Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

BİR KRİTİK...

11 Kasım 2012 Pazar

Bir gazetede gördüğüm bir resim üzerine inanın şaşkınlığımı ve üzüntümü hala üzerimden atamadım. Amacı sözde mesaj vermek olan bu resim ve alt yazısında elinde Atatürk’lü  bayrak taşıyan bir vatandaş çizgi film karakteri olarak görülüyor. Vatandaşa gaz maskesi takılmış evet takılmış burda sorun yok.  Belki de görüntülü bir mesaj vermek amaçlamış bunu yayınlayan gazete. Ama işin acı tarafı Bayrak üstündeki Atatürk’ün ağzı ve gözleri de kapatılarak sözde mesajın şiddet boyutu arttırılmış ve ortaya acı bir görüntü çıkmış. Akıllardan geçen veya geçmeyen bu uygulama sözde mesaj vermek adına uygulanmış ve Atatürk kullanılarak sözde Cumhuriyetin ve Atamızın ağzı ve gözü kapatılıyor denmiş.

Bu resimle ilgili kritik yapıldığında; Türkmenistan bağımsızlık gününde yaşananları anlattığım geçen yazımda da -neden ülkemizin Cumhuriyet Bayramı’nda da yaşanamadı- diye sormuştum. Evet cevap hemen geldi. Aslında amaç bu tür bayramları aynı Türkmenistan da yaşanan gibi yaşanmasını isteyen bir zümreye karşı çıkılarak olay tamamen provoke edilerek ve bunun sonucunda da kendilerine, şehitlerine, gazilerine ve Atamıza kadar dillerin ve hatta ellerin uzatılmasına zemin hazırlanan başka bir zümrenin oyunu olarak karşımıza çıkmıştır. Nasıl mı? Bir birey ve toplum değerlerini nasıl korur sizce. Hepimizin malumu olduğu üzere ona saygı duyar sevgi duyar bunların da dışa vurumu onları başka amaçların malzemesi yapmamak yönündedir. O değerleri kötü amaçlarına alet ettiklerini düşündükleri ki -asla öyle olmayan ve olmadığını göremedikleri- ben değerlerimi korurum sahip çıkarım zihniyetiyle aslında değerlerini ayaklar altına alan zihniyetlerin ortaya koydukları davranış bozukluğudur. Evet davranış bozukluğu çünkü değerlerin korunması asla onları karalamalara müsaade etmemekle olur, proveke malzemesi edilemez değerler. Saygınlıkları zedelenemez değerlerin.

Aslında o fotoğrafta ne yazık ki öyle bir cüret gösterilmiştir ki sözde mesaj verilmeye çalışılırken kendileri Atatürk’ümüzün milletimizin ağızlarını kapatmışlardır. Dolaylı olarak da bunu başarmışlardır. Şimdi bir soru kim daha Atatürk’çü ve milliyetçi. Milletinin ve vatanının değerlerine sahip çıkmayan Atatürk’te dahil olmak üzere yüzünü kapatan mı, çuval geçirmelerine bugüne kadar gelen bir süreçle izin verip gelinen süreçteki aktörlerin üzerine atan mı yoksa uluslararası toplantılarda bile ülkemiz bayrağını yerden alıp göğsüne koyan mı daha milliyetçi?  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2184 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri