Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

BİZE NE OLDU?

04 Kasım 2012 Pazar

27 Ekim Bağımsızlık Bayramı Türkmenistan’ın bağımsızlıklarının 21. yıl dönümü. O kutlamalarki coşkuyu mutluluğu huzuru ssanki ruhumda hissettim o kutlamanın o birlikteliğin sıcaklığını saygınlığını. Seyrederken ve okurken kendimi uçsuz bucaksız güzelliklerin içinde bulup gerçekten bağımsızlık şenliklerinin içine beni de konuk ediverdiler. Maddeten girememiştim ama manevi olarak o ortamın o huzurun o gerçekten bağımsızlık coşkusunun içinde kendimi buldum. Şeref tribününde tek kendisi olarak Gurbanguli Berdimuhamedov bulunuyor ve resmi geçit yapan gerçek halkıyla bir tek kendisi selamlıyordu devlet adına vatandaşın atalarına şükraınlarını temsili olarak sadece kendisi olarak alıyordu. Sağında solunda hiçbir devlet yetkilisi  olmayıp sadece kendisiydi. Diğer devlet ileri gelenleri ayrı bir bölümde bu mutluluğa vatandaş olarak iştirak ediyorlardı. Bu durumları bile devletin tekliğini tek baş olduğunun en güzel kanıtı idi. Tören alanına öncesinde süslenmiş atları ve milli kıyafetleri olduğu halde temsili kırbaç ve kılıçlarıyla atalarını temsil eden bir ekip girdi. Daha sonrasında ellerinde bayraklar ellerinde rengarenk balonlarla bu bağımsızlığı kazanmada katkı gösteren  gazileri  göğüslerine madalyalarını takmış şekilde girdiler. Yanlarında yine içinden rengarenk balonları havaya uçuran barışı sevgiyi  tüm dünya kardeşliğini gökyüzüne sanki dünyanın her ülkesine göndermek istercesine balonlar uçmaya başladı. Dedeler neneler ellrinde bayraklar hepsi de tertemiz güzel güzel bayram çocukları gibi o günkü heyecanı yüzlerinde okunur şekilde bağımsızlık şarkıları şükran şarkıları eşliğinde geldiler. Tirübünün tam karşısı havuzdan fıskiyeler fışkırıyor sanki umut sanki ışık yayıyor tüm ülkeye. Ardından ülkenin ileri gelenlerinin vekillerinin toplu fotoğrafları olan bayraklarının da bulunduğu hükümet konaklarının temsili maketi hareket ettiriliyordu.  İşte çoluk, çocuk yaşlı genç hepsi ellerinde balonlar bayraklar çiçeklerle donattılar o maketin etrafını kimisi üstüne çıktı elele gönül gönüle nasıl bir görüntüydü inanın imrendim. İşte bağımsızlık kutlaması buydu işte ülkenin karanlıktan ayıdınlığa çıkışına katkı sağlayanlara şükür buydu. Medeni ve efendice bir şekilde kutlama buydu. Ne silahlı kuvvetlerin topu tüfeği var ne de devlet başkanının ardında kalabalık bir ordu gövde gösterisi olmayan gerçekten bayram havasında olan bir ortam gördüm ben. Daha nice bağımsızlık kutlamalarına dileklerimi o güzel ülkenin nadide insanlarına sevgi ve selamlarımla gönderiyorum.

29 Ekim 2012 Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhuriyet ilanının 89. yıldönümü kutlamalarındaki görüntülere değinmek bile istemiyorum.

Sadece diyorum ki bize ne oldu?

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1724 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri