

Lucky Oyun Oynamak İstediğinde

Oyun oynamak isteyen Lucky doğal olarak mutludur.Kendini rahat hisseder.Ağızı açıktır ve mutlu bir ifade ile gözlerimin içine bakarak beni oyuna davet etmek için birkaç kez havlar.Bu arada kendini olabildiği kadar şirin gösterme uğraşı içindedir. Çevremde koşar, çocuk gibi sesler çıkartır evet evet aynen öyle :) veya daireler çizer, kulaklarını indirir ve kaldırır. Yaklaşır gibi yapar ama birden yanınızdan kaçar, burada beni oyuna davet etmek istediğini ve bir yöne doğru çekmek istediği apaçık ortadadır. Bu arada yine kendini şirin göstermek istediği ve mutlu olduğu için yerde sırt sütü yatar ve yuvarlanır, bunları yaparken bir gözü beni izler. Oyun oynamak istediğini anlatmak için en çok kullandığı hareket ise, ön ellerini uzatarak göğsünü yere değdirmesi ve kuyruğunu heyecanlı bir şekilde sallayarak gözleriniz içine bakmasıdır. Bu an içinde Lucky üzerime  atlayabilir ve beni oturduğum veya yattığım yerden kaldırmak için çaba gösterir. Bazen açık arazilerde köpek av takibi yapar gibi çimlerin üzerine yatar ve kafasını eğerek beni izler. Bu anda benden oyuna katılmak için hareket beklemektedir. Ben bu harekete aynen cevap verdiğimde, yani vücudunuzu eğerek hatta çömelerek yavaş yavaş Lucky e  doğru yaklaştığımda kendimi hızlı bir koşuşturmacanın içinde bulabiliyorum. Adeta çocuklaşıyorumJ

Eğer oyun oynamak istemiyorsam ki bu Lucky'nin sevimli hareketleri karşısında çok güçtür.

Hoşgeldin Diyen Lucky

Akşam eve geldiğimde artık ev halkından öne geçen Lucky bol miktarda sevgisini sunmak için hazır bekler. Benim sesimi, duyduğu an ve  gördüğü zaman heyacanlanan Lucky kuyruğunu normal pozisyonda hızlı olarak sallar, ağzı açıktır bu onun rahat olduğunu gösterir.

Bilimsel olarak bu içgüdüsel davranış aslında aynen kurt sürüsündeki yavruların hareketlerini uygulamaktadır. Kurt yavruları aç olarak inde beklerken aile bireyleri avlanmaya çıkarlar. Av sonrası ise yediklerini aç yavrularına kusarlar ve yavrular karınlarını doyurur. İşte eve geldiğimizde köpeğin bize aşırı sevgi göstermesi bu nedenledir.

Lucky Dikkatli ve Heyecanlı İse

Dikkatli ve heyacan içinde olan köpek bir bakıma av köpeğinin ferma duruşunu yapar şekildedir. Kulaklarını tam olarak dik tutar ve sesin geldiği yöne çevirirerek kaynağı bulmaya çalışır, kuyruğunu normal pozisyonun üzerine çıkartır ve minimum harekette tutar. Lucky o anda  hareketsizdir ve vücudunu öne doğru gerer. Ağzı açıktır. Eğer tam olarak anlayamadığı bir tanı var ise ağızını kapalı tutar.

Ve daha pekçok davranışları öğrendim Lucky dostum sayesinde. Gerçekten köpekler akıllı sadık ve dosttan daha da dost. Bir yere gitsem özler oldum onu o da beni gördüğü andaki heyecanı tüm yorgunluğumu alan en güzel an. Hastalandığında aile bireyi olduğu için hepimizi üzen bir can o artık.


 

 

 

Rabbimin sessiz yaradılanları olan canların her biri ayrı bir güzellik ayrı bir dünya yaşamın ta kendisi. Daha önce böyle bir can edinmemenin pişmanlığını duyarak inşallah daha güzel anlara diyorum.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2622 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri