Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İnci KAYAR

BİZE NE OLDU DA BÖYLE OLDUK?

09 Ekim 2012 Salı

25 can vardı hepimizin dimağlarında yer etmiş olsa da dile gelemeyen, ifadelere dökülemeyen nedense ailelerin bile içlerine akıttıkları gözyaşlarıyla 25 can vardı Atamızın Kocatepe sırtlarındaki görkemli görüntüsünün güvenciyle gönül rahatlığıyla vatani görevlerini ya da muazzaflık görevlerini yapan 25 can.

Bir diğer tarafta da hepimiz hatırlarız ki 34 kayıp vardı hani kaçakçımı, teröristmi belirlenememiş de yanlış istihbaratla verilen emre maruz kalan 34 kayıp. Şimdi soralım mı birbirimize; 34 kayıba can dedik binlerce toplandık da 25 kayıba neden can diyemedik. Evet 25 kayıp için herkesin kendi ilinde toplanıldı ama 34 kayıp için böylemiy di? Acaba o insanlar birbirlerine daha mı tutkun da biz aman giderse gitsin zihniyetine mi büründük. Acaba 34 kişi için toplanan o kalabalık bütünleşmenin birlikteliğin canlarına kıymet vermenin gövde gösterisinin göstergesi olup bunun karşısında 25 kayıp ağaç kovuğundan mı çıkmışlar yoksa onlar kolay mı büyümüşler de acıları sadece ateş düşen yuvalarında hissedildi. Evet 34 kayıbın ateşi ülkeler arası hissedilirken 25 kayıbın acısı ateşi sadece yuvalarına mı düştü. 34 kayıbın unutulmaması adına toplantılar, paneller yapılırken 25 kayıbın acısı daha taze iken diğer tarafta 5 kayıp diğer tarafta 7 kayıp devam etmektedir.

Amerikan Pastası denir ya aslında Türkiye çok büyük bir pasta konumunda. Dilim dilim fersah fersah lime lime içten içe yavaş yavaş bitirilmeye aday kocaman pasta. Bulunduğu konumuyla yıllardır bitirilme adaylığı artık amaç haline gelmiş Türkiye. Ben eskiden komşum nedir ne değildir bilmezdim. Eskiden komşum benim sadece komşumdu, dostumdu, sırdaşımdı, arkadaşım kardeşimdi. Şimdi ne olduk. Kürt dedik, laz dedik, türk dedik, çerkez dedik, yahudi dedik ve ermeni dedik. Evlerimizin, gönüllerimizin kapıları sadece insan olduğumuz için birbirmize güvenle açıktı. Birbirimizle yıllarca kaynaşarak aileler kurmuşuz kız vermiş kız almışız hiç dememişiz ki sen kürtsün alevisin türksün. Ne oldu bize? Biz değil miydik Kurtuluş Savaşı’nda hiç farkımız olmadan bu vatan için diğer ülkelere karşı el ele veren kafa tutan, biz değilmiydik? Analarımızla birlikte bu vatan için savaşan canını veren biz değil miydik? Her ana birdi o zaman her ana türkiyenin anasıydı. Ne oldu bize? Nasıl biz uzaklaştık birbirimizden nasıl ayrıştık eskiden omuz omuza olan biz analarımız evlatlarımız hepimizi kim zehirledi de kürt anası türk anası diye ayrıldık. Hangi hastalıklı zihniyetin elinde içine kurt düşmüş elma gibi ayrılarak beraber can olup kan olup kurtardığımız bu vatanı birilerinin rüyaları için hazımsızlıkları için bölmeye karar verdik. Nedir bu şaşırmışlığımız. Analar hepimizin derken evlatlar hepimizin derken kuzular hepimizin derken ne oldu bize? Biz asker ruhlu biz at avrat silah kültürüyle yetişmişken o gözüpek bütün olmuş güzelliklerden; o gözlerimizi karartmak için başımıza çuval dahi geçirip bizim at avrat silah diyen gözüpek ilkeli kenetlenmiş özelliğimiz kim yok etmeye çalışt? Bu zihniyetle halkımızı kim ayırdı ve bunlara neden izin verildi? Neden ayrıldık? Biz zaten mutluyduk. Biz zaten birbirimizin anasını babasını kendi anamız babamız gibi görür ellerini öperdik biz bir tabakta masamıza koyup ev kapımızı ardına kadar açan millettik. Biz birilerinin bu güzellikleri kıskanmasıyla nasıl bir ruh hali ile aldıkları belli olmayan kararları uygulayan millet ne zaman olduk? Herkesin eline iğne batsa aynı acıyı duyar. Herkesten kırmızı kan akar ki o halde farkımız nedir? Biz birilerinin özlemini değil kendi özlemlerimizi kendi güzelliklerimizi kendi mozağimizle ülke bütünlüğümüzle yaşayalım. O zaman bizden güçlüsü bizden mutlusu olmayacaktır.  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 1786 defa okunmuştur
bize ne oldu
Ferdi Zopcuk
Bize ne oldugunu anlamdm daha 15 saat önce, mobil ile
11 Ekim 2012 Perşembe 18:37
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bize ne oldu
hasan kara
merhaba inci hanım herzamanki gibi usta kaleminiz ve vatan severlik düşüncelerinizden dolayı size teşekkürlerimi sunuyorum evet ben güney dogu kökenli ama ülkemizin bir türk vatandaşı olarak diyarbakırın çüngüş ilçesinde dünyaya geldim ve bölgedeki kürt kökenli kardeşlerimle beraber aynı kültürü paylaşarak büyüdük gerek benim gerekse kürt kardeşlerim arasında hiç bir sorun yaşamadık şimdi destegini yabancı ülkelerden alan ve bir çoğununda türkiye vatandaşı olmayan bu ülkenin her karışında atalarımızın kanı olan kandırılmış kürt kardeşlerimin akıllarını başına almaları gerektiğini düşünmesi lazım size destek veren türkiye düşmanı ülkeler sizi çokmu seviyor asla onların amacı sadece ve sadece geçmişte dünyaya hükmeden atalarımızın siz evlatlarının tekrar yükselişini gördüklerindendir. amaçları sizleri kullanarak bölüp parçalamaktır bir zamanlar Irak'a demokrasi sevdasıyla gelen Amerika neler yaptı hala günde yüzlerce insan ölüyor yazık. bana da yorum yazma fırsatınızdan dolayı şahsınıza teşekkütler.
10 Ekim 2012 Çarşamba 13:23
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
en büyük...
adil konu
ziya paşanın sözü ne de güzel anlatıyor...en güçlü devlet biziz...çünkü dışardan siz,içerden biz yıllardır yiye yiye bitiremedik..
10 Ekim 2012 Çarşamba 11:28
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri